Naga MarketsBudimex ze znakomitymi szacunkami wyników, wzrost WIG-BudownictwaDrugi, pełny tydzień nowego roku stał pod znakiem odwrócenia tendencji wzrostowej z poprzednich tygodni i korekty na rynkach akcji. Niestety krajowy rynek akcji negatywnie wyróżniał się słabością na tle rynków bazowych tracąc ponad 3%. Wyraźnie lepiej zachowywały się indeksy średnich i mniejszych spółek, które odpowiednio odnotowały niecałe 2% straty i minimalny zysk w przypadku sWIG80.

Budimex osiągnął dobre wyniki w IV kwartale

Duże zróżnicowanie obserwowaliśmy w notowaniach poszczególnych sektorów na GPW. Pozytywnie wyróżnił się WIG-Budownictwo oraz WIG-Spożywczy. W przypadku branży budowlanej była to reakcja na znakomite szacunki wyników Budimexu za IV kwartał (zysk netto +130%), co wzmacnia oczekiwania inwestorów co do rezultatów które opublikują pozostali przedstawiciele branży. Jeżeli chodzi o sektor spożywczy to pozytywnie wyróżniają się spółki producenci rolni, których kursy podążają za silnie rosnącymi w ostatnich tygodniach cenami zbóż.

Te artykuły również Cię zainteresują
Z drugiej strony korektę ponad 3% w skali tygodnia odnotowały bardziej cykliczne branże jak Odzież, Paliwa, Banki i Chemia, co wpisuje się w scenariusz korekty ponieważ to spółki z tych branż najmocniej rosły w ostatnich tygodniach. W przypadku banków inwestorzy mogli zwrócić uwagę na słowa prezesa NBP, który w trakcie piątkowej konferencji powiedział, że dopuszcza obniżenie stóp procentowych do ujemnych poziomów w przypadku pogorszenia się sytuacji gospodarczej. Scenariuszem bazowym NBP jest jednak ożywienie gospodarcze i stabilizacja stóp do 2022 r. Dla banków w regionie negatywną informacją mogło być także nieoczekiwane obniżenie stopy procentowej przez Bank Centralny Rumunii. Podsumowując w ubiegłym tygodniu WIG20 przebił w dół pierwszy poziom wsparcia na 2 000 pkt, i o ile indeks nie powróci szybko ponad przełamane wsparcie, korekta może być kontynuowana do kolejnego istotnego poziomu, jakim jest strefa ok. 1 870 – 1 900 pkt. tworzona przez lokalne minimum z grudnia oraz lokalne maksima z połowy ubiegłego roku.

Na postrzeganie GPW relatywnie negatywnie może wpływać także obserwowany od początku stycznia trend umocnienia dolara amerykańskiego. W przypadku krajowej waluty przełożyło się to na wzrost kursu USD/PLN z okolic 3,65 w grudniu do ok. 3,75 obecnie. Notowania EUR/PLN pozostają od początku roku w okolicach 4,52-4,55, a nieco wyższe poziomy kursu mogą wynikać ponadto z oceny RPP odnośnie tego, iż mocny kurs złotego może ograniczać tempo ożywienia gospodarczego. W komunikacie Rady Polityki Pieniężnej opublikowanym po grudniowym posiedzeniu, wymieniono interwencje walutowe jako jeden z instrumentów, który ma służyć wzmocnieniu oddziaływania poluzowania polityki pieniężnej na gospodarkę. Powyższe można odczytywać jako potencjalną zapowiedź kolejnych interwencji, które miałyby na celu osłabienie polskiego złotego.

Korektę w notowaniach obserwowaliśmy także w przypadku indeksów na rynkach bazowych. Poza realizacją zysków przez inwestorów, wydaje się, że głównymi obawami inwestorów jest wysokie tempo rozprzestrzeniania się COVID-19, pomimo rozpoczęcia programu szczepień w Europie oraz możliwe trwanie restrykcji gospodarczych aż do wiosny, na co zwracała uwagę kanclerz Niemiec, Angela Merkel. Relatywnie lepiej zachowywały się indeksy mniejszych spółek w Stanach Zjednoczonych, czyli głównie Russel2000.

W ten sposób inwestorzy mogą dyskontować oczekiwane zwiększenie stymulusu fiskalnego przed administrację Demokratów, co pozytywnie wpłynęłoby na notowania w tym segmencie, gdzie obecnych jest więcej spółek cyklicznych i z ekspozycją na amerykańskiego konsumenta. W kolejnych tygodniach głównym tematem dla rynków akcji będzie sezon publikacji wyników kwartalnych przez amerykańskie spółki. Dane za IV kwartał 2020 roku podały już 15 stycznia m.in. JPMorgan Chase & Co., Citigroup Inc. i Wells Fargo & Co. – wyniki banków wypadły powyżej oczekiwań, co może być umiarkowanie pozytywnym sygnałem dla inwestorów.

Autor poleca również:Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here