Naga MarketsGeodeta mierzący odległościŚrodki ze sprzedaży segmentu deweloperskiego mogą wspierać dalszą dywersyfikacja biznesową Grupy Budimex, np. w segmencie usług albo dywersyfikację geograficzną, podała spółka. Grupa analizuje możliwości zaangażowania się w budowę farm wiatrowych albo fotowoltaicznych – jako wykonawca, ale także jako inwestor.

“Środki ze sprzedaży segmentu deweloperskiego mogą wspierać dalszą dywersyfikacja biznesową Grupy Budimex, ale decyzja o ich finalnej alokacji należy do akcjonariuszy. Zarząd Budimeksu S.A. widzi kilka możliwości inwestycyjnych w obszarze segmentu usług. Roczna sprzedaż w tym segmencie przekroczyła 600 mln zł, a aktualna rentowność operacyjna wynosi 11-12%. W planach są przejęcia co najmniej jednej mniejszej firmy z branży gospodarki odpadami w roku. W dłuższym horyzoncie czasowym Budimex S.A. planuje także dywersyfikację geograficzną w ramach segmentu budowlanego. W obszarze zainteresowań grupy jest rynek niemiecki, czeski i słowacki. Dodatkowo analizowana jest możliwość zaangażowania się w budowę farm wiatrowych albo fotowoltaicznych – jako wykonawca, ale także jako inwestor” – czytamy w komunikacie.

Te artykuły również Cię zainteresują
Budimex zamierza kontynuować działalność budowlaną polegającą na realizacji obiektów mieszkaniowych w formule generalnego wykonawstwa. Wartość portfela na koniec 2020 r. obejmująca kontrakty mieszkaniowe wynosiła 764 mln zł (z czego wartość kontraktów realizowanych na rzecz Budimex Nieruchomości wynosiła 580 mln zł).

“Nasze biuro handlowe aktualnie prowadzi negocjacje z Budimex Nieruchomości dotyczące realizacji kolejnych projektów. Liczymy, że po transakcji nasza współpraca z Budimex Nieruchomości będzie nadal kontynuowana z korzyścią dla obu podmiotów” – zadeklarował Budimex.

W ocenie Budimeksu S.A. spółka nieruchomościowa jest dobrym aktywem, zdecydowanie wyróżniającym się na tle firm konkurencyjnych. Powstała w 2005 roku na bazie działalności deweloperskiej zapoczątkowanej przez Grupę Budimex w roku 1999. Od początku swej działalności wybudowała ponad 17 500 mieszkań i lokali. Budimex Nieruchomości Sp. z o.o. znajduje się obecnie w gronie 5 największych firm deweloperskich w Polsce. Bank ziemi na poziomie ponad 6 500 mieszkań oraz duża liczba i różnorodność realizowanych projektów są gwarancją wzrostu przychodów w ciągu najbliższych 2-3 lat. Sytuacja finansowa spółki jest wspierana przez stabilny wzrost cen mieszkań.

Jak również podkreślono, aktualne wyniki przedsprzedaży mieszkań w spółce potwierdzają dobrą koniunkturę na rynku nieruchomości mieszkaniowych, a długoterminowe perspektywy rozwoju rynku mieszkaniowego są także obiecujące.

“Potwierdza to liczba mieszkań w Polsce w przeliczeniu na 1 000 mieszkańców, która zdecydowanie odbiega od średniej unijnej. Pomimo wielu pozytywnych trendów na polskim rynku mieszkaniowym, Budimex S.A. zwraca uwagę na nadchodzące zmiany na polskim rynku nieruchomości mieszkaniowych. Ewolucja oczekiwań klientów oraz ekspansja zagranicznych podmiotów wyspecjalizowanych w wynajmie instytucjonalnym, mogą zmienić model prowadzenia działalności w sektorze inwestycji deweloperskich. Budimex S.A. uważa, że nowy właściciel będzie w stanie skuteczniej zaadaptować się do możliwej transformacji rynku mieszkaniowego” – czytamy dalej.

Realizacja transakcji sprzedaży Budimex Nieruchomości wpłynie pozytywnie na wyniki finansowe Budimex SA. W momencie i pod warunkiem zawarcia umowy rozporządzającej, Budimex SA rozpozna w jednostkowym sprawozdaniu finansowym zysk przed opodatkowaniem w wysokości około 755 mln zł, natomiast w skonsolidowanym sprawozdaniu finansowym wykaże zysk przed opodatkowaniem w wysokości około 690 mln zł. Powyższe wartości są szacunkowe i mogą ulec zmianie po finalnym rozliczeniu efektu transakcji w księgach rachunkowych oraz ostatecznym rozliczeniu kosztów związanych z przeprowadzeniem transakcji.

Uzgodniona wartość transakcji wyniesie 1 mld 513 mln złotych. Nabywcą jest CP Developer S.àr.l. – spółka utworzona w celu zawarcia umowy przez podmioty powiązane ze spółką: Cornerstone Partners sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie i Crestyl Real Estate s.r.o., z siedzibą w Pradze.

Decyzja o sprzedaży udziałów została poprzedzona kilkumiesięcznym procesem przeglądu opcji strategicznych rozpoczętym w lipcu 2020 roku.

Budimex jest notowany na warszawskiej giełdzie od 1995 r. Jego inwestorem strategicznym jest hiszpańska firma Ferrovial. W 2019 r. miał 7,57 mld zł skonsolidowanych przychodów.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here