Naga MarketsBudimex: Mechanizm waloryzacyjny GDDKiA pomaga branży, ale limit jest za niskiWarszawa, 09.11.2021 (ISBnews) – Budimex pozytywnie ocenia mechanizm waloryzacji kontraktów, wprowadzony w styczniu 2019 r. przez Generalną Dyrekcję Dróg Krajowych i Autostrad (GDDKiA), choć uważa, że limit 5% jest zbyt niski, poinformował prezes Artur Popko.

“Czy te 5% waloryzacji wystarcza? Nie, nie wystarcza. Dziś na większości kontraktów dla GDDKiA doszliśmy już do tego cap’a 5%. Obietnica Dyrekcji jest, że będzie to analizowane i będzie próba zniesienia tego limitu. Ale uważam, że waloryzacja to realna pomoc dla firm, bardzo to pomogło nam i naszej branży” – powiedział Popko podczas konferencji prasowej.Obecnie limit waloryzacyjny wynosi (+/-) 5%, co oznacza, że maksymalna dopłata bądź korekta nie wyniesie więcej niż 5% od wartości zaakceptowanej kwoty kontraktowej w umowie z wykonawcą.

Prezes ocenił też, że w GDDKiA tempo ogłaszania kontraktów na budowę dróg jest zgodne z zapowiedziami, a plan ogłoszenia zadań o wartości 17,6 mld zł w br. “jest ambitny, ale wykonalny”.

“Natomiast w PKP PLK nie ma zapewnionego finansowania, zapowiadają, że natychmiast otworzą przetargi, gdy będzie zatwierdzone” – dodał prezes w kontekście drugiego kluczowego zamawiającego spółki.

Ocenił też, że przyszły rok będzie dla wykonawców na rynku kolejowym trudny, że względu na małą liczbę przetargów i spodziewaną ostrą konkurencję.

“Tak, uważam, że przyszły rok będzie bardzo trudny dla branży kolejowej, będzie duża presja na obniżanie cen na przetargach kolejowych” – wskazał Popko.

Pozytywną informacją dla rynku jest zachodząca – wg niego – stabilizacja cen materiałów budowlanych.

“Globalnie patrząc, poziom cen podstawowych materiałów w miarę się ustabilizował, liczymy, że będzie pozostawał już na tym poziomie” – powiedział prezes.

Budimex jest notowany na warszawskiej giełdzie od 1995 r. Jego inwestorem strategicznym jest hiszpańska firma Ferrovial. W 2020 r. miał 8,38 mld zł skonsolidowanych przychodów.

Zobacz inne, najczęściej szukane dzisiaj frazy: kurs lewa kantor | mbank akcje opinie | pkp cargo kurs akcji | kryptowaluty notowania | gpw cd projekt | usdpln | wykres bitcoina |Chcesz wrócić na stronę główną? Kliknij >>


Jesteśmy w Google News. Szukaj to co ważne i bądź na bieżąco z rynkiem! Obserwuj nas >>


ConotoxiaObejrzyj również w Comparic24.tv:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here