Naga MarketsBudimex: Gazociąg na Słowację jest już gotowy do eksploatacji przez inwestoraWarszawa, 26.11.2021 (ISBnews) – Wykonany przez Budimex i Mostostal Kraków na rzecz inwestora – spółkę Gaz-System gazociąg relacji Strachocina – Granica RP ze Słowacją przeszedł odbiór eksploatacyjny na dwa miesiące przed terminem umownym podał Budimex. Wartość kontraktu wyniosła 521,48 mln zł netto.

“Firma Budimex w konsorcjum z firmą Mostostal Kraków zrealizowała na terenie województwa podkarpackiego budowę strategicznego gazociągu wysokiego ciśnienia. Gazociąg ten jest istotnym elementem międzysystemowego połączenia Polska – Słowacja. W sierpniu br. gazociąg relacji Strachocina – Granica Państwa został technicznie połączony ‘złotą spoiną’ z gazociągiem po stronie słowackiej. Prace spawalnicze zostały przeprowadzone przez Budimex na granicy państw Polski i Słowacji. Miesiąc przed terminem umownym – czyli w dniu 22 września odbył się odbiór techniczny obiektu. Następnie, w terminie od 11 do 14 października Budimex wykonywał nagazowanie gazociągu” – czytamy w komunikacie.Średnica gazociągu wynosi 1000 mm, jego długość jest równa 61 km, natomiast ciśnienie robocze 8,4MPa. W trakcie realizacji zostały wykorzystane technologie bezwykopowe takie jak: HDD (horyzontalne przewierty sterowane) czy mikrotuneling. W ramach tego zadania Budimex wykorzystał 27 tysięcy ton stali, wykonał 390 km mikropali wzmacniających teren, przez który przechodzi gazociąg oraz przemieścił 6 300 m3 gruntu, przypomniano.

“Celem tej inwestycji była budowa nowego gazociągu, łączącego systemy przesyłowe gazu ziemnego Polski i Słowacji. Realizowany przez Budimex gazociąg relacji Strachocina – Granica RP jest już gotowy do eksploatacji przez inwestora. Skalę inwestycji podkreśla fakt, że pracowało przy niej ponad 100 podwykonawców i około 1000 pracowników” – dodał dyrektor budownictwa energetycznego i przemysłowego Budimex Piotr Świecki, cytowany w materiale.

Pod względem technicznym wybudowany gazociąg jest gotowy do przesyłania gazu. Do zakończenia inwestycji niezbędne jest jeszcze wykonanie rekultywacji terenu i przekazanie właścicielom ich działek. Odbiór końcowy nastąpi po przeprowadzeniu wspólnych testów ze stroną słowacką, potwierdzających poprawność funkcjonowania całego interkonektora, podano także.

Trasa gazociągu przebiega przez gminy: Sanok, Bukowsko oraz Komańcza w województwie podkarpackim. Budowa gazociągu między Polską a Słowacją, trwająca od lipca 2019 roku, stanowi ważny element strategii inwestycyjnej Gaz-Systemu z uwagi na jej strategiczne znaczenie – połączenie systemów przesyłowych gazu ziemnego Polski i Słowacji. Budimex realizuje od 2020 roku także inny kluczowy odcinek nowego gazociągu: 122-kilometrowy gazociąg Goleniów – Ciecierzyce.

Budimex jest notowany na warszawskiej giełdzie od 1995 r. Jego inwestorem strategicznym jest hiszpańska firma Ferrovial. Skonsolidowane przychody ze sprzedaży spółki sięgnęły 8 382,24 mln zł w 2020 r.

(ISBnews)Chcesz wrócić na stronę główną? Kliknij >>


Jesteśmy w Google News. Szukaj to co ważne i bądź na bieżąco z rynkiem! Obserwuj nas >>


ConotoxiaObejrzyj również w Comparic24.tv:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here