Naga Markets

Stabilna dywidenda i solidna przecena akcji w ostatnich miesiącach. Analiza fundamentalna BudimexBudimex jest dobrze znanym podmiotem z branży budowlanej, który w swojej historii realizował wiele dużych projektów, a jednym z nowszym będzie udział spółki w budowie muru na granicy z Białorusią. W trakcie ostatnich tygodni walory spółki notują jednak mocną przecenę, co wynika m.in. z niepewności o dalszą kondycję sektora budowlanego, wskazuje Konrad Książak na Comparic24.Mocna korekta wyceny

– Jeżeli chodzi ogólnie o spółki budowlane, to one nie mają zbyt dobrego czasu obecnie na giełdzie. Zauważmy chociażby WIG Budownictwo, to on spada. Co prawda trzeba przyznać, że udział w portfelu WIG Budownictwo to jest ok. 41% Budimexu, więc ta spółka bardzo dużo ma do powiedzenia, jeśli chodzi o cały indeks, ale trzeba powiedzieć, że inne spółki też w ostatnim czasie nie miały dobrych tygodni, bo tak naprawdę do września były fajne wzrosty, ale potem coś się popsuło. – wskazuje Konrad Książąk.

Przyglądając się wycenie spółki Budimex wskazać należy, że od końca września 2021 roku na ich walorach widoczna jest bardzo mocna przecena. Jeszcze na koniec sesji 24 września inwestorzy płacili za walor ponad 310 zł, podczas gdy 19 listopada wycena ta wynosiła zaledwie 231,50 zł. Spadek wyniósł więc blisko 25%.

Stabilna dywidenda i solidna przecena akcji w ostatnich miesiącach. Analiza fundamentalna Budimex
Notowania spółki Budimex w roku 2021. Źródło: Stooq.pl

Następnie na walorach Budimexu widoczne było krótkie odreagowanie, które podbiło cenę do 250,50 zł za akcję początkiem grudnia, jednak w kolejnych dniach spółka powróciła do przecen, a tuż przed świętami wycena czołowej polskiej spółki budowlanej wynosi 231,50 zl.

Warto jednak zauważyć, że pomimo tak dużej przeceny w ostatnich miesiącach, to obecne poziomy dalej są zauważalnie wyższe niż wycena przed marcem 2020. Wtedy to za pojedynczą akcję Budimexu inwestorzy płacili mniej niż 200 zł, a w trakcie marcowego krachu wycena ta spadła poniżej 150 zł.

Solidne wyniki finansowe

– Ostatnio przydarzyło im się, nie chce powiedzieć parę wpadek, ale takich dosyć dziwnych sytuacji. Po pierwsze, jeżeli chodzi o same wyniki finansowe, ten 3 kwartał był trochę słabszy od tego, co zakładali analitycy. Zauważmy -13% w stosunku do tego, co zakładał rynek, więc też nie można powiedzieć, że te wyniki finansowe były jakimś sukcesem. Przychody mniej więcej na tym poziomie, jaki był spodziewany. – podkreśla Konrad Książąk.

Przyglądając się wynikom finansowym prezentowanym przez Budimex, wskazać należy, że w trakcie ostatnich lat przychody ze sprzedaży charakteryzowały się wyraźnym trendem wzrostowym. Jeszcze w 2015 roku ich wartość wynosiła 5,13 mld zł, podczas gdy na koniec 2020 roku było to już 8,38 mld zł.

Nieco inaczej prezentuje się z kolei zysk netto, którego wysokość jest bardziej nieregularna. W 2015 i 2019 roku spółka zarobiła odpowiednio 236,52 mln zł i 228,85 mln zł, natomiast w latach 2016,2017 i 2020 było to wyraźnie powyżej 400 mln zł, z czego w samym 2020 zysk netto wyniósł 471,39 mln zł.

Regularna dywidenda

Dla wielu inwestorów polityka dywidendowa realizowana przez spółkę jest jednym z najważniejszych kryteriów oceny danego przedsiębiorstwa. Należy więc zaznaczyć, że w przypadku Budimex mamy do czynienia z bardzo solidnym podmiotem, który swoimi zyskami dzieli się regularnie od 2009 roku, nawet w trakcie covidowej zawieruchy.

Pod względem regularności wypłat spółka wyróżnia się wiec na warszawskim parkiecie bardzo pozytywnie. Nieco mniej pozytywnie prezentuje się natomiast nominalna wartość wypłaty, a dokładniej brak stałego wzrostu w czasie. Na rynku amerykańskim, aby trafić do grona dywidendowych arystokratów, należy regularnie (rok rocznie) zwiększać nominalną wartość dywidendy, co w przypadku spółki Budimex nie ma miejsca, choć warto nadmienić, że wypłata za rok 2020 należała do jednej z największych.

To, co jest równie ważne, czyli stopa dywidendy, zależne jest mocno od konkretnych lat. Rok 2020 cechował się stopą dywidendy na poziomie niemalże 5%, co jest całkiem przyzwoitym. W poprzednich latach wartości te zbliżały się nawet do 10%, jednak bywały również lata ze stopą dywidendy na poziomie zaledwie 2%, choć średnia za ostatnie lata jest dość przyzwoita.

Zobacz również:

Zobacz inne, najczęściej szukane dzisiaj frazy: celon pharma notowania | selvita gpw | euro | amrest gpw | neuca cena akcji | gpw pkp cargo | livechat akcje kupno |Chcesz wrócić na stronę główną? Kliknij >>

Jesteśmy w Google News. Szukaj to co ważne i bądź na bieżąco z rynkiem! Obserwuj nas >>

Conotoxia


ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here