Naga MarketsAuthor: Marc de Ruijter
Creative Commons License.

Jak poprawnie przewidywał Bank Tokyo-Mistubishi UFJ (BTMU), Europejski Bank Centralny nie ogłosił wczoraj żadnych zmian w swojej dotychczasowej polityce pieniężnej, co spowodowało przewidywalne reakcje na rynku walutowym – szczególnie w zakresie pary EUR/USD, która poszła do góry. Wzrosty rodzić mogą pytanie o zakresie i wielkości pozytywnych zmian na euro do dolara – szczególnie, że zbliża się do psychologicznie ważnego poziomu 1.40.

W swojej nocie klienckiej BTMU w następujący sposób ocenia pozytywne ryzyko na kursie EUR w świetle wczorajszej bezczynności ze strony EBC:

Te artykuły również Cię zainteresują
„EBC patrząc na kurs waluty najprawdopodobniej zrozumiał, że wymagane będzie dodatkowe działanie w celu zażegnania nadbudowywania się negatywnego ryzyka inflacyjnego. Przełamanie powyżej szczytu z 2013 roku na poziomie 1.3893 wygląda obecnie bardzo realistycznie. Jeżeli jednak ruch poszerzy się i przeskoczymy 1.400, wtedy następnym poziomem technicznym zostanie szczyt z października 2011 na poziomie 1.4247 – prawie 5% wyżej niż prognozowane wczoraj przez EBC 1.3600 EUR/USD.

Biorąc pod uwagę wspomnianą przez Draghi’ego zasadę kciuka oznaczałoby to spadek rocznej inflacji o kolejne 0.2-0.3 punktu procentowego i konieczność zintensyfikowania obecnych i podjęcia nowych działań luzujących. Świadomość tego, może mieć silny wpływ na rynki i ograniczać popyt na EUR, nie pozwalając pokonać progu 1.400 w przeciągu najbliższych miesięcy” – stwierdza BMTU.

BMTU podniósł swój docelowy poziom na EUR/USD w skali rocznej do 1.3000 i jak na razie ma zamiar go utrzymywać, czekając na dalszy rozwój wydarzeń.

„Kolejne działania ze strony EBC są podstawą naszych obecnych prognoz i dzisiejsze spotkanie wyraźnie podniosło poprzeczkę przed kolejnymi zebraniami Rady w najbliższej przyszłości – przesuwanie w czasie decyzji nie spowoduje przecież, że bank centralny uchroni się przed koniecznością ich podjęcia. Oprócz tego, nadal bardzo przychylnie patrzymy na gospodarkę USA. 10-letnia rozpiętość zysków USA-Niemcy jest jednym z głównych motorów napędowych EUR/USD. Cały czas widzimy silne argumenty przemawiające za tym, że spread ten będzie powiększał się na korzyść USA – wystarczy jedynie, że uda się wreszcie zapomnieć o wywołanej niekorzystnymi warunkami pogodowymi chwilowej słabości gospodarczej.”Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here