Naga MarketsBTC potrzebuje mniej energii niż banki. Raport dot. bitcoina aurostwa Galaxy DigitalWśród ciągłych obaw dotyczących zużycia energii przez bitcoina (BTC) najnowsze badanie stwierdza, że tradycyjny system bankowy zużywa znacznie więcej energii niż sieć Bitcoin. Firma kryptowalutowa Michaela Novogratza, Galaxy Digital, opublikowała w piątek raport udostępniający w formie open-source dane oraz metodologię stojącą za obliczeniami.

  • Bitcoin rocznie zużywa 113,89 TWh, natomiast system bankowy 263,72 TWh w skali globalnej, szacuje Galaxy 
  • Jak oszacowano w opracowaniu, przemysł złota zużywa natomiast około 240,61 TWh rocznie
  • Co więcej, raportowanie w przypadku bankowości nie jest pełne, a na rynku bitcoina o wiele bardziej przejrzyste

Bitcoin zużywa mniej energii niż światowy system bankowy

Opracowanie przygotowane przez dział górniczy Galaxy szacuje roczne zużycie energii elektrycznej przez sieć Bitcoina na 113,89 TWh, wliczając w to zapotrzebowanie na energię dla górników, zużycie energii przez górników, zużycie energii przez pule BTC (pools) oraz zużycie energii przez węzły (nods). Ta ilość jest co najmniej dwa razy mniejsza niż całkowita energia zużywana przez system bankowy, jak również przemysł złota w skali roku, zgodnie z szacunkami Galaxy.

Te artykuły również Cię zainteresują
Podczas gdy zużycie energii przez Bitcoina jest przejrzyste i łatwe do śledzenia w czasie rzeczywistym za pomocą narzędzi takich jak Cambridge Bitcoin Electricity Consumption Index, ocena zużycia energii przez przemysł złota i tradycyjny system finansowy nie jest tak prosta, stwierdziła firma Galaxy Digital Mining.

Źródło: Galaxy Digital

– Branża bankowa nie raportuje bezpośrednio danych dotyczących zużycia energii elektrycznej – czytamy w raporcie. System bankowości detalicznej i komercyjnej wymaga wielu warstw rozliczeniowych, podczas gdy BTC oferuje rozliczenie końcowe. Biorąc pod uwagę szacunki Galaxy dotyczące zużycia energii przez bankowe centra danych, oddziały banków, bankomaty i centra danych sieci kart, całkowite roczne zużycie energii przez system bankowy jest szacowane na 263,72 TWh w skali globalnej.

W celu obliczenia zużycia energii przez branżę złota, Galaxy Digital Mining zaimplementowało szacunki dotyczące całkowitej emisji gazów cieplarnianych przez branżę podane w raporcie World’s Gold Council dotyczącym zmian klimatu i rynku metali szlachetnych. Jak oszacowano w opracowaniu, przemysł złota zużywa około 240,61 TWh rocznie. “Szacunki te mogą wykluczać kluczowe źródła zużycia energii i emisji, które są efektami drugiego rzędu przemysłu złota, takimi jak energo- i węglochłonność maszyn używanych w kopalniach złota” – zauważa Galaxy.

W kryptowaluty możesz inwestować między innymi z brokerem Plus500. Załóż darmowe konto i zacznij trading jeszcze dzisiaj! 

CHCĘ HANDLOWAĆ KRYPTOWALUTAMI

Obawy środowiskowe dotyczące BTC gorącym tematem dyskusji

Analiza Galaxy Digital dotycząca zużycia energii przez Bitcoin pojawia się pośród dużego krachu na rynku kryptowalut, który następuje po decyzji prezesa Tesli Elona Muska o zaprzestaniu akceptowania BTC jako płatności za zakup samochodów ze względu na obawy środowiskowe.

invest

– Kryptowaluta jest dobrym pomysłem na wielu poziomach i wierzymy, że ma obiecującą przyszłość, ale nie może się to odbywać wielkim kosztem dla środowiska – napisał dyrektor generalny na Twitterze w zeszłym tygodniu.

Posunięcie Muska wywołało szeroko zakrojoną krytykę ze strony społeczności kryptowalutowej, w której pojawiły się twierdzenia, że SpaceX będzie musiało przestawić swoje rakiety na “bardziej zrównoważoną energię”, aby nie “wyglądać jak nieświadomy wielki hipokryta”.

Zobacz inne, najczęściej szukane dzisiaj frazygeorge soros | bitcoin era | biomedlub | złotowka | akcje spółek giełdowych |Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

Poprzedni artykułPolska: Nowy Ład, ożywienie gospodarcze, rekord eksportu i siła złotego
Następny artykułCzy wysoka inflacja oznacza podwyżkę stóp procentowych?
Arkadiusz Jóźwiak redaktor Comparic.pl
Education Team Manager Comparic.pl. Autor licznych webinarów i felietonów oraz tekstów edukacyjnych poruszających szeroką tematykę inwestycyjną począwszy od psychologii a na analizie technicznej i fundamentalnej skończywszy. Jako menadżer działu edukacji w Comparic Media Group wykorzystuje wykształcenie pedagogiczne i stawia ogromny nacisk na prostotę przekazywanych informacji i wiedzy. Skrupulatność i konsekwencja w działaniu zostały docenione przez wielu traderów i inwestorów, co skutkowało m.in. nominacją w konkursie organizowanym przez fundację Invest Cuffs w kategorii Dziennikarz Roku 2019. Jego artykuły znaleźć można również w magazynach FxMag oraz I Love Crypto, gdzie prowadzi swoją stałą rubrykę. To także prelegent podczas licznych konferencji m.in. Festiwalu Inteligencji Finansowej, Seminarium XM w Warszawie czy Expo Invest Cuffs. Członek Rady Nexusów przyznającej wyróżnienia osobom i podmiotom, które w największym stopniu przyczyniają się do rozwoju branży blockchain i kryptowalut a także twórca i główny prowadzący cotygodniowych, niedzielnych odpraw traderów, w których regularnie uczestniczy kilkaset osób oraz analityk kryptowalutowy w serwisie Krypto Raport.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here