Naga Markets

Mimo trwającej od 10 listopada wyprzedaży, bitcoin wzrósł w całym 2021 roku o 58 proc. Choć wydaje się to bardzo atrakcyjną stopą zwrotu, to w praktyce okazuje się, iż mimo tej zwyżki, BTC plasuje się na szarym końcu pod względem stóp zwrotu osiąganych przez topowe kryptowaluty. Dla przykładu, Shiba Inu (SHIB) wzrósł w tym samym czasie o 41 800 000%.

Rynek kryptowalut wzrósł w 2021 r. o 187 proc. 

Analizując stopy zwrotu osiągane przez 20. najwiekszych kryptowalut pod względem rynkowej kapitalizacji (z wyłączeniem stablecoinów) dojść można do wniosku, że altcoiny dały w minionym roku zdecydowanie więcej zarobić niż BTC, który plasuje się na trzeciej pozycji od końca w tym zestawieniu – znacznie poniżej mediany zwrotu wynoszącej 646%.W swoim raporcie 2021 Crypto-in-Review, Kraken Intelligence stwierdza, że jako całość, rynek zakończył rok 2021 wzrostem o 187 proc. I choć jest to niewiele w porównaniu z 310-procentowym zwrotem w 2020 r., to wciąż o wiele więcej niż 58-procentowy wzrost w 2019 r.

Bitcoin lepszy od tradycyjnych aktywów, ale nie od altcoinów

Podobnie jak we wcześniejszych latach, tak i w 2021, bitcoin osiągnął lepsze wyniki od większości tradycyjnych aktywów finansowych, takich jak akcje, metale szlachetne czy obligacje. Jednak, podczas gdy BTC wykazał zwroty, które są bardzo mało prawdopodobne na tradycyjnym rynku finansowym, jego wyniki z 2021 roku wyglądają ponuro w porównaniu z resztą rynku kryptowalut.

Interior capital

BTC znacznie poniżej mediany i średniej 

Według raportu Crypto-in-Review Kraken Intelligence skupiającego się na 20 największych kryptowalut według kapitalizacji rynkowej z wyłączeniem stablecoinów, bitcoin był trzecim najgorzej radzącym sobie aktywem. Litecoin (LTC) z niezwykle skromnym zwrotem na poziomie zaledwie 16 proc. stał się najgorzej radzącym sobie aktywem w grupie, podczas gdy bitcoin cash (BCH) zanotował wzrost w wysokości zaledwie 26 proc. i był drugim najgorszym na liście Krakena.

Nie jest niespodzianką, że Shiba Inu (SHIB) osiągnął najlepsze wyniki w minionym roku, deklasując dogecoina (DOGE) z tronu króla memecoinów. Wprowadzona na rynek w 2020 roku, Shiba Inu osiągnęła w 2021 r. astronomiczny zwrot w wysokości 41 800 000 proc.20 najlepszych kryptowalut pod względem kapitalizacji rynkowej wykazało z kolei średni wzrost w wysokości 2 240 000 proc. i medianę na poziomie 646 proc. Jednakże, po wykluczeniu Shiba Inu i jego bezprecedensowego zwrotu, średnia i mediana spadają odpowiednio do 2 524 proc. i 454 proc.

XTB

Bitcoin padł ofiarą własnego sukcesu 

Eksperci zwracają uwagę, że jedną z największych przeszkód dla znacznego wzrostu bitcoina w ostatnim roku było prawo wielkich liczb, które mówi, że aktywo nie może utrzymać takiego samego wzrostu, gdy wzrasta jego kapitalizacja rynkowa. To też sprawia, że z kapitalizacją rynkową wynoszącą niemal 800 miliardów dolarów, bitcoinowi niezwykle trudno jest osiągnąć zwroty, które widzieliśmy wśród altcoinów o niskiej kapitalizacji.

BTC traci dominację 

Zgłębienie relacji bitcoina z resztą rynku pokazuje również inny interesujący trend – spadek dominacji tego pierwszego.

Podczas gdy jeszcze na początku 2021 r. udział bitcoina w całym rynku kryptowalut stanowił niemal 70 proc., w ciągu kolejnych 12 miesięcy osunął się on do zaledwie 39 proc.

Partnerem artykułu jest Polski Instytut Kryptowalut, kantor umożliwiający wymianę ponad 460 kryptowalut zarówno stacjonarnie w jednym z punktów zlokalizowanych na terenie całego kraju, jak również z dojazdem do klienta, bądź zdalnie za pomocą BLIKa. Cała transakcja jest w 100% bezpieczna i zajmie Ci nie więcej niż kilka minut.

Autor poleca również:

Zobacz inne, najczęściej szukane dzisiaj frazy: enea akcje rekomendacje | azoty kurs | kryptowaluty informacje | kurs złotego | famur akcje opinie | 1 btc | gpw eurocash | allegro gpw |Śledź nas w Google News. Szukaj to co ważne i bądź na bieżąco z rynkiem! Obserwuj nas >>Poprzedni artykułNotowania liry (USD/TRY) zyskują po decyzji Banku Turcji. Kurs EUR/USD cofa się do 1,1370
Następny artykułKrach na akcjach Mercator Medical po wstępnych wynikach. W IV kw. spółka straciła 7,7 mln zł
Arkadiusz Jóźwiak redaktor Comparic.pl
Education Team Manager Comparic.pl. Autor licznych webinarów i felietonów oraz tekstów edukacyjnych poruszających szeroką tematykę inwestycyjną począwszy od psychologii a na analizie technicznej i fundamentalnej skończywszy. Jako menadżer działu edukacji w Comparic Media Group wykorzystuje wykształcenie pedagogiczne i stawia ogromny nacisk na prostotę przekazywanych informacji i wiedzy. Skrupulatność i konsekwencja w działaniu zostały docenione przez wielu traderów i inwestorów, co skutkowało m.in. nominacją w konkursie organizowanym przez fundację Invest Cuffs w kategorii Dziennikarz Roku 2019. Jego artykuły znaleźć można również w magazynach FxMag oraz I Love Crypto, gdzie prowadzi swoją stałą rubrykę. To także prelegent podczas licznych konferencji m.in. Festiwalu Inteligencji Finansowej, Seminarium XM w Warszawie czy Expo Invest Cuffs. Członek Rady Nexusów przyznającej wyróżnienia osobom i podmiotom, które w największym stopniu przyczyniają się do rozwoju branży blockchain i kryptowalut a także twórca i główny prowadzący cotygodniowych, niedzielnych odpraw traderów, w których regularnie uczestniczy kilkaset osób oraz analityk kryptowalutowy w serwisie Krypto Raport.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here