Naga MarketsCzerwcowe PMI dla brytyjskiego sektora budowlanego nie sprostały oczekiwaniom rynku

Wczoraj poznaliśmy wartość czerwcowego indeksu PMI dla brytyjskiego sektora przemysłowego. Dziś IHS Markit publikuje podobne dane dla sektora budowlanego. Okazuje się, że czerwcowy wskaźnik ponownie zawodzi i traci dotychczasowe momentum. Jak na gorsze dane reaguje funt? 


Czerwcowe dane wskazują na nieznaczną utratę momentum jakie obserwowaliśmy przez większą część tego roku. Najnowsze wyliczenia Markit wskazują na to, że indeks PMI dla brytyjskiego sektora budowlanego spadł do poziomu 54,8 punktów. Rynek oczekiwał spadku wartości wskaźnika, lecz konsensus rynkowy ustabilizował się na poziomie 55 punktów wobec 56 opublikowanych w maju.

Jak czytamy w raporcie, wyniki przeprowadzonej ankiety wskazują na rosnącą awersję do ryzyka wśród klientów sektora budowlanego, a spadek wartości indeksu odzwierciedla niepewność wokół przyszyłych zmian gospodarczych oraz politycznych w kraju. Właściciele brytyjskich przedsiębiorstw budowlanych wyrażają niższy optymizm co do przyszłej koniunktury w sektorze.

Sektor budowlany odnotował wyraźnie słabszy okres w czerwcu, głównie za sprawą spadku aktywności deweloperów – zauważa Tim Moore, starszy ekonomista IHS MArkit.

Respondenci zwracają uwagę na zwiększoną awersję do ryzyka wśród swoich klientów. Ich zdaniem główną winę za to ponosi obecna, niepewna sytuacja gospodarczo-polityczna w kraju(…) Decyzje o podjęciu dużych projektów opóźniają się, natomiast obawy związane z postępem prac nad już istniejącymi projektami zwiększają się (…). Poziom zaufania do krótkoterminowych prognoz jest obecnie najniższy od trzech lat – czytamy w komentarzu do raportu.

Funt pod widoczną presją

Kolejne gorsze dane z brytyjskiej gospodarki nie pomagają bykom obecnym na GBP. Rozpoczęta wczoraj korekta na GBP/USD jest kontynuowana, choć momentum spadkowe wyraźnie zahamowało. Obecnie kabel znajduje się w lokalnej strefie wsparcia. Na niekorzyść byków przemawia fakt, że ostatnie testy okolic 1,2930 były dość głębokie:

EUR/GBP znajduje się z kolei w szerokim kanale spadkowym. Ostatnie price action crossa cechuje się dużą zmiennością, a okolice 0,8760 mogą stanowić tymczasowe wsparcie dla spadków:Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here