Naga MarketsPoniedziałek, 3 lipca niesie ze sobą kilka ważnych publikacji makroekonomicznych. Przede wszystkim jest to dzień w którym Markit dzieli się swoimi wyliczeniami indeksów PMI. O godzinie 10:30 poznaliśmy wartość czerwcowego wskaźnika w Wielkiej Brytanii. Jak na dane reaguje funt?


Na świecie istnieją dwa główne podmioty odpowiedzialne za publikację wskaźnika. Pierwszy z nich to Markit Group publikujący odczyty dla 30 krajów z całego świata. Drugi – Institute of Supply Management (ISM) – skupia się natomiast tylko i wyłącznie na rynku amerykańskim.

Raporty PMI Markit publikowane są zawsze na początku każdego miesiąca roboczego. PMI sektora przemysłowego pierwszego dnia, PMI sektora budowlanego drugiego, a PMI sektora usług w trzeci dzień roboczy każdego miesiąca. W przypadku IMS dzielą się natomiast na PMI sektora przemysłowego oraz PMI sektora pozaprzemysłowego.

PMI jest wskaźnikiem składającym się z pomniejszych indeksów tworzonych na podstawie ankiet wypełnianych przez menedżerów – dobieranych na podstawie różnić branżowych oraz geograficznych… Czytaj dalej>>>

W czerwcu nieco gorzej…

W strefie euro dane okazały się zaskakująco dobre. Indeks przemysłowego PMI w czerwcu wyniósł finalnie 59,6 punktów. Dane z Wielkiej Brytanii kształtują się już nieco gorzej…

Czerwcowe PMI dla brytyjskiego przemysłu wyniosło finalnie 54,3 wobec poprzedniego odczytu na poziomie 56,3 punktów. Wcześniejsze prognozy mówiły o możliwości delikatnej poprawy majowych wyników do poziomu 56,5 punktów.

To już trzeci spadek brytyjskiego indeksu z rzędu. Brytyjski sektor produkcyjny odczuł negatywne sutki niepewności politycznej związanej z czerwcowymi wyborami oraz rozpoczynającymi się formalnymi rozmowami na temat Brexitu – tłumaczy Rob Donson z IHS Markit.

Choć wartość wskaźnika w czerwcu okazała się być najniższą od trzech miesięcy, średnia wartość PMI w drugim kwartale tego roku wciąż jest najwyższa od trzech lat – czytamy w raporcie.

Jak reaguje funt? 

GBP/USD po dwukrotnym przetestowaniu okolic 1,3020 gwałtownie zniżkuje po publikacji z 10:30:

EUR/GBP przetestowało okolice 0,8655 po czym gwałtownie odbiło, powracając powyżej strefy wsparcia/oporu na piątkowych minimach:Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here