Naga MarketsZgodnie z danymi opublikowanymi przez Office for National Statistics (ONS) dynamika brytyjskiego PKB w pierwszym kwartale 2017 roku wyniosła +0,3% w stosunku do IV kw. 2016. Jest to wynik wyraźnie gorszy od poprzedniego. Należy jednocześnie pamiętać, że są to jedynie prognozowane, wstępne odczyty – przed poznaniem finalnej publikacji pojawi się jeszcze kilka rewizji prognostycznych.


PKB r/r w górę, jednak poniżej oczekiwań analityków

Dokładne wyniki prognozowanego PKB Q1 2017 dla gospodarki brytyjskiej publikowane po 10:30 prezentowały się następująco:

  • PKB k/k: 0,3%, prognoza 0,4%, poprzednio 0,7%
  • PKB r/r: 2,1%, prognoza 2,2%, poprzednio 1,9%

Jak widać dynamika w ujęciu rocznym pokonywała poziomy z Q4 2016, jednak analitycy spodziewali się delikatnie silniejszych wzrostów. W efekcie, funt szterling osłabia się po publikacji danych makroekonomicznych. Powodem spowolnienia był przede wszystkim sektor usług, którego dynamika spowolniła do 0,3% w stosunku do 0,8% we wcześniejszym z raportowanych okresów.

Dostosowane sezonowo PKB w ujęciu kwartalnym. Źródło: ONS

Funt szterling osuwa się po danych – GBP/USD i EUR/GBP

W związku z publikacją mieszanych wyników brytyjskiego PKB, na notowaniach GBP/USD obserwujemy reakcję spadkową. Ta może być jednak wzmacniana przez próbę rozrysowania nowych maksimów sesyjnych i wybicie pivotalnego poziomu R1:

GBP/USD H1

Sytuacja podobnie prezentuje się na EUR/GBP – po nieudanym teście minimów sesyjnych, notowania dynamiczniej odbijają:

EUR/GBP H1


Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here