Naga MarketsPoniedziałkowe popołudnie pod kątem liczby i wagi publikacji makroekonomicznych nie należy do najciekawszych. Nie można jednak powiedzieć tego samego o wycenie funta, która z pewnością dostarcza emocji inwestorom. 


Najnowsze, szacunkowe dane NIESR wskazują, że brytyjska gospodarka rozszerzyła się o 0,3% w lipcu wobec średnich prognoz ekonomistów na poziomie 0,2% i 0,1% osiągniętych w czerwcu.

Te artykuły również Cię zainteresują
To sprawia, że trzymiesięczny okres kończący się w lipcu przyniósł Wielkiej Brytanii wzrost o 0,6%. Tak wysokiej dynamiki nie byliśmy świadkami od sierpnia 2017 roku. W ujęciu rocznym wzrost brytyjskiego PKB wyniósłby zatem 1,6% – zdecydowanie powyżej średniej prognoz analityków, którzy oczekują skromniejszej dynamiki na poziomie 1,4%.

Źródło: NIESR

Amit Kara, szef działu prognoz makroekonomicznych NIESR, powiedział: “Gospodarka nabrała rozpędu w ciągu trzech miesięcy do lipca, po odbiciu od zakłóceń pogodowych w pierwszym kwartale, a teraz rośnie w tempie szybszym niż szacujemy potencjał. Patrząc w przyszłość na sierpień i wrzesień, widzimy, że gospodarka utrzymuje tempo wzrostu na poziomie 0,6 proc. w okresie trzech miesięcy do trzech miesięcy, napędzana głównie przez wzrost w sektorze usług i budownictwa”.

Funt zyskuje… za sprawą Brexitu

Publikacja najnowszych szacunków NIESR zbiegła się w czasie z kolejnym komentarzem w sprawie Brexitu wygłoszonym tym razem przez Michaela Barniera. Główny negocjator umowy secesyjnej ze strony Unii Europejskiej przyznał, że porozumienie w sprawie Brexit w kolejnych 6-8 tygodniach jest realistycznym założeniem. Goszczący na konferencji w Bled na Słowenii Barnier wywołał tym samym nową falę nadziei na rychłe określenie warunków na jakich Wielka Brytania opuści Unię Europejską.

źródło: TradingView

Więcej na temat wypowiedzi Barniera można przeczytać w tym artykule. Tymczasem EURGBP testuje okolice 0,8900 gdzie znajduje się minimum z 15 sierpnia. Wówczas rynek silnie odbił od tej strefy wsparcia i jeżeli europejski negocjator powstrzyma się od dalszych wskazówek, rynek powinien zareagować podobnie również w tym przypadku:Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here