Naga MarketsFlaga Wielkiej Brytanii UKOffice for National Statistics (ONS) przedstawił dziś najnowszy raport z brytyjskiego rynku pracy. Wynika z niego, że stopa bezrobocia wzrosła w Zjednoczonym Królestwie we wrześniu br. do poziomu 4,8 proc., co jest najwyższym poziomem od czterech lat. Liczba osób poszukujących pracy wzrosła natomiast w ciągu ostatnich tech miesięcy aż o 243 tys. do najwyższego poziomu od czasu kryzysu finansowego lat 2008/09.

  • Wzrost bezrobocia skłonił brytyjski rząd do przedłużenia programu pomocowego
  • Bezrobocie w UK może być niższe niż wstępnie prognozowano
  • Kurs funta najwyżej od 2. miesięcy 

Wielka Brytania przedłuża program pomocowy dla pracowników 

Tak znaczny wzrost bezrobocia przyczynił sie do powstania pytań, jak wielu zwolnień można było uniknąć, gdyby tylko kanclerz skarbu Rishi Sunak wcześniej ogłosił przedłużenie programu pomocowego dla pracodawców.

Przypomnijmy, że w minionym tygodniu zapowiedział on przedłużenie aż do marca 2021 r. programu pomocowego, w ramach którego rząd pokryje 80 proc. wynagrodzenia pracowników niezdolnych do pracy w pełnym wymiarze godzin z powodu koronawirusa. Zapowiedź ta sprawiła, że ekonomiści niemal natychmiast zaktualizowali swoje prognozy, z których wynika, iż bezrobocie w Wielkiej Brytanii będzie prawdopodobnie niższe niż pierwotnie zakładano.

Dan Hanson, brytyjski ekonomista szacuje, że bezrobocie osiągnie teraz szczytowy poziom blisko 7,5 proc. Przed zapowiedzią przedłużenia programu pomocowego zakładał on natomiast, że stopa bezrobocia uplasuje się na poziomie 8,5 proc.

Okazuje się jednak, że dla wielu pracowników zapowiedź ta przyszła już za późno. Część firm ogłosiła bowiem w ostatnich tygodniach redukcję etatów.

– Jesienią pracodawcy stanęli przed trudnymi decyzjami o utrzymaniu pracowników, ponieważ wsparcie rządowe miało się zmniejszyć – powiedział Tej Parikh, główny ekonomista w Institute of Directors dodając, że rozszerzenie programu FURLOUGH do marca jest mile widziane, ponieważ dało dyrektorom pewność, że będą mogli planować przyszłość swoich pracowników. Niestety, wydaje się, że dla niektórych zmiana nastąpiła zbyt późno.

Matthew Percival, dyrektor w Konfederacji Przemysłu Brytyjskiego wskazuje, że najbliższe miesiące będą miały kluczowe znaczenie. Jego zdaniem, rząd musi dobrze wykorzystać ten czas, aby wyprzedzić recesję gospodarki, jak również transmisję wirusa.

Kurs funta najwyżej od 2. miesięcy

Spoglądając na notowania pary walutowej GBP/USD zauważymy, że wskutek trwającej od kilku dni aprecjacji, rynek wybił górą z równoległego kanału spadkowego po czym ponownie znalazł się wewnątrz wcześniejszego kanału wzrostowego. Jeżeli więc tendencja ta będzie kontynuowana, kurs funta mógłby wzrosnąć nawet w okolice gó®tego ograniczenia tej tendencji.

Weź udział w cyklu webinarów i zdobądź międzynarodowy certyfikat

GBPUSD H4

Autor poleca również:


NAGA Markets jest autoryzowany i regulowany przez CySEC. NAGA Markets jest członkiem założonej w 2015 roku, notowanej na niemieckiej giełdzie grupy FinTech THE NAGA Group AG. Ze względu na bezpieczeństwo funduszy, obsługę klienta na wysokim poziomie oraz szybką realizację zleceń, broker posiada ogromne zaufanie wśród traderów na całym świecie.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Poprzedni artykułInflacja w Chinach na poziomie 0,5%. Eksport w Niemczech rośnie o ok. 2%
Następny artykułRollercoaster na Wall Street. Funt króluje w G8 – Świat walut
Arkadiusz Jóźwiak redaktor Comparic.pl
Education Team Manager Comparic.pl. Autor licznych webinarów i felietonów oraz tekstów edukacyjnych poruszających szeroką tematykę inwestycyjną począwszy od psychologii a na analizie technicznej i fundamentalnej skończywszy. Jako menadżer działu edukacji w Comparic Media Group wykorzystuje wykształcenie pedagogiczne i stawia ogromny nacisk na prostotę przekazywanych informacji i wiedzy. Skrupulatność i konsekwencja w działaniu zostały docenione przez wielu traderów i inwestorów, co skutkowało m.in. nominacją w konkursie organizowanym przez fundację Invest Cuffs w kategorii Dziennikarz Roku 2019. Jego artykuły znaleźć można również w magazynach FxMag oraz I Love Crypto, gdzie prowadzi swoją stałą rubrykę. To także prelegent podczas licznych konferencji m.in. Festiwalu Inteligencji Finansowej, Seminarium XM w Warszawie czy Expo Invest Cuffs. Członek Rady Nexusów przyznającej wyróżnienia osobom i podmiotom, które w największym stopniu przyczyniają się do rozwoju branży blockchain i kryptowalut a także twórca i główny prowadzący cotygodniowych, niedzielnych odpraw traderów, w których regularnie uczestniczy kilkaset osób oraz analityk kryptowalutowy w serwisie Krypto Raport.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here