Naga MarketsRBS dopuścił się nadużyć wobec klientów hipotecznych
RBS dopuścił się nadużyć wobec klientów hipotecznych

Jeden z największych banków i kredytodawców w UK – The Royal Bank of Scotland (RBS) – musi zapłacić FCA (Financial Conduct Authority) 14.5 miliona funtów kary. Brytyjski regulator rynków finansowych nałożył na podmiot grzywnę za „poważne uchybienia w związku z doradztwem świadczonym na rzecz klientów hipotecznych”

Zdaniem FCA „jedynie 2 z 164 udzielonych pomiędzy 2011 i 2013 kredytów hipotecznych spełniało standardy”, których wymaga brytyjskie prawo. Financial Conduct Authority podało również, że RBS i jego spółka zależna działająca w sektorze detalicznym – NatWest„nie brały pod uwagę pełnych możliwości finansowych klientów podczas tworzenia rekomendacji kredytowych” oraz nie zapewniały odpowiednich warunków hipotecznych.

Te artykuły również Cię zainteresują
RBS i NatWest przyznały, że od 2011 roku ponad 30 tysięcy kredytobiorców mogło zostać obsłużonych z pominięciem wspominanych przez FCA standardów. Sprawa zakończona nałożeniem grzywny ciągnie się już od trzech lat – pierwsze uwagi co do działalności kredytowej Royal Bank of Scotland posiadało już Financial Services Authority (poprzednik FCA). Chodziło wtedy o praktyki sprzedażowe stosowane w kontaktach telefonicznych oraz bezpośrednich spotkaniach z potencjalnymi klientami.

W lipcu 2012 roku dyrektor wykonawczy banku – Stephen Hester – zapewnił organ regulacyjny, że podjęto odpowiednie kroki w celu zmiany panujących warunków. W rzeczywistości jednak nic nie zostało zrobione. Przez ponad rok od zakomunikowania początkowych uwag, RBS i NatWest nie dostosowało swoich praktyk handlowych, całkowicie ignorując rekomendacje wydane przez FSA.

Czytaj również: Rekordowa kara w historii bankowości – 51mld złotych!

Nie pierwszy raz… i nie ostatni?

RBS ma na swoim koncie o wiele więcej występków... i kar finansowych
RBS ma na swoim koncie o wiele więcej występków… i kar finansowych

Jak się okazuje, dla RBS nie jest to pierwsza grzywna tego typu. W przeciągu ostatnich siedmiu lat wiodący brytyjski podmiot bankowy oskarżany był wielokrotnie o nadużycia jeżeli chodzi o działalność kredytową na terenie UK oraz USA. W wielu przypadkach Royal Bank of Scotland wchodził w zmowę z innymi instytucjami finansowymi, aby uzyskać przewagę konkurencyjną i podnieść swoje zyski oraz marże.

Jeszcze w 2011 roku, RBS został zmuszony do zapłacenia kary w wysokości 29 milionów dolarów za praktyki szkodzące uczciwej konkurencji. W sprawę zamieszany był również Barclays – oba podmioty działały w zmowie oferując zawyżone ceny pożyczek dla dużych przedsiębiorstw usługowych.

Dwa lata później na RBS spadła kolejna, ponad dziesięciokrotnie wyższa kara. 390 milionów dolarów za udział w manipulacji stawkami LIBOR (wraz z innymi podmiotami działającymi na terenie USA oraz Wielkiej Brytanii).

Oprócz dawnych kar i obecnie nałożonej grzywny, RBS w najbliższej przyszłości może być pociągnięty do odpowiedzialności za inne wykroczenia. W grę wchodzi 3.2 miliarda funtów, które na mocy ugody z FCA bank ma wypłacić w związku z błędami działania systemu informatycznego na przestrzeni 2012 roku, który doprowadził do sporych strat klienckich w zakresie produktów ubezpieczeniowych.

W miejscu tym potwierdza się przysłowie, że „duży może więcej”. FCA po raz kolejny udowadnia, że w przypadku graczy pokaźnego kalibru nakłada jedynie kary za „wątpliwe” praktyki handlowe, zamiast karać odebraniem licencji. Na język pcha się również pytanie, jak wiele razy FCA nie zauważyło nadużyć RBS?

Źródło:  forexmagnates.comConotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here