Naga Markets

Wielka Brytania od jakiegoś czasu deklaruje chęć stania się globalnym centrum kryptowalut. Jednakże lokalni kontrolerzy narzucają podmiotom z tego rynku wymagania, które nie zawsze są łatwe do spełnienia. Wiele firm z tego sektora, które starały się o rejestrację swoich działań w brytyjskim Urzędzie Nadzoru Finansowego (FCA), zostało odrzuconych. Teraz instytucja poniekąd tłumaczy dlaczego.

Wielka Brytania wybiórczo akceptuje działalność kryptowalutowych firm

Chociaż mogłoby się wydawać, że brytyjskie firmy z branży cyfrowych aktywów mają łatwiej z racji pozornie przyjaznego stosunku rządu do tego sektora, to jednak często napotykają pewne trudności na etapie zarejestrowania swojej działalności.Otóż brytyjski organ nadzoru finansowego (FCA) poinformował w tym tygodniu, że spośród 300 wniosków, jakie otrzymał od podmiotów działających na rynku kryptowalut, tylko 41 firm otrzymało zielone światło na działalność w kraju.

Opublikowane oświadczenie od FCA głosi, że spośród nadesłanych 265 wniosków, którym przyjrzeli się regulatorzy, jedynie 15% przeszło pomyślną weryfikację i firmy te zostały zarejestrowane. Pozostałe 74% podmiotów spotkało się albo z odmową urzędników, lub sami wycofali swoje wnioski. Jak napisano w oświadczeniu, kolejne 35 aplikacji czeka w kolejce na ich rozpatrzenie.

Capital.com
Advertisement

I mimo że instytucja nie określiła jasno z jakich powodów odrzucono lub wycofano większość aplikacji, to opublikowano informacje zwrotne dotyczące „dobrej i złej jakości” wniosków.

Wśród bardziej kompletnych wniosków znalazł się szczegółowy opis modelu biznesowego firmy, ról i obowiązków partnerów biznesowych i usługodawców, źródeł płynności, wykresów przepływu środków oraz zarys zasad i systemów wprowadzonych do zarządzania ryzyko – przekazano w raporcie.

Objaśnienie wskazujące, które kryptowalutowe podmioty mogą zarejestrować się w FCA. Źródło: FCA

Dlaczego niektóre podmioty odrzucono?

Instytucja przekazała informację, że niekompletne wnioski były bardziej widoczne tam, gdzie firmy wykorzystywały zgłoszenia do promowania swoich produktów i usług, zwłaszcza w przypadkach, gdy proces aplikacji był jeszcze w toku:

AVA Trade

Strony internetowe i materiały marketingowe wnioskodawców nie mogą zawierać języka, który sprawia wrażenie, że złożenie wniosku o rejestrację jest formą poparcia lub rekomendacji ze strony FCA – zaznacz instytucja.

Raport daje do zrozumienia, że niektóre podmioty zdecydowały z rezygnacji o zostanie zarejestrowanym, ponieważ nie były w stanie wykazać, że dysponują wystarczającymi zasobami zgodności, by mogła monitorować przeprowadzane transakcje on-chain.

Dodatkowo, FCA nasilił swoje dążenia do prowadzenia działań mających na celu przeciwdziałanie praniu pieniędzy. W tej sprawie zażądano, by wszystkie firmy wyznaczyły urzędnika, która będzie zgłaszać przypadki pranie pieniędzy i musi być on „w pełni zaangażowany” w proces składania wniosków.

FCA zwraca również uwagę na to, że nawet firmy, których wniosek został pozytywnie rozpatrzony, ​​nie są zwolnione od pewnych zobowiązań:

Wnioskodawcy muszą zdawać sobie sprawę, że rejestracja nie jest jednorazową formalnością ani czynnością polegającą na zaznaczeniu pola bez żadnych dalszych zobowiązań lub interakcji z FCA. Ta informacja zwrotna powinna pomóc wnioskodawcom w przygotowaniu wniosku o rejestrację i pomóc uczynić ten proces tak prostym i wydajnym, jak to tylko możliwe – podsumowano w notatce.

FCA współpracuje z amerykańskimi regulatorami

Firma z sektora cyfrowych aktywów, którym udało się otrzymać zgodę od FCA, to  Crypto.com, Revolut, CEX.IO, eToro, Wintermute Trading, DRW Global Markets, Copper, Globalblock, Moneybrain i Zodia Markets.

Brytyjskie FCA ma również na względzie to, że wiele lokalnych firm świadczy też usługi o wymiarze międzynarodowym. W związku z tym instytucja przypomina, że jest w ścisłej kooperacji z innymi agencjami państwowymi na całym świecie. Wyszczególniono w oświadczeniu amerykański organ nadzorujący rynek papierów wartościowych i amerykański organ nadzoru rynku towarów. FCA podkreśla, że współpraca z tamtejszymi komisjami ma na celu wzmocnienia regulacji tam, gdzie to konieczne.

FCA wielokrotnie wzywała wszystkie firmy kryptowalutowe do tego, by zdawały sobie sprawę, że ​​brak rejestracji przed startem ich działalności może skończyć się dla nich postawieniem zarzutów karnych.

Autor poleca również:Śledź nas w Google News. Szukaj to co ważne i bądź na bieżąco z rynkiem! Obserwuj nas >>
  • Powiązane zagadnienia:
Poprzedni artykułBitcoin a rotacja sektorowa, co to może oznaczać?
Następny artykułBank Japonii zrobi ten przełomowy krok jeszcze w tym roku, zapowiada CIBC
Redaktor sekcji kryptowalutowej Comparic.pl. Swoją przygodę z rynkiem cyfrowych aktywów i technologii blockchain zaczynał jako redaktor w Bitcoin.pl, największym polskim portalu o kryptowalutach. Absolwent Akademii Ekonomiczno-Humanistycznej w Warszawie.