Wielka Brytania od jakiegoś czasu deklaruje chęć stania się globalnym centrum kryptowalut. Jednakże lokalni kontrolerzy narzucają podmiotom z tego rynku wymagania, które nie zawsze są łatwe do spełnienia. Wiele firm z tego sektora, które starały się o rejestrację swoich działań w brytyjskim Urzędzie Nadzoru Finansowego (FCA), zostało odrzuconych. Teraz instytucja poniekąd tłumaczy dlaczego.
- FCA przekazało, że z otrzymanych 300 wniosków od kryptowalutowych firm, zostało zatwierdzonych wyłącznie 41,
- W 2020 roku regulatorzy ustanowili nowe przepisy dot. podmiotów z rynku kryptowalut w celu zapobiegania m.in praniu pieniędzy,
- Partnerem artykułu jest broker Capital.com. Sprawdź jego ofertę i handluj akcjami, kryptowalutami oraz innymi instrumentami w formie CFD!
Wielka Brytania wybiórczo akceptuje działalność kryptowalutowych firm
Chociaż mogłoby się wydawać, że brytyjskie firmy z branży cyfrowych aktywów mają łatwiej z racji pozornie przyjaznego stosunku rządu do tego sektora, to jednak często napotykają pewne trudności na etapie zarejestrowania swojej działalności.
Otóż brytyjski organ nadzoru finansowego (FCA) poinformował w tym tygodniu, że spośród 300 wniosków, jakie otrzymał od podmiotów działających na rynku kryptowalut, tylko 41 firm otrzymało zielone światło na działalność w kraju.
Opublikowane oświadczenie od FCA głosi, że spośród nadesłanych 265 wniosków, którym przyjrzeli się regulatorzy, jedynie 15% przeszło pomyślną weryfikację i firmy te zostały zarejestrowane. Pozostałe 74% podmiotów spotkało się albo z odmową urzędników, lub sami wycofali swoje wnioski. Jak napisano w oświadczeniu, kolejne 35 aplikacji czeka w kolejce na ich rozpatrzenie.
I mimo że instytucja nie określiła jasno z jakich powodów odrzucono lub wycofano większość aplikacji, to opublikowano informacje zwrotne dotyczące „dobrej i złej jakości” wniosków.
– Wśród bardziej kompletnych wniosków znalazł się szczegółowy opis modelu biznesowego firmy, ról i obowiązków partnerów biznesowych i usługodawców, źródeł płynności, wykresów przepływu środków oraz zarys zasad i systemów wprowadzonych do zarządzania ryzyko – przekazano w raporcie.
Dlaczego niektóre podmioty odrzucono?
Instytucja przekazała informację, że niekompletne wnioski były bardziej widoczne tam, gdzie firmy wykorzystywały zgłoszenia do promowania swoich produktów i usług, zwłaszcza w przypadkach, gdy proces aplikacji był jeszcze w toku:
– Strony internetowe i materiały marketingowe wnioskodawców nie mogą zawierać języka, który sprawia wrażenie, że złożenie wniosku o rejestrację jest formą poparcia lub rekomendacji ze strony FCA – zaznacz instytucja.
Raport daje do zrozumienia, że niektóre podmioty zdecydowały z rezygnacji o zostanie zarejestrowanym, ponieważ nie były w stanie wykazać, że dysponują wystarczającymi zasobami zgodności, by mogła monitorować przeprowadzane transakcje on-chain.
Dodatkowo, FCA nasilił swoje dążenia do prowadzenia działań mających na celu przeciwdziałanie praniu pieniędzy. W tej sprawie zażądano, by wszystkie firmy wyznaczyły urzędnika, która będzie zgłaszać przypadki pranie pieniędzy i musi być on „w pełni zaangażowany” w proces składania wniosków.
FCA zwraca również uwagę na to, że nawet firmy, których wniosek został pozytywnie rozpatrzony, nie są zwolnione od pewnych zobowiązań:
– Wnioskodawcy muszą zdawać sobie sprawę, że rejestracja nie jest jednorazową formalnością ani czynnością polegającą na zaznaczeniu pola bez żadnych dalszych zobowiązań lub interakcji z FCA. Ta informacja zwrotna powinna pomóc wnioskodawcom w przygotowaniu wniosku o rejestrację i pomóc uczynić ten proces tak prostym i wydajnym, jak to tylko możliwe – podsumowano w notatce.
FCA współpracuje z amerykańskimi regulatorami
Firma z sektora cyfrowych aktywów, którym udało się otrzymać zgodę od FCA, to Crypto.com, Revolut, CEX.IO, eToro, Wintermute Trading, DRW Global Markets, Copper, Globalblock, Moneybrain i Zodia Markets.
Brytyjskie FCA ma również na względzie to, że wiele lokalnych firm świadczy też usługi o wymiarze międzynarodowym. W związku z tym instytucja przypomina, że jest w ścisłej kooperacji z innymi agencjami państwowymi na całym świecie. Wyszczególniono w oświadczeniu amerykański organ nadzorujący rynek papierów wartościowych i amerykański organ nadzoru rynku towarów. FCA podkreśla, że współpraca z tamtejszymi komisjami ma na celu wzmocnienia regulacji tam, gdzie to konieczne.
FCA wielokrotnie wzywała wszystkie firmy kryptowalutowe do tego, by zdawały sobie sprawę, że brak rejestracji przed startem ich działalności może skończyć się dla nich postawieniem zarzutów karnych.
Autor poleca również:
- Wystartował Konkurs Invest Cuffs 2023! Oddaj głos na swoich faworytów
- Kontrowersyjna Senatorka USA zabiega o legalizację BTC
- “Encyklopedia Kryptowalut – Kryptospekulacje” – wygraj jeden z dwóch egzemplarzy książki i poznaj świat inwestowania na rynku kryptowalut!