Naga MarketsTraderzy śledzący wydarzenia makroekonomiczne i publikacje istotnych wskaźników dla największych gospodarek doskonale wiedzą, że 10:30 jest godziną Wielkiej Brytanii. Właśnie wtedy zazwyczaj pojawiają się najistotniejsze informacje z gospodarki UK – nie inaczej było 20 lipca, kiedy Wyspiarze podzielili się informacjami o styczniowej sprzedaży detalicznej. Ta pomimo i tak już pozytywnych oczekiwań, okazała się jeszcze lepsza.


Jak informuje Krajowe Biuro Statystyk, wielkość sprzedaży detalicznej przeprowadzonej w czerwcu 2017 wzrosła w ujęciu rocznym o 2,9%. W ujęciu miesięcznym również obserwowaliśmy wzrost. W tym przypadku o 0,6%. Jednocześnie poprzedni odczyt został zrewidowany z -1,2% do 1,1%.

Źródło: ONS

ONS zwraca uwagę, że dzisiejsze dane o sprzedaży detalicznej pokazują ogólny wzrost. Szczególnie ciepły czerwiec wydaje się powodować silną sprzedaż odzieży, która kompensowała spadek sprzedaży żywności i paliw w ciągu miesiąca.

Również wartość bazowego wskaźnika sprzedaży detalicznej nie zawiodła – core retail sales okazały się lepsze od prognoz i ostatecznie wyniosły 3,0% r/r (zamiast spodziewanych 2,5%) co przekłada się na wzrost o 0,9% w ujęciu miesięcznym (zamiast spodziewanego spadku o 0,5%).

Źródło: https://pl.investing.com

Czy wiesz że…
Sprzedaż detaliczna dotyczy sprzedaży zarówno bezpośrednio w tradycyjnych sklepach, sprzedaż wysyłkową oraz inne formy sprzedażowe. Całość dóbr rozbijana jest również na grupy według podstawowych kategorii – żywność, napoje, ubrania, samochody. Wyniki są często prezentowane z uwzględnieniem lub pominięciem sprzedaży samochodów. Ich wysoka cena dodaje bowiem sporo zmienności do danych. Pełne informacje na temat retail sales dostępne w słowniku makro portalu Comparic.pl.

Jak reaguje funt?

W pierwszej chwili po publikacji GBP umocnił się względem USD o nieco ponad 30 pips. Szybko jednak pojawiła się reakcja podażowa, która zniosła większość wzrostów. Podobne reakcje pojawiły się również na pozostałych parach z GBP.

GBPUSD M5

Śledź na bieżąco publikację danych makroekonomicznych. Dołącz do Rynków na Żywo portalu Comparic.pl!Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

Poprzedni artykułFundacja Trading Jam wystosowała oficjalne pismo do Ministerstwa Finansów
Następny artykułChińska gospodarka na krętej drodze stabilizacji i transformacji
Arkadiusz Jóźwiak redaktor Comparic.pl
Education Team Manager Comparic.pl. Autor licznych webinarów i felietonów oraz tekstów edukacyjnych poruszających szeroką tematykę inwestycyjną począwszy od psychologii a na analizie technicznej i fundamentalnej skończywszy. Jako menadżer działu edukacji w Comparic Media Group wykorzystuje wykształcenie pedagogiczne i stawia ogromny nacisk na prostotę przekazywanych informacji i wiedzy. Skrupulatność i konsekwencja w działaniu zostały docenione przez wielu traderów i inwestorów, co skutkowało m.in. nominacją w konkursie organizowanym przez fundację Invest Cuffs w kategorii Dziennikarz Roku 2019. Jego artykuły znaleźć można również w magazynach FxMag oraz I Love Crypto, gdzie prowadzi swoją stałą rubrykę. To także prelegent podczas licznych konferencji m.in. Festiwalu Inteligencji Finansowej, Seminarium XM w Warszawie czy Expo Invest Cuffs. Członek Rady Nexusów przyznającej wyróżnienia osobom i podmiotom, które w największym stopniu przyczyniają się do rozwoju branży blockchain i kryptowalut a także twórca i główny prowadzący cotygodniowych, niedzielnych odpraw traderów, w których regularnie uczestniczy kilkaset osób oraz analityk kryptowalutowy w serwisie Krypto Raport.

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here