Naga MarketsW oczekiwaniu na wieczorne podsumowanie posiedzenia FOMC i w obliczu prognoz zakładających spadki GBP/USD, funt szterling jak na razie przesuwa się w przeciwnym kierunku. Wszystko za sprawą bardzo silnego raportu dotyczącego sierpniowej sprzedaży detalicznej w UK autorstwa ONS. Wyniki pozwoliły na krótkoterminowe umocnienie kabla o 100 pipsów.


Dynamika dwukrotnie wyższa niż zakładano i wzrostowe rewizje za lipiec

Nawet najwięksi optymiści nie spodziewali się, że o 10:30 brytyjski ONS przedstawi tak dobre dane dotyczące sprzedaży detalicznej. Dynamika plasowała się na wielomiesięcznych maksimach, co w połączeniu z rewizją wzrostową wyników lipcowych wywołało dynamiczną aprecjację funta szterlinga:

  • Bazowa sprzedaż detaliczna m/m: 1,0%, prognoza 0,2%, poprzednio 0,7% (zrewidowano z 0,5%)
  • Bazowa sprzedaż detaliczna r/r: 2,8%, prognoza 1,8%, poprzednio 1,7% (zrewidowano z 1,5%)
  • Sprzedaż detaliczna m/m: 1,0%, prognoza 0,2%, poprzednio 0,6% (zrewidowano z 0,3%)
  • Sprzedaż detaliczna r/r: 2,4%, prognoza 1,1%, poprzednio 1,4% (zrewidowano z 1,3%)

Tak dobre wyniki w połączeniu z rosnącymi oczekiwaniami podwyżki stóp procentowych w wykonaniu Banku Anglii są niezaprzeczalnie wodą na młyn dla brytyjskich byków liczących na aprecjację funta. Należy jednak pamiętać, że wskaźniki sprzedaży detalicznej należą do bardzo zmiennych i sytuacja potrafi ulegać drastycznemu przewartościowaniu w skali jednego kwartału.

Dynamika bazowej sprzedaży detalicznej rdr. Źródło: investing.com

GBP/USD testuje 1.3600

W pierwszej reakcji na dane notowania funta szterlinga wobec dolara zyskiwały jedną dużą figurę odbijając od okolic 1.3500 w kierunku okrągłego oporu 1.3600 (tuż pod maksimami wrześniowymi). Strefa okazała się jednak jak na razie zbyt silna i pojawiła się pod nią natychmiastowa reakcja sprzedażowa. Nie zmienia to jednak faktu, że GBP/USD wybił z bardzo wąskiego kanału zmienności sesji środowej:

GBP/USD M5

Równie dynamiczną reakcję obserwowano na GBP/JPY. Notowania wybiły nad dziennego pivota i zatrzymały się dopiero na PP R2 (poziom pokrywa się ze szczytami z tego tygodnia):

GBP/JPY M5


tokeneo

Zostaw komentarz logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here