Naga MarketsKurs funta (GBP/USD) rośnie do dolara po danych inflacyjnych z UKDynamika grudniowej inflacji w Wielkiej Brytanii osiągała poziom 0,6%, rosnąc w stosunku do danych listopadowych oraz prognoz analityków. Umacniał się również bazowy odczyt wskaźnika CPI, który osiągał poziom +1,4% rok do roku (rdr) wobec 1,1% miesiąc wcześniej. W ujęciu historycznym dynamika cen nadal znajduje się na niskich poziomach, co w przyszłych miesiącach może zmusić Bank Anglii (BoE) do podjęcia zdecydowanych kroków. Jak na razie na rynku nie widać jednak paniki, a kurs funta po odczycie skromnie rósł i testował środowe maksima.

  • Brytyjska inflacja w grudniu prezentowała wzrost dynamiki, ta była jednak ograniczona przez spadające ceny energii
  • W szerokim ujęciu wzrosty ceny mogą być ograniczone, co według części analityków może zmusić Bank Anglii do ponownej oceny sytuacji gospodarczej
  • W związku z pandemią Covid-19 część podstawowych produktów wchodzących w skład koszyka inflacyjnego była niedostępna

Inflacja w UK w górę, do normalności jednak daleko

Wskaźnik cen towarów i usług konsumpcyjnych (CPI) w skali 12 miesięcy wyniósł w grudniu 2020 roku 0,6%, wzrastając z 0,3% w listopadzie. W skali miesiąca CPI wzrósł o 0,3% w grudniu 2020 roku, po spadku o 0,1% w listopadzie – napisano na stronie urzędu statystycznego ONS.

Te artykuły również Cię zainteresują
Jak widać na poniższym wykresie, inflacja próbuje odbijać od obecnych dołków, jednak w porównaniu do początku ubiegłego roku, kiedy roczna wartość CPI wynosiła ponad 1,5%, nadal jest mocno przytłumiona.

Inflacja CPI w ujęciu 12-miesięcznym (od grudnia 2010 roku). Źródło: ONS

Z danych urzędu statystycznego wynika, że najbardziej za wzrost dynamiki inflacyjnie w grudniu odpowiadał sektor ubrań i obuwia, transportu, rekreacji i kultury. Najsilniejszy spadek cen obserwowano natomiast w zakresie produktów spożywczych i napojów bezalkoholowych.

Kurs funta mocny w środę, dzienne maksima GBP/USD po danych inflacyjnych

W reakcji na dane opublikowane przez ONS kurs funta rósł do dolara przez chwilę o 0,1% testując poziom 1,3671 czyli nowe maksima sesyjne. Z perspektywy wykresu dziennego na parze walutowej GBP/USD nie zmienia się natomiast wiele i nadal konsoliduje poniżej poziomu 1,37 (oraz nad 1,35).

Funt w środę zyskuje do dolara łącznie 0,3%, do euro tracąc marginalne 0,03% i utrzymując się poniżej poziomu 0,89, który blokuje wzrosty EUR/GBP kolejną sesję z rzędu. Z kolei para walutowa GBP/PLN przykleiła się do poziomu 5,10 zł i porusza się w jego okolicach od trzech dni.

Pomimo obecnej konsolidacji, analitycy Credit Suisse liczą na kontynuację rajdu wzrostowego i ostateczne pokonanie poziomu 1,37. Ich zdaniem para walutowa GBP/USD może rosnąć w kierunku 1,43:

– Teraz mamy powód, aby być dolarowym niedźwiedziem, kiedy najnowsze dane kontrastują z otoczeniem niemal deflacyjnym jakie obserwuje się w Europie oraz Japonii i Chinach. W ten sposób można rozdzielić gospodarkę opartą na popycie i konsumpcji krajowej od gospodarki opartej w większym stopniu na inwestycjach lub eksporcie netto – napisano w komentarzu.

Autor poleca również:Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here