Naga Marketsccf forex comparic london londyn UK GBO godzinie 10:30 rynki poznały sporą paczkę danych z Wielkiej Brytanii, w której na prowadzenie wysuwały się informacje o inflacji konsumenckiej za grudzień. Inwestorzy byli najbardziej ciekawi na jakich poziomach uplasuje się CPI rdr oraz mdm – oba wskaźniki (podobnie jak pozostałe) bardzo pozytywnie zaskoczyły.


Najlepsze rezultaty od 2,5 roku

Zgodnie z raportem przygotowanym przez ONS, grudniowe wyniki inflacji konsumenckiej są najwyższe od lipca 2014. W listopadzie wskaźnik CPI rdr plasował się na poziomie 1,2%, konsensus na grudzień mówił o 1,4%, natomiast ostateczny wynik wyniósł 1,6%. W przypadku inflacji mdm również pozytywna dynamika (0,5%, prognoza 0,3%, poprzednio 0,2%). Wszystkie dane inflacyjne na poniższym screenie:

Źródło: pl.investing.com
Źródło: pl.investing.com

W tle publikacji pojawiły się również dane o PPI – były co prawda mieszane, jednak rynek skupił się na dobrych wynikach inflacji konsumenckiej.

Historyczne ujęciue inflacji w UK. Źródło: ONS
Historyczne ujęciue inflacji w UK. Źródło: ONS

Funt szterling wyraźnie w górę przed wystąpieniem brytyjskiej premier

Wtorkowa sesja od samego początku przynosiła umocnienie GBP – dane spowodowały natomiast aprecjację o ponad 70 pipsów w stosunku do USD. Jest to bardzo byczy ruch przed zaplanowanym na 12:45 wystąpieniem premier Theresy May, która ma zaprezentować plany i strategie odnośnie wyjścia z Unii Europejskiej. Ruch z godziny 10:30 praktycznie domyka weekendową lukę spadkową:

GBP/USD H1
GBP/USD H1

Odbijać próbowała również GBP/AUD – tutaj jednak aprecjacja zatrzymała się na wysokości PP R1 oraz maksimów poniedziałkowych. Nie zmienia to jednak faktu, że w pierwszej reakcji na dane cena rosła o ponad 60 pipsów, przed publikacją natomiast o niespełna 70:

GBP/AUD H1
GBP/AUD H1

Wyraźna, jednak zdecydowanie mniej dynamiczna reakcja miała miejsce na EUR/GBP. W pierwszej chwili notowania osuwały się o około 40 pipsów, jednak minima w poniedziałkowe w połączeniu ze szczytami piątkowymi oraz S1 okazały się zbyt mocnym wsparciem, aby pozwolić cenie zejść niżej. W tym momencie powróciła nad PP M2 0.87790:

EUR/GBP H1
EUR/GBP H1


tokeneo

Zostaw komentarz logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here