Naga MarketsFlaga Wielkiej Brytanii UKPunktualnie o godzinie 10:30 a więc dokładnie pół godziny po danych ze strefy eurogodzinę po publikacji danych z Niemiec, Markit Economics przedstawił kolejny szacunkowy odczyt wskaźnika PMI, tym razem dla Wielkiej Brytanii. Jak się okazuje, w odróżnieniu do gospodarki niemieckiej, tu dane z sektora usługowego wypadły znacznie lepiej niż oczekiwano.


Na świecie istnieją dwa główne podmioty odpowiedzialne za publikację wskaźnika. Pierwszy z nich to Markit Group publikujący odczyty dla 30 krajów z całego świata. Drugi – Institute of Supply Management (ISM) – skupia się natomiast tylko i wyłącznie na rynku amerykańskim.

Opublikowany dziś wyniki wskazują wstępne szacunki dot. aktywność gospodarczej w październiku br. Finalne raporty PMI Markit publikowane są zawsze na początku każdego miesiąca. PMI sektora przemysłowego pierwszego dnia, PMI sektora budowlanego drugiego, a PMI sektora usług w trzeci dzień roboczy każdego miesiąca.

Mieszane dane ze strefy euro

Jak wynika z raportu Markit Economics i CIPS, pomimo prognoz zakładających wzrost wartości wskaźnika PMI dla sektora przemysłu w Wielkiej Brytanii do poziomu 49,3 z 48,9 poprzednio, według wstępnych szacunków odnotowano jego spadek do poziomu 47,4.

Równie mało optymistycznie prezentowały się także dane dot. sektora usług, gdzie pomimo optymistycznych prognoz zakładających wzrost wartości wskaźnika do 49,5 z 49,3 poprzednio, ostatecznie odnotowano jego spadek do 49,0.

PMI w UK

– W grudniowym badaniu PMI niestety brakowało świątecznego dopingu, co wskazuje, że gospodarka skurczyła się po raz trzeci w ciągu ostatnich czterech miesięcy. Ostatni spadek był drugim największym spadkiem odnotowanym w ostatniej dekadzie i zwiększa prawdopodobieństwo, że gospodarka skurczyła się nieznacznie w czwartym kwartale, ponieważ niepewność związana z Brexitem nasiliła się w okresie poprzedzającym wybory parlamentarne. Nowe zamówienia spadały przez piąty miesiąc z rzędu, powodując likwidację miejsc pracy przez czwarty miesiąc z rzędu. Główną przeszkodą w realizacji zamówień był spadek sprzedaży eksportowej, przy czym popyt na towary i usługi produkowane w Wielkiej Brytanii spadł w ciągu ostatnich dwóch miesięcy w stopniu, który nie był obserwowany od co najmniej 2014 roku. Produkcja przemysłowa spada w tempie, który był przekroczony tylko raz od czasu światowego kryzysu finansowego na początku 2009 r. – wskazuje Chris Williamson, główny ekonomista w IHS Markit.

Spoglądając na notowania pary walutowej GBPUSD zauważymy, że wskutek nocnych wzrostów rynek dotarł w okolice lokalnego oporu, gdzie o poranku pojawiła się reakcja podażowa. Jeżeli trwające od pewnego czasu spadki będą kontynuowane, w najbliższym czasie spodziewać moglibyśmy się ponownego przetestowania okolic poziomu 1.3313.

Weź udział w darmowym webinarze i poznaj
7 kroków jak zbudować swoją strategię inwestycyjną

Kurs funta
GBPUSD M15

logo Naga MarketsNaga Markets jest autoryzowany i regulowany przez CySEC. NAGA Markets jest członkiem założonej w 2015 roku, notowanej na niemieckiej giełdzie grupy FinTech THE NAGA Group AG. Ze względu na bezpieczeństwo funduszy, obsługę klienta na wysokim poziomie oraz szybką realizację zleceń, broker posiada ogromne zaufanie wśród traderów na całym świecie.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

Poprzedni artykułKurs euro (EURPLN) przebija 4.2630. Dalsza część spadków do 4.22 PLN?
Następny artykułKurs EUR/PLN pozostanie w przedziale 4,26-4,32 zł przez kolejne 18 miesięcy. Kurs euro oczami TMS Brokers
Arkadiusz Jóźwiak redaktor Comparic.pl
Education Team Manager Comparic.pl. Autor licznych webinarów i felietonów oraz tekstów edukacyjnych poruszających szeroką tematykę inwestycyjną począwszy od psychologii a na analizie technicznej i fundamentalnej skończywszy. Jako menadżer działu edukacji w Comparic Media Group wykorzystuje wykształcenie pedagogiczne i stawia ogromny nacisk na prostotę przekazywanych informacji i wiedzy. Skrupulatność i konsekwencja w działaniu zostały docenione przez wielu traderów i inwestorów, co skutkowało m.in. nominacją w konkursie organizowanym przez fundację Invest Cuffs w kategorii Dziennikarz Roku 2019. Jego artykuły znaleźć można również w magazynach FxMag oraz I Love Crypto, gdzie prowadzi swoją stałą rubrykę. To także prelegent podczas licznych konferencji m.in. Festiwalu Inteligencji Finansowej, Seminarium XM w Warszawie czy Expo Invest Cuffs. Członek Rady Nexusów przyznającej wyróżnienia osobom i podmiotom, które w największym stopniu przyczyniają się do rozwoju branży blockchain i kryptowalut a także twórca i główny prowadzący cotygodniowych, niedzielnych odpraw traderów, w których regularnie uczestniczy kilkaset osób oraz analityk kryptowalutowy w serwisie Krypto Raport.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here