Naga Markets



Kurs funta (GBP/USD) rośnie w kierunku 1,3130. Brytyjska gospodarka pod presjąBrytyjska gospodarka prawdopodobnie zakończy nie tylko ten, ale także kolejny rok z mniejszym PKB niż na początku tego roku, jak wynika z prognozy Bloomberga.

  • Brytyjska gospodarka skurczyła się o 20,4% w II kw. 2020 r.
  • To największe załamanie pośród krajów wysoko rozwiniętych
  • Ponad 750 tys. Brytyjczyków straciło pracę w wyniku kryzysu

Wielka Brytania: kryzys potrwa do końca 2021 roku

Gospodarka Wielkiej Brytanii ma według Bloomberga wciąż być w gorszej sytuacji na koniec 2021 roku, niż na początku 2020 roku. Badanie portalu zostało wykonane na podstawie mediany prognoz ekonomistów pytanych przez Bloomberga o poziom PKB na koniec 2021 roku. W rezultacie, badanie wykazało, że gospodarka brytyjska pod koniec 2021 roku będzie nadal 5% poniżej wartości PKB z przełomu 2019 i 2020 roku.

Te artykuły również Cię zainteresują




Wyniki badania stoją w sprzeczności z prognozami Bank of England, który zapowiedział, że do końca 2021 roku gospodarka odzyska już pełnię sił i wykaże poziom PKB sprzed pandemii.

Zobacz również: Ropa Brent powyżej 45 dol. za baryłkę, Chiny importują rekordowe ilości ropy

Tymczasem, brytyjski rząd w zeszłym tygodniu poluzował restrykcje zezwalając szerszemu gronu biznesów na ponowne otwarcie działalności. Od 15 sierpnia wznowione zostało funkcjonowanie atrakcji wewnątrz budynków, np. kasyn, kręgielni, centrum zabaw itp., otworzone zostały także lokale takie jak spa, fryzjerzy, salony tatuaży czy salony kosmetyczne.

Strach przed ponownym wybuchem ogniska pandemii w Wielkiej Brytanii i ryzyko niekorzystnej umowy handlowej z Wielką Brytanią powodują presję na Kanclerzu Skarbu Rishi Sunaku, który będzie zmuszony rozszerzyć pakiet stymulacji fiskalnej w celu ratowania gospodarki. Jak do tej pory, kanclerz był nieugięty i nie popierał kolejnego zastrzyku pieniądza w gospodarkę.

Kurs funta w trendzie wzrostowym

Kurs funta tymczasem szykuje się do ponownego sprawdzenia oporu na 1,31300 wspierany średnioterminowym trendem wzrostowym tworzącym wraz z oporem formację trójkąta.

Brytyjska gospodarka pod koniec 2021 roku nadal w gorszej sytuacji niż przed pandemią, twierdzą ekonomiści
Notowania funta szterlinga. Źródło: tradingview.com

Wskaźnik RSI sugeruje, że jest jeszcze nieco paliwa do wzrostów, jednak jeśli dolar wskutek mocno zyska wskutek zmiany relacji chińsko-amerykańskich, nastąpić może powrót kursu funta w okolice 1,3000. Możliwe jest także, że w pesymistycznym scenariuszu funt sprawdzi nawet poziom 1,29800.

Autor poleca również:



Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here