Naga MarketsDo końca okresu przejściowego po brexicie pozostało już zaledwie nieco ponad 6 miesięcy. Biorąc pod uwagę wciąż pozostające w martwym punkcie negocjacje dot. przyszłych warunków współpracy Zjednoczonego Królestwa i Unii Europejskiej, nawet mimo zapewnień Borsia Johnsona, że do końca roku uda się osiągnąć porozumienie, brytyjskie firmy już przygotowują się na ewentualny hard brexit.

Niemiecki rząd nie wierzy w osiągnięcie porozumienia z UK

Brytyjski premier pozostaje optymistą i wciąż uważa, że uda mu się osiągnąć porozumienie z Unią Europejską. Nieco mniej optymistyczni są natomiast unijni przywódcy. Niemiecki rząd poddaje w wątpliwość brytyjski optymizm co do szans na szybkie porozumienie w sprawie przyszłych relacji z blokiem i wzywa inne kraje UE do przygotowania się do bezumownego Brexitu.

Te artykuły również Cię zainteresują
Brytyjscy przedsiębiorcy przygotowują się na najgorsze

Hard Brexit oznaczałby dla wielu firm poważne problemy. Niemal z dnia na dzień zerwanych zostałoby bowiem wiele łańcuchów dostaw, powróciłyby kontrole na granicach i wiele innych utrudnień dla importerów i eksporterów z UE i UK.

Brytyjski producent łańcuchów samochodowych i skrzyń biegów Renold Plc. planuje w najbliższych miesiącach przyspieszyć dostawy produktów do swoich klientów, aby upewnić się, że nie ucierpią oni z powodu zerwania łańcuchów dostaw i zakłóceń na granicach.

Brytyjski producent samochodów Bentley, który importuje około 45 proc. części wykorzystywanych przy produkcji jego samochodów podwoił swoje możliwości magazynowe. Biorąc bowiem pod uwagę, że aż 90 proc. importowanych części sprowadzanych jest z Europy kontynentalnej, bezumowny brexit może zauważalnie uderzyć w spółkę.

– Kosztuje nas to miliony rocznie – powiedział przedstawiciel firmy, odnosząc się do wydatków związanych z gromadzeniem zapasów.

Brexit do końca roku! Z umową, albo bez

Wielka Brytania i UE mają nadzieję, że umowa handlowa zostanie zawarta najpóźniej w październiku, tak, by blok miał czas na uzyskanie niezbędnych zezwoleń od państw członkowskich przed datą wyjścia tj., przed 1 stycznia 2021 r. Im dłużej jednak będą trwały negocjacje, tym większe koszty będą musiały ponieść przedsiębiorstwa, aby uchronić się przed upadkiem z powodu braku porozumienia.

Głównymi obawami przedsiębiorców pozostają taryfy i zakłócenia w przepływie towarów przekraczających granicę brytyjsko-unijną. Bez porozumienia o wolnym handlu Wielka Brytania i blok nie będą w stanie prowadzić handlu na warunkach Światowej Organizacji Handlu.

Kurs funta pod presją podaży

Spoglądając na notowania pary walutowej GBPUSD zauważymy, że wskutek trwającej od połowy maja br. aprecjacji kursu funta wobec dolara amerykańskiego rynek dotarł w okolice niezwykle istotnej strefy oporu w wysokości 1,2750 USD, gdzie już 10 czerwca pojawiła się silna reakcja podażowa. Od tego czasu ponownie obserwujemy spadki.

Weź udział w cyklu webinarów i zdobądź międzynarodowy certyfikat

GBPUSD Daily

Autor poleca także:


logo Naga MarketsNaga Markets jest autoryzowany i regulowany przez CySEC. NAGA Markets jest członkiem założonej w 2015 roku, notowanej na niemieckiej giełdzie grupy FinTech THE NAGA Group AG. Ze względu na bezpieczeństwo funduszy, obsługę klienta na wysokim poziomie oraz szybką realizację zleceń, broker posiada ogromne zaufanie wśród traderów na całym świecie.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

Poprzedni artykułFacebook startuje z platformą prognostyczną
Następny artykułMFW: Giełdy z ryzykiem korekty, rynek “odłączył” się od realnej gospodarki
Arkadiusz Jóźwiak redaktor Comparic.pl
Education Team Manager Comparic.pl. Autor licznych webinarów i felietonów oraz tekstów edukacyjnych poruszających szeroką tematykę inwestycyjną począwszy od psychologii a na analizie technicznej i fundamentalnej skończywszy. Jako menadżer działu edukacji w Comparic Media Group wykorzystuje wykształcenie pedagogiczne i stawia ogromny nacisk na prostotę przekazywanych informacji i wiedzy. Skrupulatność i konsekwencja w działaniu zostały docenione przez wielu traderów i inwestorów, co skutkowało m.in. nominacją w konkursie organizowanym przez fundację Invest Cuffs w kategorii Dziennikarz Roku 2019. Jego artykuły znaleźć można również w magazynach FxMag oraz I Love Crypto, gdzie prowadzi swoją stałą rubrykę. To także prelegent podczas licznych konferencji m.in. Festiwalu Inteligencji Finansowej, Seminarium XM w Warszawie czy Expo Invest Cuffs. Członek Rady Nexusów przyznającej wyróżnienia osobom i podmiotom, które w największym stopniu przyczyniają się do rozwoju branży blockchain i kryptowalut a także twórca i główny prowadzący cotygodniowych, niedzielnych odpraw traderów, w których regularnie uczestniczy kilkaset osób oraz analityk kryptowalutowy w serwisie Krypto Raport.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here