Naga Marketsjapan-nuclear-power-plant-shut-down-537x336Wielka Brytania zbuduje pierwszą od kilku dziesięcioleci elektrownię atomową. Projekt będzie prowadzony przez francuskiego giganta energetycznego EDF. Jedną trzecią udziałów w budowie nowej elektrowni będą mieli Chińczycy. To jeden z efektów obecnej wizyty prezydenta Kraju Środka w Wielkiej Brytanii.


Porozumienie z EDF zostało podpisane podczas oficjalnego spotkania z brytyjskim premierem oraz chińskim prezydentem. Cameron i Xi podpisali łącznie różnego rodzaju umowy na łączną kwotę 40 mld GBP. Nowa elektrownia atomowa ma kosztować 18 mld GBP, a ostateczna finalizacja umowy ma nastąpić w najbliższych tygodniach. Xi określił budowę elektrowni jako “projekt flagowy nawiązanej międzynarodowej współpracy”.

Możesz inwestować na europejskich indeksach giełdowych i największych spółkach dzięki HFT Brokers.

EDF ma zbudować dwa reaktory EPR (European Pressurised Reactors) trzeciej generacji. Jest to konstrukcja uważana za najbardziej efektywną i najbezpieczniejszą na świecie. Postawione będą na terenie elektrowni w Hinkley, w południowo-wschodniej Anglii. Chińska agencja zajmująca się energią atomową dofinansuje projekt kwotą 6 mld GBP, resztę zapewni EDF. W zamian otrzymają jedną trzecią udziałów w inwestycji. Elektrownia ma zostać ukończona najwcześniej w 2025 roku.

Nie wszyscy Brytyjczycy są zadowoleni z zawarcia umowy o budowie elektrowni. Zdaniem wielu osób koszt przedsięwzięcia jest stanowczo za duży, wątpliwości budzi również późny termin ukończenia budowy. To najdroższa elektrownia atomowa w historii Wielkiej Brytanii. Krytykowany jest również koszt energii, która będzie wytwarzana w elektrowni – EDF gwarantuje cenę w wysokości 92 mld GBP za megawatt. Elektrownia ma dostarczać 7% całego zapotrzebowania elektrycznego Wielkiej Brytanii.

edf
Wartość akcji EDF na giełdzie w Paryżu na przestrzeni ostatniego roku


Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here