Naga Marketsmichael barnier ueWielka Brytania i Unia Europejska są na idealnej drodze do zerwania rozmów w sprawie umowy handlowej, które rozpoczną się w przyszłym tygodniu. Główny negocjator UE Michel Barnier ostrzegł Borisa Johnsona, że Bruksela nie zaakceptuje umowy “za wszelką cenę”.


UE stawia na twarde negocjacje

Przemawiając po tym, jak pozostałe 27 państw członkowskich uzgodniło swoje stanowisko negocjacyjne, Michel Barnier powiedział, że Zjednoczone Królestwo musi zgodzić się na “równe reguły gry” w zakresie przepisów i dostępu do wód połowowych “albo nie będzie żadnego porozumienia”.

Ministrowie spraw zagranicznych UE uzgodnili wzmocniony mandat negocjacyjny zobowiązujący Wielką Brytanię do dostosowania się do przyszłych przepisów w zamian za dostęp do jednolitego rynku. W dokumencie potwierdzono docelowy termin osiągnięcia porozumienia w sprawie praw połowowych na czerwiec, ale zrezygnowano ze zobowiązania – zawartego w zeszłorocznej deklaracji politycznej pod naciskiem Wielkiej Brytanii – do zakończenia wzajemnej oceny przepisów dotyczących usług finansowych w tym samym terminie, a także z terminu osiągnięcia zgodności w zakresie równoważności danych.

Odrzucając sugestie brytyjskiego premiera, że jego priorytetem jest zapewnienie “ekonomicznej i politycznej niezależności Wielkiej Brytanii”, Michael Barnier wskazał, że “niezależność polityczna i ekonomiczna Wielkiej Brytanii nie musi być przedmiotem negocjacji. Zostało to zrobione. Została ona osiągnięta. To nie jest cel tych negocjacji.”

UK chce umowy w stylu kanadyjskim

Oficjalny rzecznik brytyjskiego premiera powiedział, że dokument, który ma zostać opublikowany w czwartek, stwarza warunki do “konstruktywnego” zaangażowania się w porozumienie o wolnym handlu (FTA), podobne do istniejących umów między UE a innymi głównymi krajami, takimi jak Kanada i Japonia:

– Podpisując umowy handlowe z Kanadą i Japonią, UE respektuje autonomię innych dużych gospodarek na całym świecie. Chcemy po prostu tego samego.

Barnier wskazuje jednak, że umowa w stylu kanadyjskim nie jest możliwa, gdyż bliskość geograficzna Wielkiej Brytanii i integracja gospodarcza z UE stawiają ją w sytuacji “wyjątkowej”, co oznacza, że nie jest porównywalna z USA czy Kanadą:

– Wielka Brytania będzie trzecim co do wielkości partnerem handlowym UE, 10 razy większym niż Kanada. W tym samym czasie, Kanada jest oddalona o około 5.000 km. To oczywiste, że zasady nie mogą być takie same. Jest to logiczne. To jest proste – wskazał Barnier dodając, że Unia Europejska jest gotowa zaoferować Wielkiej Brytanii bardzo ambitną umowę handlową, ale Wielka Brytania nie może oczekiwać wysokiej jakości dostępu do jednolitego rynku, jeśli nie będzie gotowa przyjąć gwarancji, że konkurencja pozostanie otwarta i uczciwa, wolna i sprawiedliwa. Muszą istnieć solidne gwarancje równych szans, aby uniknąć nieuczciwej przewagi konkurencyjnej w kwestiach społecznych, środowiskowych, podatkowych i pomocy państwa.

Oficjalny rzecznik Borisa Johnsona uważa, że argumenty wykorzystywane przez UE są absurdalne. Przyznał on, że UE próbuje wykorzystać naszą bliskość, aby dodać dodatkowe wymogi dla handlu. Faktem jest, że bliskość nie jest czynnikiem decydującym w innych umowach o wolnym handlu na całym świecie, w tym w niektórych z największych gospodarek świata“.

Do końca okresu przejściowego pozostało 10 miesięcy

W poniedziałek w Brukseli rozpoczną się 4-dniowe rozmowy ze stroną brytyjską. Druga runda negocjacji odbędzie się w Londynie od 16 marca, a dalsze rozmowy mają się odbyć w ciągu pozostałych 10 miesięcy przed terminem wyznaczonym przez Borisa Johnsona na 31 grudnia 2020 r.

– Będą to złożone, wymagające, bardzo trudne negocjacje. Aby zakończyły się one sukcesem, będą wymagały zaufania i pewności siebie – powiedział Barnier ostrzegając, że jeśli chcemy odnieść sukces w bardzo krótkim czasie, który wybrał pan Johnson, musimy się upewnić, że nie zaczniemy cofać się w czasie, w którym powinniśmy robić postępy.

Kurs funta spada pod ciężarem Brexitu

Wraz z końcem stycznia br. Wielka Brytania i Unia Europejska rozpoczęły trwający do końca roku okres przejściowy. W ciągu tych 11 miesięcy obie strony muszą wynegocjować warunku dalszej współpracy.

Spoglądając na notowania pary walutowej GBPUSD zauważymy, że kurs funta osunął się od początku lutego o ponad 2%. Okazuje się więc, że początek okresu przejściowego nie wspiera notowań GBP.

Kurs pary walutowej GBPUSD
GBPUSD Daily

logo Naga MarketsNaga Markets jest autoryzowany i regulowany przez CySEC. NAGA Markets jest członkiem założonej w 2015 roku, notowanej na niemieckiej giełdzie grupy FinTech THE NAGA Group AG. Ze względu na bezpieczeństwo funduszy, obsługę klienta na wysokim poziomie oraz szybką realizację zleceń, broker posiada ogromne zaufanie wśród traderów na całym świecie.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

Poprzedni artykułPoranek z rynkami – Waluty, surowce, DAX oraz metale szlachetne 26.02.2020 [WIDEO]
Następny artykułBitcoin spadnie nawet do 8200 USD zanim odbije, twierdzi M. Bączkowski
Arkadiusz Jóźwiak redaktor Comparic.pl
Education Team Manager Comparic.pl. Autor licznych webinarów i felietonów oraz tekstów edukacyjnych poruszających szeroką tematykę inwestycyjną począwszy od psychologii a na analizie technicznej i fundamentalnej skończywszy. Jako menadżer działu edukacji w Comparic Media Group wykorzystuje wykształcenie pedagogiczne i stawia ogromny nacisk na prostotę przekazywanych informacji i wiedzy. Skrupulatność i konsekwencja w działaniu zostały docenione przez wielu traderów i inwestorów, co skutkowało m.in. nominacją w konkursie organizowanym przez fundację Invest Cuffs w kategorii Dziennikarz Roku 2019. Jego artykuły znaleźć można również w magazynach FxMag oraz I Love Crypto, gdzie prowadzi swoją stałą rubrykę. To także prelegent podczas licznych konferencji m.in. Festiwalu Inteligencji Finansowej, Seminarium XM w Warszawie czy Expo Invest Cuffs. Członek Rady Nexusów przyznającej wyróżnienia osobom i podmiotom, które w największym stopniu przyczyniają się do rozwoju branży blockchain i kryptowalut a także twórca i główny prowadzący cotygodniowych, niedzielnych odpraw traderów, w których regularnie uczestniczy kilkaset osób oraz analityk kryptowalutowy w serwisie Krypto Raport.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here