Naga MarketsTego zdania jest prezes ICOx Innovations – Bruce Elliott. Kierowana przez niego spółka pomaga tradycyjnym podmiotom wejść na nowy poziom i rozpocząć przygodę ze sferą kryptowalut i blockchaina. Wśród prominentnych klientów Elliotta znajduje się m.in. firma Kodak – stoi on za działaniami marketingowymi na rzecz KodakOne oraz KodaCoin. Jego zdaniem to działania ze strony tradycyjnych podmiotów przyczynią się do masowej adopcji kryptowalut. Co prawda, jak przyznaje, jest to proces dość powolny, gdyż korporacje ostrożnie podchodzą do kwestii ryzyka, ale jednocześnie dostrzegają one, że przyszłość należy do blockchaina.


Zobacz również: Kodak: niewypał planu kopania bitcoinów

Te artykuły również Cię zainteresują
Nie zawsze było tak samo

Nie oznacza to jednak, że zawsze tak było – jeszcze na początku tego roku Elliottowi trudno było wyobrazić sobie, by wielkie korporacje mogły myśleć o adopcji kryptowalut. Do zmiany zdania skłoniły go przypadki zaangażowania się korporacyjnych gigantów, jak to miało miejsce w przypadku Facebooka, który zaczął współpracę z projektami blockchainowymi, oraz uruchomienie Baakt (globalna platforma i system dla zasobów cyfrowych) pomiędzy ICE – spółką matką NYSE, a Starbucks i Microsoft. I mimo tego, że nie przewiduje się w najbliższym czasie wprowadzenie możliwości zapłaty za kawę w Starbucks w BTC, co  na Elliocie zrobiło duże wrażenie, to zainteresowanie i otwartość wspomnianych gigantów rozwiązaniami z zakresu krypto oraz włączanie ich do dotychczasowych modeli biznesowych.


Interesujesz się kryptowalutami? Już teraz dołącz do grupy na Facebooku prowadzonej przez portal Comparic.pl. Bądź na bieżąco z informacjami ze świata kryptowalut, niezależnie od tego gdzie się znajdujesz!.

Elliotta zainspirował także przykład firmy IBM – spółka ta ostatnio złożyła szereg patentów na opracowane przez siebie rozwiązania z zakresu technologii blockchain i tokenizacji. Do grona tradycyjnych instytucji rozpoczynających swoją przygodę z kryptowalutami dołączają także banki, otwierając specjalne stanowiska do handlu bitcoinem (bitcoin trading desks), oraz przygotowując się do oferowania usług powierniczych z zakresu aktywów cyfrowych. Elliott nie zapomina też o trudnościach a nawet porażkach związanych z wchodzeniem tradycyjnych korporacji do sfery krypto, takich jak przypadek Long Island Iced Tea Corporation, gdzie interweniował sam amerykański SEC. Powołuje się także na liczne przykłady oszustw w branży ICO.

Zobacz również: IBM chce stworzyć kryptowalutę powiązaną z dolarem amerykańskim.

Korporacje i projekty krypto są na siebie skazane

Zdaniem Elliotta, projekty kryptowalutowe będą wręcz potrzebowały współpracy z tradycyjnymi korporacjami o ustabilizowanej reputacji, także rozwijania świadomości marki i lojalności klientów – pojęć zdecydowanie bardziej typowych dla tradycyjnego modelu biznesowego. W przeciwnym wypadku ryzykują to, że zafundują sobie kryzys egzystencjonalny lub wręcz skazane będą na wymarcie. Elliot powołuje się na przykład jednego ze swoich największych klientów Kodaka, a konkretnie na partnerstwo pomiędzy KodakOne z amerykańską drużyną Major League Baseball

„Już niedługo użytkownicy będą mogli umieszczać wygenerowane przez siebie fotografie na blockchainie w ramach platformy KodakOne, zaś fotografowie będą mieć możliwość uzyskania natychmiastowej zapłaty (w postaci monet KodakCoins). Natomiast jeszcze więcej frajdy będzie w związku z funkcjonalnością umożliwiającą fanom sportowym zapłacenie za napoje chłodzące, frytki, hot dogi, piwo czy inne produkty przy użyciu KodakCoin.”

Kawa w Starbucks za BTC możliwa, nowe tendencje wśród startupów

Wracając zaś do wspomnianej formy Baakt, jeśli firmowane przez nią plany zakończą się sukcesem, będzie można nie tylko za kawę w Starbucks zapłacić bitcoinem (choć przyjdzie na to jeszcze zapewne trochę poczekać), lecz także w innych firmach, które zawarły partnerstwo z Baakt. Według Elliotta, współdziałanie ze sobą tradycyjnych podmiotów z projektami krypto tworzy sytuacje, w których każda ze stron wygrywa, zaś korporacje, dzięki sieciom P2P, tworzą równoległe systemy ekonomiczne i źródła przychodów dla dotychczasowych marek.


Przegląd wydarzeń i analiz ze świata kryptowalut powstaje przy współpracy z LUNO, globalną platformą walutową dzięki której kupowanie i przechowywanie cyfrowych walut, takich jak Bitcoin i Ethereum, jest bezpieczne i łatwe. Zapoznaj się z ofertą LUNO i już teraz rozpocznij handel na BTC i ETH!

Elliott dostrzega też pozytywne tendencje wśród startupów, które wolą najpierw wykonać ciężką pracę w postaci zebrania kapitału, stworzenia platformy, zapewnienia sobie wczesnej adopcji ze strony klientów, a dopiero później wystartować z ICO. Chcą w ten sposób także zdystansować się od oszukańczych praktyk, które niestety nadal są powszechne w tej branży.

Na sam koniec Elliott przyznaje, iż w procesie wchodzenia tradycyjnych potentatów do branży kryptowalut, może wystąpić pewien opór, jednak najlepszym sędzią okaże się być ostatecznie rynek oraz siły rynkowe, nie zaś ideologie społeczno-polityczne, którym nierzadko daleko od obiektywizmu i mocnego stąpania po ziemi.

Zobacz również: USA: Mają ruszyć konsultacje w sprawie projektu ustawy o ICOConotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here