Od 1 sierpnia 2018 r. obowiązują nowe, tymczasowe regulacje paneuropejskiego regulatora rynków finansowych European Securities and Markets Authority. Wbrew sprzeciwom przedstawicieli branży oraz inwestorów indywidualnych ESMA zmniejszyła maksymalną dźwignię finansową dla instrumentów CFD do poziomu 30:1. Jak informowaliśmy już pod koniec września br. mimo, iż ograniczenie to wstępnie wprowadzone zostało jedynie tymczasowo na okres 3 miesięcy, to już wiemy, że regulator nie zamierza z niego rezygnować i przedłużył okres obowiązywania niższych dźwigni finansowych o kolejne trzy miesiące.

„ESMA starannie rozważyła potrzebę przedłużenia obecnie obowiązującego środka interwencyjnego i uważa, że nadal istnieją poważne obawy dotyczące ochrony inwestorów związane z oferowaniem CFD klientom detalicznym. Zgodził się zatem na przedłużenie okresu obowiązywania ograniczenia od dnia 1 listopada” – informuje oświadczenie paneuropejskiego regulatora.

Akcje brokerów FX lecą na łeb, na szyję

Jak można się było tego spodziewać, tak jak decyzja o wprowadzeniu ograniczenia dźwigni, tak również przedłużenie owego ograniczenia w znaczny sposób wpłynęło na notowania brokerów notowanych na europejskich parkietach.

IG Group niemal 40% w dół

Jednym z brokerów, który najmocniej odczuł nowe regulacje ESMA bez wątpienia jest IG Group, którego akcje osunęło się o niemal 40%. W skutek tej deprecjacji rynek pokonał już kilka technicznych poziomów wsparcia i póki co niewiele wskazuje, by tendencja ta miała ulec zmianie.

PLUS 500 ponad 43% w dół

Jeszcze większą deprecjację zaobserwować można na notowaniach brokera PLUS 500, którego akcje staniały o ponad 43%. W tym przypadku warto jednak zauważyć, iż spadki te nie rozpoczęły się wraz z wprowadzeniem ograniczeń ESMA, a dopiero po kilku dniach. Nie zmienia to jednak faktu, iż podobnie jak w przypadku IGG, w dalszym ciagu niewiele wskazuje, by tendencja ta miała ulec zmianie.

CMC Markets ponad 40% w dół

Równie mało optymistycznie wygląda także obecna sytuacja na notowaniach CMC Markets, którego kurs od początku sierpnia osunął się już o ponad 40%. Jeżeli tylko tendencja ta będzie kontynuowana, z technicznego punktu widzenia spodziewać moglibyśmy się w tym przypadku nawet ponownego przetestowania okolic 107 GBX.

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

Poprzedni artykułProfesjonalny Inwestor 2018 i Let’s DiNapoli Day już pod koniec listopada
Następny artykułAUDJPY z szansą na spadek do dołka przy 78.67
Arkadiusz Jóźwiak redaktor Comparic.pl
Education Team Manager Comparic.pl. Autor licznych webinarów i felietonów oraz tekstów edukacyjnych poruszających szeroką tematykę inwestycyjną począwszy od psychologii a na analizie technicznej i fundamentalnej skończywszy. Jako menadżer działu edukacji w Comparic Media Group wykorzystuje wykształcenie pedagogiczne i stawia ogromny nacisk na prostotę przekazywanych informacji i wiedzy. Skrupulatność i konsekwencja w działaniu zostały docenione przez wielu traderów i inwestorów, co skutkowało m.in. nominacją w konkursie organizowanym przez fundację Invest Cuffs w kategorii Dziennikarz Roku 2019. Jego artykuły znaleźć można również w magazynach FxMag oraz I Love Crypto, gdzie prowadzi swoją stałą rubrykę. To także prelegent podczas licznych konferencji m.in. Festiwalu Inteligencji Finansowej, Seminarium XM w Warszawie czy Expo Invest Cuffs. Członek Rady Nexusów przyznającej wyróżnienia osobom i podmiotom, które w największym stopniu przyczyniają się do rozwoju branży blockchain i kryptowalut a także twórca i główny prowadzący cotygodniowych, niedzielnych odpraw traderów, w których regularnie uczestniczy kilkaset osób oraz analityk kryptowalutowy w serwisie Krypto Raport.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here