Naga MarketsNa początku maja niemiecka komisja nadzoru finansowego Bundesanstalt für Finanzdienstleistungsaufsicht (BaFin) poinformowała, że wprowadza zmiany w dotychczasowych zapisach dotyczących ustawy o obrocie instrumentami finansowymi – nowelizacja wprowadziła istotne ograniczenia co do działalności detalicznych brokerów Forex i CFD. 10 sierpnia jest oficjalnym dniem jej wejścia w życie.


Broker nieoferujący zabezpieczenia przed ujemnym depozytem od tej chwili działa nielegalnie

Projekt ustawy zaproponowany przez BaFin zakłada, że od dnia 10 sierpnia 2017 roku podmioty chcące nadal legalnie działać na rynku niemieckim i utrzymać dotychczasową licencję muszą gwarantować swoim klientom stuprocentową ochronę przed ujemnym depozytem. Ci, którzy nie spełnili wymogów regulatora obecnie działają nielegalnie i tracą autoryzację.

Te artykuły również Cię zainteresują
„Ograniczając handel w zakresie CFD chcemy chronić inwestorów. BaFin posiadał poważne obawy odnośnie kontraktów różnic kursowych w zakresie obowiązku dodatkowej płatności – taka konstrukcja produktu może generować nieograniczone straty w przypadku rachunku handlowego klienta” – komentowała kilka miesięcy temu Elisabeth Roegele piastująca rolę dyrektora wykonawczego BaFin.

Ochronę przed ujemnym depozytem w najnowszym projekcie nowelizacji ustawy proponuje również Ministerstwo Finansów. Spotkało się to z ciepłym przyjęciem polskiego środowiska inwestorów (w przeciwieństwie do chęci ograniczenia dźwigni) – pozwoliłoby bowiem uchronić traderów przed niespodziewanymi wydarzeniami rynkowymi, takimi jak na przykład decyzja SNB z 15 stycznia, kiedy doszło do silnego zaburzenia kursu CHF.

Ryzyko spada w całości na domy maklerskie

Klienci korzystający z usług niemieckich brokerów nie muszą od teraz martwić się o ryzyko pojawienia się ujemnego salda na ich rachunku. Problem spada całkowicie na barki domów maklerskich.

Te korzystały będą z poziomu stop out, który automatycznie zamyka wszystkie pozycje w momencie gdy saldo wyniesie określoną wartość (stałą lub procentową). Oznacza to, że w okresie największych rynkowych niepewności (na przykład przed wyborami krajowymi, prezydenckimi, itd.) brokerzy mogą decydować się na podnoszenie poziomów stop out i bardzo mocne ograniczenie dźwigni finansowej, aby uchronić się przed ekspozycją na nadmierne ryzyko.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here