Naga MarketsAustralian Securitires & Investments Commission (ASIC), odpowiedzialna za nadzór nad australijskim rynkiem instrumentów finansowych wezwała uczestników sektora handlu detalicznego instrumentami pochodnymi będącymi przedmiotem obrotu poza rynkiem regulowanym (OTC) do poprawy swoich praktyk, po tym, jak ostatnie działania ASIC wykazały, że ich zachowanie nie spełnia oczekiwań.


Produkty oferowane przez detalicznych emitentów pozagiełdowych instrumentów pochodnych w Australii obejmują opcje binarne, depozyty walutowe i kontrakty różnicowe. Niedawny przegląd 57 emitentów detalicznych instrumentów pochodnych wykazał szereg ryzyk.

Te artykuły również Cię zainteresują
Nasz przegląd wykazał, że straty klientów w handlu detalicznym instrumentami pochodnymi OTC wydawały się wysokie, a odsetek nierentownych inwestorów wynosił do 80% dla opcji binarnych, 72% dla kontraktów CFD i 63% dla transakcji FX – czytamy w dzisiejszym oświadczeniu.

Niedawne działania nadzorcze ASIC ujawniły również obawy dotyczące pewnych praktyk w całym sektorze. Najbardziej niepokojące praktyki obejmują:

  • rzeczywiste zyski klientów są niezgodne z materiałami marketingowymi
  • brak przejrzystości w zakresie ustalania cen
  • praktyki zarządzania ryzykiem, które opierały się na wykorzystaniu pieniędzy klientów, były przestarzałe i wymagały przeglądu
  • niektórzy emitenci nie stosowali odpowiednich praktyk w zakresie zarządzania ryzykiem i kapitałem operacyjnym, aby nadzorować kontrahentów i wspierać ich ekspozycje.

ASIC zauważa także, że opcje binarne mogą być najmniej przejrzyste pod względem cen bazowych, cen wykonania i struktur wypłat. W celu przeciwdziałania tym zagrożeniom wzywa się emitentów do:

  • przeglądu i aktualizacji praktyk w zakresie zarządzania ryzykiem i pieniędzmi klientów
  • oceny, czy uzgodnienia z kontrahentami spełniają ich zobowiązania licencyjne w zakresie AFS.

“Detaliczny sektor instrumentów pochodnych będących przedmiotem obrotu poza rynkiem regulowanym w Australii jest aktywnym i rozwijającym się rynkiem, na którym roczne obroty wynoszą 11 bilionów USD, a inwestuje ponad 450 000 inwestorów. Integralność detalicznego rynku instrumentów pochodnych będących przedmiotem obrotu poza rynkiem regulowanym jest kluczowym tematem dla ASIC. ASIC oczekuje, że licencjonowani emitenci będą postępować w odpowiedni sposób i zapewnią konsumentom obrót detalicznymi instrumentami pochodnymi OTC z jasnym zrozumieniem produktów i ryzyk, na jakie są oni narażeni. Będziemy współpracować z emitentami w celu podniesienia standardów branżowych i poprawy zgodności z ich australijskimi obowiązkami w zakresie licencji na usługi finansowe” – skomentowała komisarz ASIC, Cathie Armour.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

Poprzedni artykułRestrykcyjne regulacje na rynku CFD, w zasadniczy sposób wpłyną na branżę brokerską.
Następny artykułGuten Morgen DAX 28.06.2018
Arkadiusz Jóźwiak redaktor Comparic.pl
Education Team Manager Comparic.pl. Autor licznych webinarów i felietonów oraz tekstów edukacyjnych poruszających szeroką tematykę inwestycyjną począwszy od psychologii a na analizie technicznej i fundamentalnej skończywszy. Jako menadżer działu edukacji w Comparic Media Group wykorzystuje wykształcenie pedagogiczne i stawia ogromny nacisk na prostotę przekazywanych informacji i wiedzy. Skrupulatność i konsekwencja w działaniu zostały docenione przez wielu traderów i inwestorów, co skutkowało m.in. nominacją w konkursie organizowanym przez fundację Invest Cuffs w kategorii Dziennikarz Roku 2019. Jego artykuły znaleźć można również w magazynach FxMag oraz I Love Crypto, gdzie prowadzi swoją stałą rubrykę. To także prelegent podczas licznych konferencji m.in. Festiwalu Inteligencji Finansowej, Seminarium XM w Warszawie czy Expo Invest Cuffs. Członek Rady Nexusów przyznającej wyróżnienia osobom i podmiotom, które w największym stopniu przyczyniają się do rozwoju branży blockchain i kryptowalut a także twórca i główny prowadzący cotygodniowych, niedzielnych odpraw traderów, w których regularnie uczestniczy kilkaset osób oraz analityk kryptowalutowy w serwisie Krypto Raport.

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here