Naga MarketsProkurator generalna Barbara Underwood ogłosiła wyroki skazujące firmy brokerskie TFS-ICAP LIMITED i TFS-ICAP LLC za księgowanie fałszywych transakcji na wschodzącym rynku opcji walutowych na rzecz nowojorskich traderów. Oprócz zarzutów karnych, obie spółki zawarły z prokuraturą generalną ugodę cywilną, która wymaga od nich wdrożenia procedur i polityki naprawczej, zachowania przez dwa lata niezależnego audytora, usunięcia dwóch kierowników wyższego szczebla z wszelkich funkcji nadzorczych związanych z pośrednictwem w obrocie opcjami walutowymi dla nowojorskich traderów, zapłacenia kar w wysokości 1,15 mln USD oraz współpracy w prowadzonym przez prokuraturę generalną śledztwie kryminalnym dotyczącym kierowników i pośredników w TFS-ICAP LLC i TFS-ICAP LIMITED.


Fałszywe transakcje na niepłynnych rynkach Ameryki Łacińskiej

“Moje biuro będzie ścigać oszustwa finansowe – bez względu na to, jak skomplikowane – i pociągać instytucje finansowe do odpowiedzialności za swoje postępowanie”, powiedziała prokurator Underwood. “Śledztwo w sprawie oszukańczego postępowania na rynku opcji walutowych trwa nadal”. 

Opcja walutowa, znana również jako opcja FX, jest instrumentem finansowym, który daje prawo do kupna lub sprzedaży określonej ilości określonej waluty po określonym kursie wymiany w dniu lub przed określoną datą wygaśnięcia. Rynek opcji walutowych jest przede wszystkim rynkiem międzybankowym. Większość handlu opcjami walutowymi dotyczy par walutowych głównych gospodarek uprzemysłowionych, w tym dolara amerykańskiego, euro i innych walut G10. Rynek opcji walutowych dla tych walut jest stosunkowo płynny. Natomiast rynek opcji walutowych dla walut rynków wschodzących, takich jak waluty Ameryki Łacińskiej może posiadać braki w płynności.

W skali globalnej, handel opcjami walutowymi wynosi średnio miliardy dolarów dziennie i biliony dolarów rocznie.  Banki zazwyczaj wykorzystują do handlu opcjami walutowymi wielu konkurujących brokerów międzybankowych. Traderzy bankowi mogą zamieszczać oferty lub oferty opcji walutowych bezpośrednio na platformie elektronicznej firmy brokerskiej, ale przede wszystkim negocjować transakcje dzwoniąc, wysyłając wiadomości lub rozmawiając z indywidualnym brokerem. Firmy maklerskie są wynagradzane na podstawie wolumenu zrealizowanych transakcji, a poszczególni brokerzy otrzymują prowizje na podstawie wolumenu obrotu.

Zobacz również: Amerykański broker FX zapłaci $50 mln za manipulacje rynkowe

Dodd-Frank uregulował rynek opcji i pozwolił na wszczęcie dochodzeń

Przed rokiem 2013 rynek opcji walutowych był w dużej mierze nieregulowany. Jednak w następstwie kryzysu finansowego z 2008 r. ustawa Dodd-Frank Wall Street Reform and Consumer Protection Act (Dodd-Frank) wymagała od brokerów opcji walutowych zachowania dokumentacji dotyczącej ich działalności handlowej.

W październiku 2015 r. Biuro Prokuratora Generalnego ds. Egzekwowania Prawa Karnego i Przestępstw Finansowych wszczęło dochodzenie w sprawie delegowania fałszywych transakcji, ofert i ofert przez brokerów międzybankowych opcji walutowych, w celu zwiększenia zainteresowania nowojorskich handlowców niepłynnymi walutami wschodzących rynków.

W ramach trzyletniego dochodzenia prowadzonego przez Prokuratora Generalnego, urząd dokonał przeglądu zapisów dwóch brokerów opcji walutowych – brytyjskiego TFS-ICAP LIMITED z siedzibą w UK i nowojorskiego TFS-ICAP LLC z siedzibą w USA (łącznie TFS-ICAP). Prokuratura Generalna dokonała przeglądu i analizy ponad dwóch lat komunikacji elektronicznej i głosowej pomiędzy brokerami zatrudnionymi przez TFS-ICAP a handlowcami bankowymi, wewnętrznych wiadomości e-mail TFS-ICAP, a także potwierdzeń handlowych faktycznie zrealizowanych transakcji pośredniczonych przez TFS-ICAP.


Inwestuj z dźwignią na GPW w surowce, waluty, indeksy oraz spółki polskie oraz zagraniczne. Wszystko dzięki certyfikatom Turbo emitowanym przez ING N.V.

„Drukowanie” transakcji dla pokazania fałszywej płynności

Jak szczegółowo opisano w skardze kryminalnej Prokuratora Generalnego, dochodzenie ujawniło, że od około 1 stycznia 2007 r. do 31 grudnia 2015 r. brokerzy w TFS-ICAP stosowali nieuczciwe praktyki w celu pozyskiwania i przyjmowania zleceń kupna i sprzedaży opcji walutowych Ameryki Łacińskiej w Nowym Jorku. W szczególności w okresie od 1 stycznia 2014 r. do 31 grudnia 2105 r. brokerzy TFS-ICAP systematycznie przedstawiali nowojorskim traderom fałszywe transakcje opcjami walutowymi z Ameryki Łacińskiej za pośrednictwem czatów i transmisji głosowych, aby stworzyć fałszywe wrażenie płynności.

Również zgodnie z dokumentami sądowymi brokerzy TFS-ICAP celowo angażowali się w to oszukańcze zachowanie, aby skłonić nowojorskich traderów do kupowania i sprzedaży opcji walutowych Ameryki Łacińskiej za pośrednictwem TFS-ICAP, a nie konkurencyjnych brokerów, w celu uzyskania prowizji. Praktyka pokazywania na rynku podrobionych transakcji, powszechnie znana jako “drukowanie”, jest naruszeniem nowojorskiego prawa, które zakazuje wszelkich oszustw w zakresie fikcyjnego zakupu lub sprzedaży papierów wartościowych.tokeneo

Zostaw komentarz logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

Poprzedni artykułBitcoin Cash zyskuje 20% na pozytywnych informacjach z Chin
Następny artykułNajciekawsze setupy dnia – 27.09.2018
Adam Rak redaktor Comparic.pl
Redaktor Comparic.pl. Odpowiedzialny również za dział Wideo Comparic.pl. Absolwent Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach. Z inwestycjami związany od 2011 roku, pierwsze doświadczenia zdobywał na GPW. Forex poznał na pierwszym roku studiów, a od końca 2013 roku jest aktywnym traderem. Jego inwestycje mają charakter typowo spekulacyjny, rzadko utrzymuje otwarte pozycje dłużej niż kilka godzin. Wyznaje zasadę wyższości księgowanych zysków, nad zyskami papierowymi. W handlu wykorzystuje głównie Price Action posiłkując się poziomami Fibonacciego.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here