Naga MarketscysecCypryjska komisja nadzoru finansowego CySEC poinformowała 27 marca, że na początku miesiąca zawarła ugodę z przedsiębiorstwem Hoch Capital Ltd (właścicielem marki brokerskiej ITRADER), na mocy której podmiot zobowiązał się do zapłaty 200 tysięcy euro. Zgodnie z informacjami regulatora licencjonowany podmiot miał się dopuścić potencjalnych naruszeń przepisów związanych z prowadzeniem aktywności inwestycyjnych oraz przekazywaniem informacji klientom.


„CySEC, zgodnie z art. 37 ust. 4 ustawy o cypryjskiej Komisji Papierów Wartościowych i Giełd z 2009 r., posiada prawo do osiągnięcia ugody w przypadku jakiegokolwiek naruszenia lub możliwego naruszenia przepisów, w przypadku podmiotów, co do których istnieją uzasadnione podstawy nieprzestrzegania ram prawnych” – poinformował CySEC w oficjalnym komunikacie dotyczącym decyzji z 4 marca 2019 roku (upublicznionej jednak dopiero 27 marca).

Dochodzenie CySEC dotyczyło sekcji 5 oraz 25 cypryjskiej ustawy o rynkach finansowych, zgodnie z którymi cypryjska firma inwestycyjna (z ang. CIF) musi przestrzegać zasad dotyczących świadczenia usług inwestycyjnych oraz przekazywania klientom istotnych informacji.

Warto zauważyć, że CySEC zawarł w tym miesiącu również ugodę z brokerem Colmex, w tamtym przypadku kara była jednak zdecydowanie niższa i wynosiła 50 tys. euro. ITRADER również zdecydował się pokryć kwotę ugody (200 tys. euro), przy czym nie potwierdza, ani nie zaprzecza złamania zapisów licencyjnych. Regulator jednocześnie podkreśla, że suma zasili Skarb Republiki i nie jest traktowana jako dochód CySEC.

Zobacz również: Straciłeś środki w ACFX? CySEC zrekompensuje stratę z funduszu kompensacyjnegoConotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here