Naga MarketsFXCM

Może być problem

Jak donosiły wczoraj zagraniczne media, wielkim przegranym po wczorajszej szokującej decyzji Szwajcarskiego Banku Narodowego okazał się być broker FXCM, który po zamieszaniu z tąpnięciem na parach walutowych z CHF zgłosił niedobór kapitału na poziomie 225 mln dolarów. Początkowo tłumaczenie było dość mgliste, bo mówiło o stratach klientów na kwotę 225 milionów dolarów oraz o tym, że FXCM “może mieć problem z przestrzeganiem wymogów dotyczących rezerw kapitałowych”, co w sumie nie brzmi tak źle, jak “jesteśmy w plecy i prawdopodobnie będziemy musieli ogłosić bankructwo”.

Zobacz artykuł o SNB: Echa wczorajszego SNB – co dalej z CHF, co dalej z rynkiem?

FXCM idzie na dno

Ludzie na forach zaczęli pisać o wycofywaniu środków, jednak wszędzie zgłaszano, że polecenia transferów czekają na zatwierdzenie. Sytuacja wyglądała bardzo poważnie, szczególnie że równolegle niewypłacalność ogłosił inny duży broker – Alpari UK. W piątek wczesnym popołudniem – tuż przed rozpoczęciem sesji w USA – akcje FXCM zostały przecenione o 85% jeszcze w trakcie fixingu przed sesją i już nikt nie miał wątpliwości, że broker idzie na dno. Późnym popołudniem natomiast media podały, że FXCM prowadzi rozmowy na temat awaryjnego pozyskania środków od potencjalnych inwestorów.

Polecamy: Jak po SNB zachowali się różni brokerzy. Co dalej w branży? [UPDATE]

Na ratunek

Ostatecznie docierają do nas informacje, że FXCM zdołał uzyskać finansowanie pomocowe w kwocie 300 mln dolarów od firmy inwestycyjnej Leucadia National, na zasadzie ‘odpowiednio’ oprocentowanych obligacji. FXCM sprzeda Leucadia Capital zabezpieczone, uprzywilejowane obligacje dwuletnie z kuponem 10%! Kto powiedział, że na bankructwach nie można zarabiać… Jednakże traderzy posiadający depozyty u tego maklera mogą mieć nadzieję na szczęśliwe zażegnanie kryzysu i to jest w tej chwili najważniejsze. Niestety. póki co na luksus jakim jest nadzieja, nie mogą pozwolić sobie klienci Alpari.

Komentarze prezesów FXCM i Leucadii

Drew Niv pełniący funkcję CEO w FXCM tak komentował całą sytuację:

„Nie jesteśmy w stanie wyrazić naszej wdzięczności – zespół Leucadia uratował nam skórę i pozwoli nadal normalnie funkcjonować w tym trudnym okresie. Wsparcie partnerów oraz ich pomoc finansowa są jak na razie najlepszą alternatywą dla FXCM, naszych klientów oraz interesariuszy”

Richard B Handler z Leucadia dodał:

„Jesteśmy dumni z tego, że możemy wspomóc tak ważny podmiot na rynku walutowym jak FXCM wspierając jego witalność finansową, pozwalając jednocześnie na dalszy rozwój. Wierzymy, że dokonaliśmy atrakcyjnej inwestycji i liczymy na dalszy rozwój współpracy oraz wspólnego zaangażowania. Dziękujemy całemu zespołowi FXCM, który pracował nieprzerwanie przez ostatnie 36 godzin, aby umowa mogła być zawarta jak najszybciej”

FXCM w całym  procesie skorzystał z pomocy UBS – doradztwo finansowe – oraz Gotshal and Manges – doradztwo prawne.

Leucadia National Corporation to amerykańskie przedsiębiorstwo holdingowe notowane na NYSE (LUK) angażujące się w usługi wydobywcze, telekomunikacyjne, zdrowotne, produkcyjne, bankowe i kredytowe, związane z rynkiem nieruchomości oraz branżą winną. Komentatorzy nazywają je miniaturową wersją Berkshire Hathaway, które prowadzi słynny miliarder Warren Buffet.tokeneo

Zostaw komentarz logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here