Naga MarketsAktualne spadki na wykresie BRI to kolejny dowód na to, że media są potężnym narzędziem. Mogą w jednej chwili zniszczyć lub wypromować daną spółkę. Wystarczył jeden artykuł a raczej domniemanie i to bez twardych dowodów, żeby podczas dwóch sesji giełdowych cena akcji spadała o 40 %. Nie będę dociekał prawdy, skupię się natomiast na wykresie.

Poszukam przesłanek,  które mogły nas uchronić przed takimi zjawiskami. Należy pamiętać, że informacja takiego typu (“czarny PR”) jest jak rykoszet krążący w powietrzu, który może trafić każdą spółkę niezależnie od czasu.

Dobrze wiesz, że preferuje proste metody analizy technicznej (Price Action), jest to zbiór dosłownie kilku formacji i kilku zasad, których bezustannie szukam na wykresach. Żeby nie zanudzić się na śmierć (bo ileż można szukać non stop np. outsidebarów?) od czasu do czasu robię małe dochodzenia na wykresach. Konfrontuje świeczki/wykres z informacjami, które wpływ na dynamiczny  ruch ceny – polecam podobne zadania w celu utrwalania zdobytej wiedzy.

0812-bri-tyg
Wykres tygodniowy

Moją analizę powinienem już zakończyć na wykresie tygodniowym. Widać na nim “wisielca” (układ świec o dużej sprawdzalności). Cena zareagowała zgodnie z teorią a na potwierdzenie utworzyła formację kontynuacji trendu – chorągiewkę. Inwestor znający podstawowe zasady zabezpieczające posiadane akcje powinien wiedzieć, że podczas tworzenia się formacji kontynuacji trendu, dobrym zwyczajem jest zabezpieczanie swoich akcji zleceniem, które sukcesywnie powinniśmy podwyższać (nie czekając na świeczkę wybiciową).0812-bri-tyg

OK. Nie każdy przegląda wykresy tygodniowe. Spójrzmy zatem na wykres dzienny:0812-bri-d-1

A na nim seria formacji kontynuacji spadków (nic dziwnego po widocznym wisielcu na wykresie tygodniowym). O ile inwestor nie zdał sobie sprawy z pierwszej mini formacji “klina zwyżkującego” tak dziwi mnie bardzo, dlaczego nie zareagował po wystąpieniu “chorągiewki” (i co gorsze? nie zareagował po świeczce wybijającej się w dół z formacji – z dn. 29-06-2015). Ostatnia grupa świeczek to zawężająca się konsolidacja a prawdopodobieństwo dalszych spadków rosło z każdą świeczką.

Wnioski:

  1. tym razem AT była szybsza. Kolejne formacje kontynuacji trendu spadkowego w podejściu krótkoterminowym negowały dalsze wzrosty. AT nie ostrzegła nas przed dokładnie tą informacją. AT jedynie sugerowała, że najwyższy czas na realizację zysków.
  2. chciałbym powrócić do mojego wpisu na temat spółki AMICA, gdzie pisałem, że moje indywidualny system inwestycyjny zakłada realizację zysków przy pierwszym lokalnym sygnale pro spadkowym. Jak widać nie ma reguły. Jednego razu moja zasada uchroni mnie przed drastycznymi spadkami, a innym razem zasugeruje sprzedaż, jak się potem okazuje w najgorszym miejscu korekty. Jednak wolę mniej zarobić, niż dużo stracić.
  3. odpowiedz sobie na pytanie – jak reagujesz na formacje pro spadkowe? Reagujesz na nie? 

Odważny ten, kto zbagatelizował aż trzy formacje

Pozdrawiam serdecznie.


banner_z_kartamiConotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here