Naga MarketsWizualizacja The Warsaw HUB

Posiadający ponad 150 lat historii bank inwestycyjny Standard Chartered poinformował o uruchomieniu globalnego centrum biznesowego, które docelowo ma zatrudniać 750 osób. Instytucja została pierwszym najemcą w The Warsaw HUB, kompleksie wieżowców powstający na warszawskiej woli. Chociaż bank w zeszłym roku sugerował, że jego siedzibą po Brexicie zostanie Frankfurt, to najwyraźniej część operacji postanowił prowadzić z tańszych kosztowo lokalizacji.


Kolejny duży bank otwiera biura w Warszawie

Standard Chartered, wybrał The Warsaw HUB na docelową lokalizację swojego globalnego centrum usług biznesowych, spółki Standard Chartered Global Business Services. Tym samym Warszawa dołączy do grona czterech innych centrów usług tej instytucji, które mieszczą się już w Chinach, Malezji i Indiach. Standard Chartered wynajął 3600 mkw. dla 750 pracowników, których planuje zatrudnić. Umowa obejmuje okres 10 lat.

Te artykuły również Cię zainteresują
Czujemy się zaszczyceni, że tak prestiżowa marka na rynku finansowym wybrała na swoje biuro The Warsaw HUB. Ten wybór to również wygrana Warszawy – Standard Chartered zdecydował się otworzyć tu centrum swoich usług, koncentrując się na klientach europejskich i amerykańskich. Doskonale obrazuje to pozycję polskiej stolicy w świecie biznesu i siłę lokalnego rynku nieruchomości, który w tej części kontynentu nie ma sobie równych – mówi Jarosław Zagórski, dyrektor handlowy i rozwoju Ghelamco Poland, głównego inwestora i wykonawcy kompleksu wieżowców.

 Związane pośrednio z Brexitem przenosiny Standard Chartered nie będą jednak największymi, jakie duża instytucja finansowa zaplanowała w Warszawie. Jak informowała agencja prasowa Reutera, źródła bezpośrednio związane z JPMorgan twierdzą, że instytucja chce utworzyć nad Wisłą back office wspierający  pracę europejskich oraz azjatyckich oddziałów instytucji, zatrudniając do 3,5 tys. osób. W momencie gdy Wielka Brytania przygotowuje się do opuszczenia struktur unijnych, Warszawa dla wielu przedsiębiorstw prezentuje się jako ciekawy kierunek rozwoju nowych biur – dzięki dobremu wykształceniu i znajomości języka angielskiego wśród średniej kadry biurowej i relatywnie niskim zarobkom w stosunku do państw Europy Zachodniej.

– Jesteśmy przekonani, że jako pierwszy najemca biurowy tak nowoczesnego i innowacyjnego budynku będziemy atrakcyjnie zlokalizowanym pracodawcą, co pomoże nam przyciągnąć utalentowanych kandydatów, których poszukujemy. Cieszymy się, że podpisaliśmy długoterminową umowę najmu w Warszawie dla naszego nowo utworzonego biura w Polsce. Z niecierpliwością oczekujemy na ukończenie budowy The Warsaw HUB, który doskonale wpisuje się w imponującą panoramę Warszawy – powiedziała Rowena Everson, CEO, Standard Chartered Global Business Services. Globalne centrum usług banku rozpoczęło działalność operacyjną we wrześniu 2018 roku, a jego tymczasowa siedziba znajduje się w budynku biurowym przy ul. Towarowej 25a w Warszawie.

W transakcji pośredniczyła firma doradcza CBRE jako wyłączny agent reprezentujący najemcę. – Cieszymy się, że możemy uczestniczyć w tak ważnym dla Standard Chartered wydarzeniu, jakim jest utworzenie pierwszego polskiego centrum serwisowego. Jesteśmy wdzięczni klientowi za obdarzenie nas zaufaniem w realizacji tego projektu. Przeprowadzone przez nas analizy rynku pozwoliły znaleźć najbardziej optymalne z biznesowego punktu widzenia miejsce dla nowego oddziału naszego klienta. Jest to jeden z nielicznych budynków biurowych w Warszawie oferujący bezpośrednie połączenie ze stacją metra i zapewniający przy tym wiele innych udogodnień dla najemców. Wierzymy, że wybrana lokalizacja przyczyni się do dalszego rozwoju Standard Chartered – powiedział Mikołaj Sznajder, Dyrektor Działu Wynajmu Powierzchni Biurowych w CBRE.

45 tysięcy miejsc pracy dzięki Brexitowi?

Premier Mateusz Morawiecki już w zeszłym roku spotykał się z majorem Londynu, rozmawiając o potencjalnej współpracy City z Warszawą. Szef polskiego rządu stwierdził wtedy, że Brexit może zapewnić Polsce nawet 45 tysięcy nowych miejsc pracy.

Polska będąc jednym z krajów byłego bloku wschodniego jest jednocześnie najbliżej ulokowana w stosunku do zachodniej części kontynentu – oferując relatywnie tanią i wyspecjalizowaną siłę roboczą w porównaniu z państwami „starej Europy”.

Duże polskie miasta już teraz są centrami outsourcingowymi obsługującymi największe firmy na świecie. Dołożenie do tego back-office (centrów telefonicznych, działów księgowych i administracyjnych) banków inwestycyjnych pozwoli na stworzenie wielu tysięcy nowych miejsc pracy.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here