Naga Marketsźródło: britishinfluence.org
źródło: britishinfluence.org

To złe wiadomości nie tylko dla londyńskiego Citi, ale również dla całej Europy. W jednym z kolejnych sondaży opcja opuszczenia przez Wielką Brytanię struktur Unii Europejskiej zdobyła przewagę. Nie byłoby w tym nic dziwnego, gdyby nie fakt drastycznego zdobycia popularności przez Brexit.


Wynik przeprowadzonego w Internecie badania wykazał, że aż 43% z pośród niemal 2000 reprezentatywnych respondentów opowiedziało się za opcją secesji. To o 4 punkty procentowe więcej niż w przypadku zwolenników pozostania w UE. Jak dotąd, jest to największa różnica w przeprowadzonych sondażach. Do tej pory liczba głosów rozkładała się niemal po równo, przy jednocześnie sporej liczbie osób wciąż niezdecydowanych odnośnie tego jak zagłosują w czerwcowym referendum. W opisywanym badaniu liczba takich osób sięgnęła 18%.

Te artykuły również Cię zainteresują
Ciężko stwierdzić, co może być przyczyną obrania przez Brytyjczyków jednej strony. W mediach pojawiają się komentarze dotyczące obaw mieszkańców Wysp w związku z dotychczasową polityką socjalną Brukseli, która znalazła się pod ostrzałem eurosceptyków po ostatnich zamachach w Belgii.

Jednocześnie, emocje związane z Brexitem są studzone. Należy pamiętać, że nie każde badanie sondażowe dotyczące czerwcowego referendum przeprowadzane jest w identyczny sposób. W opisywanym przypadku cały sondaż przeprowadzony został online podczas gdy wciąż popularną metodą jest telefonowanie do respondentów. Grupa młodych Brytyjczyków, czyli osób w wieku 18-34 lata, wydaje się być coraz bardziej przychylna pomysłowi opuszczenia struktur unijnych wbrew chęciom premiera Wielkiej Brytanii, Davida Camerona. Twarzą Brexitu natomiast pozostaje popularny burmistrz Londynu, Boris Johnson.

Brexitu boją się również (a może przede wszystkim?) rynki. Przez nieco ponad tydzień trwały spadki GBP po ogłoszeniu przez premiera Camerona daty czerwcowego referendum. Z perspektywy czasu dostrzegamy, że mogły być one przesadzone, z racji szybkiego wykupienia powstałego wówczas dołka, jednak analitycy brytyjskiego Barclays są niemal pewni co do tego, że przynajmniej do 23 czerwca funt będzie przedmiotem wzmożonej podaży ze strony inwestorów.

GBPUSDDailyConotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here