Naga MarketsBrexit, kurs funtaPremier Boris Johnson zawiesił brytyjski parlament bezprawnie, szkocki sąd orzekł w środę, wzywając polityków do natychmiastowego powrotu do pracy, w momencie gdy data Brexitu zbliża się wielkimi krokami, a nadal nie podjęto żadnych konkretnych działań z tym związanych. Kurs funta w trakcie środowej sesji marginalnie traci do dolara amerykańskiego.


Boris Johnson bezprawnie zawiesił pracę rządu, twierdzi szkocki sąd

Najwyższy sąd apelacyjny w Szkocji orzekł, że decyzja Johnsona o prorogacji lub zawieszeniu parlamentu od poniedziałku do 14 października była bezprawna – był to cios dla rządu, który chce opuścić Unię Europejską 31 października z umową lub bez niej, podsumował sąd w orzeczeniu.

Te artykuły również Cię zainteresują
Siedem tygodni przed opuszczeniem Unii Europejskiej przez Wielką Brytanię, rząd i parlament są pogrążone w konflikcie o przyszłość Brexitu, którego możliwe scenariusze to albo bezumowny rozwód z UE albo rozpisanie nowych wyborów.

“Wzywamy do natychmiastowego odwołania parlamentu”, powiedziała Joanna Cherry ze Szkockiej Partii Narodowej, która komentowała wyrok wydany Szkocki Sąd. “Nie można bezkarnie łamać prawa, premierze”.

Zgodę na zawieszenie prac parlamentu pod koniec sierpnia wydała królowa Elżbieta II: „Decyzję brytyjskiej Królowej przekazała Tajna Rada Wielkiej Brytanii będąca organem doradczym monarchini. W oświadczeniu wskazano, że zawieszenie parlamentu może rozpocząć się w dniach między 9 a 12 września i potrwać do 14 października br. Jest to bez wątpienia ruch, który nie spodoba się liderowi opozycyjnej Partii Pracy. Jeremy Corbin wysłał bowiem nawet list do królowej, w którym prosił o zablokowanie tej decyzji” – komentował Comparic.pl.

Zawieszenie prac parlamentu zaczęło obowiązywać w tym tygodniu i ma trwać do 15 października. Boris Johnson w tej sprawie wygrał już jedną sprawę sądową, którą wnosili przeciwko niemu były premier John Major oraz Gina Miller, londyńska bizneswoman. W pozwie twierdzili, że omijanie ustawodawców w tak ważnym procesie wyjścia z UE stanowi nadużycie władzy rządowej. Odwołanie od wyroku trafi teraz bezpośrednio do Sądu Najwyższego w Wielkiej Brytanii.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here