Naga MarketsKurs funta powyżej 1,2790 USD. Zaczyna się kluczowy tydzień negocjacji UE i Wielkiej Brytanii We wtorek w Brukseli rozpoczyna się ostatnia runda negocjacji między głównym negocjatorem UE ds. Brexitu Michelem Barnierem a Davidem Frostem, który piastuje podobną rolę w Wielkiej Brytanii. Obie strony są “ostrożnie optymistyczne” w kwestii osiągnięcia porozumienia.

  • Osiągnięcie postępów pozwoli na zintensyfikowane dyskusje
  • Porozumienie powinno zostać wypracowane do 15. października
  • Kurs funta (GBP/USD) stracił w ubiegłym tygodniu 1,34 proc.

Czas na osiągnięcie postępów do końca tygodnia

Okres przejściowy Brexitu, w którym Wielka Brytania przestrzega zasad handlowych Unii Europejskiej kończy się 31 grudnia br. UK i UE nie uzgodniły jeszcze porozumienia, które będzie regulować ich przyszły handel.

Zobacz też: Wyznaczanie wsparcia oporu powinno być łatwe. Te kroki Ci w tym pomogą

Ostatni runda rozmów między obiema stronami zakończyła się burzliwie, gdy rząd Wielkiej Brytanii przedstawił ustawę o rynku wewnętrznym, która pozwoli na częściowe unieważnienie pierwotnej umowy rozwodowej. Maros Sefcovic z Komisji Europejskiej powiedział, że przyjęcie ustawy stanowiłoby „wyjątkowo poważne naruszenie” umowy o wystąpieniu i prawa międzynarodowego.

Obie strony mają czas na osiągnięcie postępów do najbliższego piątku. Jeśli to się powiedzie, Wielka Brytania i UE rozpocznie dwutygodniowy okres intensywnych dyskusji, tak zwany „tunel” brukselski , którego celem jest wypracowanie porozumienie do czasu szczytu przywódców UE zaplanowanego na 15. października br.

Unia Europejska spiera się z Wielką Brytanią o to, które z unijnych zasad pomocy państwa będą respektowane po wyjściu UK z bloku. Drugi główny punkt sporny stanowi dostęp do połowowych wód brytyjskich przez rybaków z UE.

Kurs funta rośnie na początku tygodnia

Miniony tydzień dla pary walutowej GBP/USD zakończył się spadkiem o 1,34 proc. Wyznaczony został przy tym nowy, niższy dołek. Jednakże, przez ostatnie 3 sesje obserwowaliśmy niezdecydowanie uczestników rynku.

Oprócz analizowanej pary walutowej, w ofercie XM znajdziesz jeszcze ponad 1000 innych instrumentów.
Sprawdź wielokrotnie nagradzanego brokera, u którego handluje ponad 2,5 mln traderów.

Obecny tydzień rozpoczyna się od wzrostów, gdzie funt zyskuje do dolara ponad 0,4 proc. Wciąż jednak notowania pozostają w zakresie piątkowej sesji. Wybicie w górę otwierałoby drogę do poziomu 1,30 USD.

Autor poleca również:Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here