Naga MarketsWeekendowy przegląd rynków to cykl analiz tworzony pod patronatem brokera Tickmill, w którym co tydzień podsumowujemy to wszystko, co wydarzyło się w ciągu ostatnich dni. Oprócz analizy najważniejszych wydarzeń makroekonomicznych znajdziesz tu również techniczne spojrzenie na główne pary walutowe.


Miniony tydzień był na rynkach niezwykle emocjonujący. Bez wątpienia wśród najważniejszych wydarzeń ostatnich dni wymienić trzeba:

  • Najnowsze doniesienia dot. Brexitu
  • Negocjacje pomiędzy USA i Chinami
  • Decyzje monetarną Europejskiego Banku Centralnego (EBC)

Brytyjska premier odwołuje istotne głosowanie, bojąc się porażki

Brytyjska premier, MayJednym z głośniejszych tematów ostatnich dni bez wątpienia pozostanie Brexit. W miniony wtorek miało odbyć się głosowanie w brytyjskim parlamencie, w trakcie którego rządzący mieli zdecydować czy poprzeć obecną formę umowy rozwodowej UK z UE. Okazało się jednak, że trwająca od ubiegłego tygodnia debata na ten temat nie pomogła obecnej premier przekonać do swoich racji wymaganej większości parlamentarzystów. W związku z niemal pewną porażką Theresa May postanowiła opóźnić głosowanie.

Theresa May wygrywa wybory. Będzie ‘nietykalna’ przez kolejny rok!

theresa mayObecna Premier Zjednoczonego Królestwa przechodzi prawdopodobnie najtrudniejszy czas w swej dotychczasowej karierze politycznej. W środę wieczorem odbyło się bowiem głosowanie w Partii Konserwatywnej nad wotum zaufania dla Theresy May. Jak się okazuje, pomimo bezprecedensowej wpadki z wynegocjowaniem niekorzystnych warunków umowy rozwodowej z Unią Europejską i odroczeniu skazanego na porażkę głosowania w sprawie tegoż porozumienia, brytyjska premier utrzymała się na stanowisku przewodniczącej partii konserwatywnej.

Jak informowaliśmy już wcześniej, 117 spośród 317 uprawnionych do głosowania członków partii zagłosowało przeciwko Theresie May. Swoje poparcie wobec obecnej premier zadeklarowało natomiast 200 konserwatystów. Fakt, że ponad 100 deputowanych głosowało przeciwko May, nie jest dla niej dobym sygnałem.

Warto jednak zaznaczyć, że w skutek środowej wygranej – zgodnie z partyjnymi przepisami – Theresa May będzie nietykalna na pozycji szefowej partii przez kolejne 12 miesięcy i nikt nie może złożyć wniosku o ponowne wotum zaufania.

Bitwa wygrana lecz wojna wciąż trwa

Theresa May oraz Donald Tusk

Brytyjska premier wygrała bitwę, jednak wojna nadal trwa. Stojące przed nią wyzwania w dalszym ciągu pozostają bowiem takie same: musi wynegocjować z UE porozumienie, które zostanie zaakceptowane przez parlamentarzystów. I mimo, że pierwsza okazja do wznowienia negocjacji pojawiła się już w czwartek, to Theresa May zderzyła się ze ścianą.

Przypomnijmy, że głównym zadaniem stojącym przed May jest uzyskanie wiążących prawnie zobowiązań od przywódców krajów Unii w kwestii tzw. backstopu. Były szef MSZ Boris Johnson uważa, że takie rozwiązanie oznacza, iż Londyn zostanie zredukowany do rangi kolonii UE. Brexitowcom i północnoirlandzkim unionistom nie podoba się bowiem mechanizm awaryjny mający zapobiec „twardej granicy” między Irlandią a Irlandią Północną.

– Nie oczekuję natychmiastowego przełomu. Mam nadzieję, że możemy zacząć pracować najszybciej jak to możliwe nad koniecznymi zapewnieniami – studziła emocje w rozmowie z reporterami.

Warto jednak przypomnieć, że już w trakcie poprzedniego szczytu UE, gdy zatwierdzono umowę w sprawie opuszczenia przez Wielką Brytanię szeregu państw członkowskich Unii Europejskiej, przewodniczący Komisji Europejskiej powiedział, że „Uzyskane porozumienie jest jedyne jakie było możliwe. Nie będzie innego.”

Unia stoi twardo przy swoim stanowisku

Drogowskaz Brexit na tle Big BenaPomimo prób wznowienia negocjacji, w trakcie czwartkowego szczytu UE w Brukseli Brytyjska Premier została jednak odprawiona z kwitkiem. Unijni przywódcy uznają bowiem, że wypracowane dotychczas porozumienie jest ostateczne i nie zamierzają wracać już do tego tematu. Donald Tusk powiedział, że liderzy UE zgadzają się z obecnymi warunkami Brexitu, a umowa nie będzie podlegała dalszym negocjacjom.

Okazuje się zatem, że mimo próby zyskania nieco na czasie i przełożenia głosowania w brytyjskim parlamencie, Theresie May może nie udać się wynegocjować nic więcej niż to, co już zostało ustalone. Co prawda w programie obrad Izby Gmin na przyszły tydzień nie znalazł się zapis wskazujący na planowane głosowanie nad porozumieniem, to jednak czas kończy się nieubłaganie i brytyjski parlament będzie zapewne chciał przeprowadzić to głosowanie w styczniu 2019 roku.

Przypomnijmy jeszcze, że Wielka Brytania opuści Unię Europejską 29 marca 2019 roku. Brak porozumienia do tego czasu będzie oznaczał tzw. hard brexit, czyli zerwanie niemal wszystkich więzi między Londynem a Brukselą. Może to również wywołać wybory powszechne a nawet drugie referendum. I to właśnie drugie referendum wydaje się w tym przypadku coraz bardziej realne.

Czy Wielka Brytania zagra kartą TSUE i odwoła Brexit?

Jak informowaliśmy już wcześniej, w minionym tygodniu Trybunał Sprawiedliwości UE orzekł, że Wielka Brytania ma prawo jednostronnie wycofać wniosek o wyjście z Unii Europejskiej, co stwarza władzom w Londynie możliwość potencjalnej zmiany decyzji w sprawie Brexitu.

– Takie wycofanie, ustalone zgodnie z wymogami konstytucyjnymi, oznaczałoby, że Zjednoczone Królestwo pozostałoby w UE na warunkach, które nie uległy zmianie, jeśli chodzi o status państwa członkowskiego – podkreślili sędziowie.

BrexitOkazuje się zatem, że mimo, iż kwestia opuszczenia przez Wielką Brytanię szeregu państw członkowskich Unii Europejskiej została dawno przesądzona (przynajmniej teoretycznie) – dokładniej mówiąc podczas referendum z czerwca 2016 – to jednak Brytyjczycy mogą jeszcze zmienić zdanie. Nieformalnie mówi się nawet, że rząd omawia dwie wersje potencjalnego, nowego publicznego głosowania. Pierwsze z nich polegałaby na prostym wyborze między majowym porozumieniem a pozostaniem w bloku. Drugie z nich zadałby wyborcom pytanie, czy chcieliby wybrać pomiędzy opuszczeniem UE a pozostaniem w UE, ale z pytaniem uzupełniającym, czy jeżeli zwycięży obóz przemawiający za Brexitem, to czy bardziej odpowiada im rozwód na podstawie obecnego porozumienia, czy ustalonego przez Światową Organizację Handlu?

Tak wiele różnych, możliwych scenariuszy i rosnąca z dnia na dzień niepewność nie może być dla rynków niczym dobrym. No chyba, że “dobrym” nazwiemy ponadprzeciętną zmienność.

Rozejm USA i Chin zagrożony ze względu na aferę Huawei

Już w ubiegłym tygodniu informowaliśmy, iż Wanzhou Meng – dyrektor finansowy w Huawei – została aresztowana w Vancouver w związku z potencjalnym naruszeniem przez chińską firmę sankcji wobec Iranu.

W związku z rosnącym napięciem dotyczącym aresztowania dyrektor finansowej Huawei, zespół negocjacyjny Donalda Trumpa starał się zatrzymać na jakiś czas rozmowy z Chińczykami. Zatrzymanie to spowodowało bowiem wzrost obawa o eskalację wojny handlowej, a administracja Trumpa próbuje balansować między interesami wewnętrznymi kraju a dobrymi stosunkami z Chinami.

Aresztowanie Meng w Kanadzie zaalarmowało rynki finansowe, które wyraziły obawy o trwałość obowiązującego między USA a Chinami rozejmu. Ogłoszone przez liderów obu krajów zawieszenie broni nie zawierało wystarczająco dużo szczegółów, żeby zaspokoić giełdy. Na razie wiadomo tyle, że obie strony zobowiązały się przez 90 dni nie podwyższać taryf celnych.

Konieczność rozdzielenia rozmów o handlu od kwestii Huawei

Zaspokojenie Chińczyków w kwestii aresztowania Meng może nie być łatwe. Administracja Trumpa jest mocno naciskana przez Kongres, który chce wytoczyć ciężkie działa przeciwko Huawei. Ostatecznym celem ma być całkowity zakaz prowadzenia przez amerykańskie firmy współpracy z chińską spółką.

Republikański senator Marco Rubio zapowiedział, że wniesie projekt ustawy mającej zakazać sprzedaży urządzeń Huawei na terenie USA. Podobny krok wcześniej uczynił w stosunku do chińskiej firmy ZTE. „Huawei, ZTE i wiele innych chińskich firm stanowi zagrożenie dla interesów naszego kraju, zarówno pod względem gospodarczym, jak i bezpieczeństwa” – powiedział w niedzielę senator.

Robert Lightizer starał się załagodzić tę kwestię. Amerykański Przedstawiciel Handlu powiedział, że sprzeciwia się całkowitemu zakazowi sprzedaży urządzeń Huawei. Dodał, że aresztowanie Meng jest „kwestią czysto kryminalną”, która jest niezwiązana z rozmowami handlowymi z Pekinem.

Podobne zdanie wyraził Larry Kudlow – doradca Trumpa. „Mam nadzieję, że Prezydent Trump i Prezydent Xi będą kontynuować rozmowy handlowe, a kwestia Huawei zostanie rozwiązana osobno” – powiedział w wywiadzie dla Fox News.

Wicepremier Chin rozmawia ze Stanami

Chińskie Ministerstwo Handlu podało w nocy z poniedziałku na wtorek informację, że wicepremier Liu He prowadził rozmowę telefoniczną dotyczącą kwestii handlowych z amerykańskim Sekretarzem Skarbu i Przedstawicielem Handlu. Obie strony wymieniły opinie na temat wprowadzenia w życie konsensusu wypracowanego przez Trumpa i Xi. Rozmawiano również na temat kupna produktów rolniczych przez Chińczyków oraz zmiany fundamentalne w polityce prowadzonej przez Kraj Środka.

Donald TrumpRozmowy zostały naruszone przez skandal dotyczący aresztowania dyrektor finansowej Huawei, która jest córką założyciela chińskiej spółki. Donald Trump przyznał natomiast, że uwolnienie dyrektor finansowej Huawei może być częścią porozumienia handlowego z Chinami. W ten sposób zakończyła się próba rozdzielenia tych tematów przez Stany Zjednoczone. Amerykański prezydent zapowiedział, że może zainterweniować w sprawie Meng pod warunkiem, że będzie to służyło interesom kraju. Dodał również, że Biały Dom rozmawiał już o jej aresztowaniu z Departamentem Sprawiedliwości.

Wygląda na to, że chcąc nie chcąc, Meng została pionkiem w znacznie większej grze. Jej aresztowanie w zeszłym tygodniu doprowadziło do dużej niepewności na rynkach. Inwestorzy obawiają się, że ruch ten może zniwelować dotychczas wypracowany postęp w rozmowach handlowych z Chinami.

W temacie handlu Donald Trump powiedział, że Chińczycy kupują olbrzymie ilości soi, a wartość eksportu produktów rolnych ma dopiero eksplodować. Dotychczasowe negocjacje są prowadzone jedynie telefonicznie, ale administracja Białego Domu odbędzie prawdopodobnie następne spotkanie z chińskimi urzędnikami wysokiego szczebla. Jeśli to będzie konieczne, Trump jest gotów na kolejne spotkanie z prezydentem Xi. Jego zdaniem Chińczycy niedługo zmniejszą taryfy celne na amerykańskie samochody do poziomu 15%.

Podwyżka opłat celnych dopiero w marcu

Pod koniec tygodnia pojawiły się także doniesienia, że Administracja Trumpa jest w trakcie zatwierdzenia decyzji w sprawie opóźnienia do 1 marca podwyżki taryf celnych na chińskie towary o wartości 200 mld USD. Stawka zostanie podniesiona z 10% do 25%. Oznacza to, że USA stosuje się do uzgodnień ze spotkania Donalda Trumpa z Xi Jinpingiem, do których doszło podczas spotkania krajów G20 w Argentynie.

Postęp w rozmowach handlowych trwa. W ciągu ostatnich dwóch tygodni Pekin zadeklarował się cofnąć taryfy nałożone na amerykańskie samochody, kupować znaczącą ilość soi oraz poprawić przestrzeganie prawa własności intelektualnej. Zmniejszy również próbę dominacji sektora technologicznego w ciągu następnej dekady.

Stopy EBC bez zmian co najmniej do lata 2019 roku

 

Zgodnie z oczekiwaniami rynkowymi, Europejski Bank Centralny (EBC) utrzymał w czwartek stopy procentowe na niezmienionym poziomie oraz zdecydował się zakończyć program skupu aktywów (APP) w grudniu 2018 roku.

mario draghi na tle symbolu euroGłówne stopy procentowe EBC w grudniu pozostają na niezmiennym poziomie, w tym stopa refinansowania na 0,00%. W oświadczeniu instytucja potwierdza zakończenie programu luzowania ilościowego (QE) w formie skupu aktywów w tym miesiącu i ma zamiar prowadzić reinwestycję skupionych z rynku instrumentów finansowych jeszcze na długo po rozpoczęciu podwyżek stóp procentowych.  Jest to koniec kilkuletniej ery działań instytucji w walce z niską inflacją oraz niezadowalającym wzrostem gospodarczym. Głównym celem programu skupu aktywów było bowiem zapewnienie dynamiki wzrostu cen (inflacji) w ujęciu rocznym na poziomach tuż pod 2%. Według EBC próg ten udało się osiągnąć.

Kluczowe stopy procentowe pozostaną w najbliższych miesiącach na niezmiennych poziomach, co najmniej do lata 2019 roku, co komunikowano już podczas wcześniejszych spotkań. Głównym celem banku nadal pozostaje utrzymanie inflacji w okolicach docelowego poziomu tuż pod 2% w skali roku.

Sytuacja na wykresach


Biorąc pod uwagę zmienność na przestrzeni całego tygodnia zauważymy, że najsilniejszą walutą z grupy G8 był dolar amerykański, który umocnił się o 0,74%. Nieco mniejszą aprecjację obserwowaliśmy również na dolarze australijskim (+0,53%) oraz dolarze kanadyjskim (0,11%). Po czerwonej stronie tego zestawienia na szczególną uwagę zasługuje natomiast funt szterling, który osłabiły się o 0,55%.

Weekendowy przegląd rynków
Źródło: mataf.net

Sytuacja techniczna na EUR/USD

Spoglądając na notowania eurodolara zauważymy, że w skutek piątkowych danych z najnowszego badania PMI wskazujących, że wzrost aktywności gospodarczej w strefie euro w grudniu okazał się najsłabszy od ponad czterech lat, doszło do znacznej wyprzedaży wspólnej waluty. W trakcie tych spadków kurs pokonał linię tendencji wzrostowej i wybił dołem z formacji trójkąta, po czym dotarł w okolice kolejnego, technicznego wsparcia, gdzie pojawiła się już pierwsza reakcja popytowa. W najbliższym czasie spodziewać moglibyśmy się zatem re-testu okolic poziomu 1.1315 i mierzenia 38.2% korekty Fibonacciego.

Kurs pary walutowej EUR/USD
EURUSD H4

Sytuacja techniczna na GBP/USD

Spoglądając na notowania kabla zauważymy, że w skutek poniedziałkowej decyzji Premiera May o przełożeniu zaplanowanego na wtorek głosowania nad umową rozwodową UK z UE doszło do znacznej wyprzedaży kursu funta szterlinga. W efekcie tych spadków rynek pokonał testowane od kilku dni wsparcie i znalazł się na najniższym poziomie od kwietnia 2017 roku. W drugiej połowie tygodnia doszło do re-testu tej strefy i tam po raz kolejny pojawiła się reakcja podażowa. Czyżby zatem w najbliższym czasie czekała nas dalsza wyprzedaż funta?

Kurs pary walutowej GBP/USD
GBPUSD Daily

Co czeka nas w nadchodzącym tygodniu?


kalendarz makroekonomiczny
Źródło: pl.investing.com

Jednocześnie przypominam, iż w każdą niedzielę, tuż przed otwarciem rynków słyszymy się w trakcie odprawy traderów. W trakcie trwających ok 70 min. spotkań przedstawimy wszystko to, na co należy zwrócić uwagę w ciągu najbliższych dni. Oprócz analizy fundamentalnej przyjrzymy się również sytuacji technicznej na najciekawiej wyglądających instrumentach finansowych.

Plan spotkania:

  • Przegląd najpopularniejszych instrumentów pod kątem technicznym
  • Analiza instrumentów zaproponowanych przez uczestników spotkania
  • Przegląd najistotniejszych publikacji zaplanowanych na nadchodzący tydzień

Spotkajmy się tuż przed otwarciem rynków!

Weź udział w odprawie traderów z Arkiem Jóźwiakiem


Tickmill jest autoryzowany i regulowany w Wielkiej Brytanii przez Financial Conduct Authority, jedną z najbardziej respektowanych komisji nadzoru finansowego. Uzyskaj dostęp do szerokiej gamy rynków wliczając w to rynek Forex, Indeksy giełdowe, Surowce oraz Obligacje. Korzystaj z jednych z najniższych spreadów na rynku. Doświadcz handlu w najlepszym wydaniu z międzynarodowym brokerem i zyskaj przewagę wyjątkowym warunkom handlowym. Otwórz konto realne lub wypróbuj rachunek demo.tokeneo

Zostaw komentarz logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

Poprzedni artykułCzłowiek vs. Rynek: O tilcie i nie tylko, z pokerowym mistrzem Dominikiem Pańką
Następny artykułKonferencja 10 Lat Bitcoina – już 26 stycznia 2019 r.
Arkadiusz Jóźwiak redaktor Comparic.pl
Education Team Manager Comparic.pl. Autor licznych webinarów i felietonów oraz tekstów edukacyjnych poruszających szeroką tematykę inwestycyjną począwszy od psychologii a na analizie technicznej i fundamentalnej skończywszy. Jako menadżer działu edukacji w Comparic Media Group wykorzystuje wykształcenie pedagogiczne i stawia ogromny nacisk na prostotę przekazywanych informacji i wiedzy. Skrupulatność i konsekwencja w działaniu zostały docenione przez wielu traderów i inwestorów, co skutkowało m.in. nominacją w konkursie organizowanym przez fundację Invest Cuffs w kategorii Dziennikarz Roku 2019. Jego artykuły znaleźć można również w magazynach FxMag oraz I Love Crypto, gdzie prowadzi swoją stałą rubrykę. To także prelegent podczas licznych konferencji m.in. Festiwalu Inteligencji Finansowej, Seminarium XM w Warszawie czy Expo Invest Cuffs. Członek Rady Nexusów przyznającej wyróżnienia osobom i podmiotom, które w największym stopniu przyczyniają się do rozwoju branży blockchain i kryptowalut a także twórca i główny prowadzący cotygodniowych, niedzielnych odpraw traderów, w których regularnie uczestniczy kilkaset osób oraz analityk kryptowalutowy w serwisie Krypto Raport.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here