Naga MarketsWedług prognoz największego brytyjskiego banku, wynik grudniowych wyborów w Wielkiej Brytanii przyniesie jeden z dwóch skrajnych scenariuszy dla waluty krajowej i „wszystko może się zdarzyć” w lokalach wyborczych. W ich ocenie wynik torujący drogę do porozumienia ws. Brexitu z Unią Europejską może podnieść funta o około 12% do 1,45 USD do końca przyszłego roku. David Bloom, szef globalnej strategii walutowej w HSBC Holdings Plc, powiedział w wywiadzie dla Bloomberga, że z kolei Brexit bez umowy mógłby wywołać deprecjację GBP o około 15% do 1,10 USD.


Wybory w Wielkiej Brytanii: Wszystko się może zdarzyć…

Nic nie jest w cenach. Wynik wyborów zadecyduje o przyszłości brytyjskiej waluty – powiedział Bloom.

funt szterlingJego komentarze kontrastują z ostatnim zaufaniem inwestorów do funta szterlinga, podsycanym przez ankiety sugerujące, że konserwatyści pokonają Partię Pracy Jeremy’ego Corbyna 12 grudnia i zapewnią porozumienie w sprawie Brexitu, które może pomóc w rozwiązaniu trzyletniego politycznego paraliżu w Wielkiej Brytanii. Funt waha się w pobliżu sześciomiesięcznego maksimum w stosunku do euro, a inwestorzy są przekonani, że premier Boris Johnson utrzyma swoją przewagę.

Prognozy sugerują konserwatywną większość w parlamencie, choć w praktyce nie jest to takie proste. To dość skomplikowany proces i wciąż wszystko się może zdarzyć – dodał Bloom.

Szef w HSBC uważa, że każde rozwiązanie jest dobre – może to być kolejne referendum lub umowa Brexitu. Gdy polityczne kłótnie zaczną zanikać, gospodarka może uzyskać solidny wzrost, a Bank Anglii może zacząć rozważać podwyżki stóp.

izba gminWiększość strategów uważa konserwatywną większość za najlepszy wynik wyborów, ponieważ umożliwiłby to Johnsonowi dotrzymanie umowy w terminie do 31 stycznia i przejście do negocjacji w sprawie nowej umowy handlowej z Unią Europejską. Z kolei wyraźna wygrana Partii Pracy jest odbierana jako potencjalna szkoda dla funta, ponieważ Corbyn może zwiększyć wydatki publiczne, znacjonalizować wiele obszarów gospodarki i podnieść podatki dla bogatych, zwiększając ryzyko ucieczki kapitału za granicę.

Bloom dodał, że wśród trzech scenariuszy wyborczych zawieszony parlament – w którym ani konserwatyści, ani robotnicy nie uzyskają większości – byłby najgorszy dla waluty. W takim przypadku większość prawodawców nie opowiedziałaby się za świeżym referendum w sprawie Brexitu ani za konkretną umową o Brexicie.

– Moglibyśmy wrócić do sytuacji patowej, niczym zagubieni w dziczy – podsumował.

XM oferuje traderom minimalne depozyty od 5 dolarów oraz bezpieczeństwo dzięki licencjom CySEC, ASIC i FCA. Handluj z brokerem posiadającym 10-letnią tradycję rynkową i ponad 2.5 miliona klientów na całym świecie.

Kurs funta na półrocznych maksimach

Funt szterling pozostaje w pobliżu sześciomiesięcznego maksimum w stosunku do euro z powodu optymizmu w sprawie Brexitu. GBP ustabilizował się na poziomie 1,2952 USD we wtorek i utrzymał stabilny kurs wobec euro na poziomie 0,8545. Rentowność 10-letnich obligacji rządowych w Wielkiej Brytanii uległa niewielkim zmianom i wynosi 0,75%. Funt uległ wyraźnej aprecjacji w tym kwartale na tle Grupy 10, zwiększając się o 3,8% w stosunku do euro i 5,4% w stosunku do dolara.

Kurs EURGBP pozostaje blisko tegorocznych minimów, tradingviewcom
Kurs EURGBP pozostaje blisko tegorocznych minimów, tradingviewcom


tokeneo

Zostaw komentarz logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here