Naga Marketsizba gminBill Diviney, starszy ekonomista w ABN AMRO sugeruje, że najnowszym i kluczowym wydarzeniem w Wielkiej Brytanii było przyjęcie przepisów zmuszających rząd do złożenia wniosku o przedłużenie terminu Brexitu (z obecnego 31 października do 31 stycznia). To znacznie zmniejszyło ryzyko wystąpienia hard Brexitu. Jednocześnie analitycy Rabobanku oczekują wzrostu pary EUR/GBP o ponad 300 pipsów w przypadku powrotu tego ryzyka pod dowództwem Borisa Johnsona.


Zobacz również: Brexit: Johnson celowo okłamał królową, by wymusić zawieszenie Parlamentu?

Wielka Brytania: Spada ryzyko hard Brexitu, listopadowe wybory – ABN AMRO

Brexit bez porozumienia pod koniec października wydaje się teraz znacznie mniej prawdopodobny niż tydzień temu (zakładając, że UE zgodzi się na przedłużenie, którego się spodziewamy) – piszą na początku raportu analitycy ABN AMRO.

Eksperci oczekują przedwczesnych wyborów, które prawdopodobnie nastąpią pod koniec listopada. Takie wybory mogłyby okazać się wysoce nieprzewidywalne; znacznie bardziej niż zwykle bywało to w polityce brytyjskiej. Zazwyczaj wybory to wyścigi konne w Wielkiej Brytanii, między Partią Konserwatywną, a Partią Pracy.

Najmniej prawdopodobnym rezultatem dla nas jest teraz uporządkowany Brexit. Premier Johnson obecnie dąży do zmiany umowy o wystąpieniu, która przekształca wyśmiewany „mechanizm ochronny” w porozumienie, które utrzymuje tylko Irlandię Północną (a nie całą Wielką Brytanię) w formie unii celnej z UE. To była oryginalna propozycja UE, dlatego trudno byłoby UE nie zgodzić się z takim porozumieniem – dodano.

Zobacz również: Hard Brexit wywoła chaos, protesty i kryzys na granicy z Irlandią. Rząd pod presją publikuje tajny dokument!

Kurs pary EURGBP może wzrosnąć do 0,9325, jeśli powróci strach przed Brexitem bez porozumienia – Rabobank

Analitycy Rabobank oczekują, że para EUR/GBP będzie handlowana blisko 0,90 w ciągu 3 miesięcy i około 0,87 w perspektywie 6 miesięcy. Para EUR/GBP zyskała wsparcie w obszarze 0,8850, ponieważ inwestorzy czekają na kolejną serię wiadomości politycznych z Wielkiej Brytanii. Pewna uwaga zostaje skierowana na najbliższe spotkanie BoE.

Osiągając najwyższy poziom około 0,9148 EUR/GBP 3 września, GBP był następnie najsilniejszą walutą koszyka G10. Twierdzimy, że ten ruch był spowodowany faktem, że rynek był nastawiony pro-spadkowo do GBP, a następnie został zmotywowany przez promyk optymizmu co do perspektywy kompromisu w kwestiach dotyczących granicy Irlandii Północnej – wskazano w raporcie.

eurgbpEksperci uważają, iż w nadchodzących miesiącach Wielka Brytania prawdopodobnie stanie w obliczu wyborów powszechnych. Jeśli nowy rząd wykluczy Brexit bez porozumienia, spodziewają się, że EUR/GBP spadnie w kierunku 0,86 w ciągu 3 miesięcy, a kabel wzrośnie do około 1,28 GBP/USD. Zakres dodatkowej poprawy może być ograniczony, jeśli funt będzie nadal niepokojony przez kolejne rundy negocjacji w sprawie Brexitu pod rządem kierowanym przez np. Corbyna.

Jeśli strach przed Brexitem bez porozumienia powróci do rządu pod przewodnictwem Johnsona, widzimy ryzyko powrotu EUR/GBP do ostatniego najwyższego poziomu w obszarze 0,9325 początkowo i dalej w kierunku parytetu, jeśli spadnie szansa na jakikolwiek nowy kompromis z UE. Zakres ewentualnego późniejszego ożywienia na funcie byłby prawdopodobnie podyktowany chaotycznością początkowych etapów Brexitu bez porozumienia – dodano.

Głównym scenariuszem Rabobanku jest to, że EUR/GBP będzie oscylował blisko 0,90 w ciągu 3 miesięcy i około 0,87 w widoku 6-miesięcznym. Ta prognoza opiera się na założeniu, że Brexit zostanie opóźniony i że umowa zostanie ostatecznie zaakceptowana.

Potencjalne wybory w tym roku sugerują, że prawdopodobnie potrzebna będzie znacząca zmiana naszej 3-miesięcznej prognozy – podsumowano.

Zobacz również: Mark Carney: Funt pod wpływem Brexitu przypomina walutę rynków wschodzących

Kurs euro do funta w środę na interwale dziennym z zaznaczoną prognozą Rabobanku 18 9 19
Kurs euro do funta w środę na interwale dziennym z zaznaczoną prognozą Rabobanku


tokeneo

Zostaw komentarz logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here