Naga MarketsPandemia koronawirusa sprawiła, że ucichł temat Brexitu i rozmów o porozumieniu handlowym na linii UK – UE po zakończeniu okresu przejściowego. Temat wraca jednak ponownie na tapetę, a kurs funta może doświadczyć kolejnych zawirowań. Niektórzy analitycy uważają, że epidemia może się przyczynić do wzrostu GBP, a inni przewidują w nadchodzących miesiącach niepewność odnośnie Brexitu, która poszerzy straty funta.

  • Wielka Brytania nie chce przesunąć terminu przejściowego Brexitu
  • Brytyjczycy opowiadają się za jego wydłużeniem
  • Analitycy są podzieleni, co do wpływu negocjacji na kurs funta
  • Para walutowa GBPUSD zmierza w kierunku 1,22

Widmo Brexitu bez umowy ciężarem dla funta

Pomimo kryzysu jaki wywołała pandemia koronawirusa, Wielka Brytania nie zamierza ustąpić z wyznaczonego terminu negocjowania umowy do końca obecnego roku. Wznowienie rozmów o przyszłych stosunkach handlowych UK i UE może zatem doprowadzić do zawirowań kursu funta.

Te artykuły również Cię zainteresują
Jak pokazuje najnowszy sondaż opublikowany przez “The Independent”, sami Brytyjczycy chcą przesunięcia okresu przejściowego. Obywatele UK wolą, by rząd zajął się kryzysem zdrowotnym i lockdownem, zamiast negocjacjami z Unią Europejską.

Inwestorzy z kolei obawiają się, że brak porozumienia handlowego zwiększy kłopoty gospodarki Wielkiej Brytanii, która jest już i tak narażona na poważne szkody spowodowane pandemią.

Analitycy z Rabobank uważają, że w trakcie następnych 3 miesięcy, funt wobec dolara osunie się o ponad 4%, do poziomu 1,19. Jednak w przypadku wypracowania porozumienia, wzrost na GBPUSD do końca roku może według nich osiągnąć poziom 1,26. Spadek do końca drugiego kwartału prognozuje także Mizuho Bank, a docelowy poziom wypada w tym przypadku na 1,20.

Więcej optymizmu mają natomiast analitycy ze Standard Bank, którzy uważają, że funt szterling umocni się do 80 pensów za euro, a nawet bardziej. Ich zdaniem, sytuacja wywołana przez pandemię zmusi Unię Europejską do zawarcia porozumienia z UK, by uniknąć dalszego chaosu.

Kurs funta traci pond 7,2% od początku roku

Notowania funta szterlinga w relacji do dolara kontynuują dziś spadek po odbiciu od kluczowego oporu w zeszłym tygodniu. Mowa tu o 200-dniowej średniej, która powstrzymała kupujących przed dalszą ekspansją.

Wykres dzienny pary walutowej GBPUSD - 21 kwietnia 2020 r.
Wykres dzienny pary walutowej GBPUSD – 21 kwietnia 2020 r.

Od początku roku para walutowa GBPUSD traci ponad 2,6%, a najbliższy cel stanowi teraz wsparcie przy 1,22. Kluczowe wsparcie wypada natomiast przy 1,20.

Autor poleca również:Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here