Naga MarketsObecna sytuacja na notowaniach funta szterlinga sugeruje, że inwestorzy nie poświęcają zbyt wiele uwagi groźbie ponownej eskalacji napięć handlowych między Unią Europejską a Wielką Brytanią. To może się niebawem zmienić. Doświadczenie uczy bowiem, że Brexit może być ignorowany przez rynki do czasu, co często powodowało gwałtowne skoki zmienności GBP.

Brexit zagrożenim dla kursu funta 

Ekonomiści MUFG, jednej z największych grup finansowo-bankowych na świecie oceniają, że uruchomienie art. 16 przez Wielką Brytanię byłoby pierwszym krokiem do potencjalnej fazy wysokiego ryzyka, która miałaby wpływ na wyniki GBP.– Krok Zjednoczonego Królestwa w ramach art. 16 może przybrać różne formy, co będzie kluczowym czynnikiem determinującym reakcję UE, a co za tym idzie – rynków – wskazali eksperci MUFG dodając, że wąsko skoncentrowany krok A16 dotyczący stosunkowo niewielkiej liczby produktów spowodowałby prawdopodobnie opanowaną reakcję i dalsze negocjacje. Natomiast szerszy mechanizm A16, obejmujący szeroki wachlarz towarów, który zasadniczo podważa protokół z Kioto, spowodowałby bardziej zdecydowaną reakcję.

Zgodnie z ramami prawnymi wstępną reakcją UE na bardziej ograniczone uruchomienie art. 16 mogłyby być jedynie “proporcjonalne środki przywracające równowagę”, które miałyby ograniczony wpływ makroekonomiczny. Bardziej agresywna reakcja UE mogłaby obejmować zakończenie TCA, o czym wspomniał irlandzki minister spraw zagranicznych Simon Coveney. Jednak z prawnego punktu widzenia zajęłoby to od 9 do 12 miesięcy.

Oznaczałoby to, że w 2022 r. rozpoczniemy rok nowych negocjacji handlowych, a od 2023 r. groziłby nam brak porozumienia.

Aktualny model regresji krótkoterminowej MUFG sugeruje, że funt szterling pozostaje obecne nieznacznie niedowartościowany (o około 2 proc.), co sugeruje, że pewna premia za ryzyko jest wyceniana. Zakładając najgorszy scenariusz, w którym UE dąży do zerwania umowy i eskalacji zagrożeń handlowych ze strony WTO, implikowana premia za ryzyko dla GBP prawdopodobnie szybko zwiększyłaby się o kolejne 3%, a następnie potencjalnie jeszcze bardziej w 2022 r.

– Najbliższe tygodnie będą miały istotne znaczenie dla kształtowania się oczekiwań, przy czym ryzyko skłania się ku pogorszeniu relacji UE-Wielka Brytania – uważają ekonomiści.

Autor poleca również:

Zobacz inne, najczęściej szukane dzisiaj frazy: orlen akcje kupno | datawalk akcje wykres | broker ecn | średni kurs korony szwedzkiej nbp | cena akcji pkp cargo | kruk akcje notowania | kurs dolara nbp | biomed akcje wykres |Chcesz wrócić na stronę główną? Kliknij >>


Jesteśmy w Google News. Szukaj to co ważne i bądź na bieżąco z rynkiem! Obserwuj nas >>


ConotoxiaObejrzyj również w Comparic24.tv:
Poprzedni artykułTerra (LUNA) podrożała o 7400% od początku roku. Poznaj TerraUSD z Capital.com
Następny artykuł“Opieszałość” EBC wspiera deprecjację kursu euro! EUR/USD najniżej od lipca 2020 r.
Arkadiusz Jóźwiak redaktor Comparic.pl
Education Team Manager Comparic.pl. Autor licznych webinarów i felietonów oraz tekstów edukacyjnych poruszających szeroką tematykę inwestycyjną począwszy od psychologii a na analizie technicznej i fundamentalnej skończywszy. Jako menadżer działu edukacji w Comparic Media Group wykorzystuje wykształcenie pedagogiczne i stawia ogromny nacisk na prostotę przekazywanych informacji i wiedzy. Skrupulatność i konsekwencja w działaniu zostały docenione przez wielu traderów i inwestorów, co skutkowało m.in. nominacją w konkursie organizowanym przez fundację Invest Cuffs w kategorii Dziennikarz Roku 2019. Jego artykuły znaleźć można również w magazynach FxMag oraz I Love Crypto, gdzie prowadzi swoją stałą rubrykę. To także prelegent podczas licznych konferencji m.in. Festiwalu Inteligencji Finansowej, Seminarium XM w Warszawie czy Expo Invest Cuffs. Członek Rady Nexusów przyznającej wyróżnienia osobom i podmiotom, które w największym stopniu przyczyniają się do rozwoju branży blockchain i kryptowalut a także twórca i główny prowadzący cotygodniowych, niedzielnych odpraw traderów, w których regularnie uczestniczy kilkaset osób oraz analityk kryptowalutowy w serwisie Krypto Raport.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here