Naga MarketsBrexit, flaga Wielkiej Brytanii UK, a w tle flagi państw europejskichTemat Brexitu, podobnie jak dotyczący wojny handlowej wciąż jest na topie jeśli chodzi o światowe finanse. Często nakreślane są czarne scenariusze hard Brexitu, co jednak jeśli wyjście UK z Unii okaże się uporządkowane? Głosy z Banku Anglii wskazują, iż wtedy Wielka Brytania może potrzebować podwyżki stóp procentowych.

Unia Europejska dała Wielkiej Brytanii czas na opuszczenie struktur do 31 października 2019 r. Ponadto, Theresa May zapowiedziała ustąpienie ze stanowiska premiera UK na początku czerwca. To sprawia, że ponownie do rozważenia pozostają wszystkie opcje Brexitu.

Te artykuły również Cię zainteresują
Wyższe stopy procentowe w przypadku soft Brexitu

Według wiceprezesa Banku Anglii Davida Ramsdena, jeśli doszłoby do hard Brexitu, Bank nie reagowałby w sposób automatyczny, obniżką stóp procentowych. Zależnie od warunków, stopy mogłyby zostać obniżone albo podwyższone. „Istnieją scenariusze, w których równowaga czynników oznaczałaby luźniejszą politykę monetarną i inne scenariusze, w których właściwe byłoby zaostrzenie” – mówił Ramsden.

Gdyby jednak Brexit był uporządkowany (z umową przejściową), zgodnie z ostatnią prognozą raportu inflacyjnego MPC, wieceprezes BoE spodziewa się wzrostu, który z kolei mógłby doprowadzić do nadmiernego popytu i stworzenia krajowej presji inflacyjnej. Wtedy też zacieśnianie polityki pieniężnej byłoby uzasadnione dla utrzymania stabilności monetarnej.

 

A co w przypadku braku Brexitu w ogóle?

Ciekawe szacunki dla brytyjskiej gospodarki przedstawił Bloomberg, chociaż nie dotyczą polityki monetarnej Banku Anglii. Różnica między scenariuszem hard Brexitu, a postaniem UK w UE wynosi dla gospodarki około 9% PKB do 2030 roku.

Z przeprowadzonej analizy wynika, iż najgorszym scenariuszem dla gospodarki Wielkiej Brytanii byłby hard Brexit (+23%). Nieco lepiej wygląda scenariusz w stylu kanadyjskiego FTA (free trade agreements), który pozwoliłby na wzrost o około 25% do 2030 r. Następnie plasuje się potencjalne zawarcie umowy z UE (+26%), a najlepszy scenariusz to brak Brexitu (+32%). Należy jednak pamiętać, iż są to jedynie szacunki obliczane za pomocą modeli statystycznych.

Więcej na ten temat we wczorajszym artykule pod linkiem >>

Kurs funta ponownie w okolicach dołka

Po krótkim odbiciu, które rozpoczęło się w miniony piątek, a w poniedziałek zaprowadziło kurs funta do 10-dniowej EMA, notowania ponownie wróciły do spadków. Jak widać na wykresie dziennym GBP/USD poniżej, cena wraca w okolice dołka przy 1,2604. Pokonanie tego poziomu na zamknięciu sesji dawałoby szansę kontynuacji przeceny w kierunku wsparcia przy 1,2475.

Kurs funta do dolara (GBP/USD) - wykres dzienny - 30 maja 2019
Kurs funta do dolara (GBP/USD) – wykres dzienny – 30 maja 2019Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here