Naga Marketsrękawice uk-ueJeśli ostatnie trzy lata Brexitu były trudne i intensywne, kolejne 11 miesięcy może zagrozić stabilności w Europie jeszcze bardziej. Wielka Brytania i Unia Europejska pozostają w sporej sprzeczności, zanim w ogóle obie strony rozpoczęły negocjacje. Kurs funta rozpoczyna tydzień poniżej 1,30 USD, a w ocenie ekspertów z Rabobanku, zmienność funta eksploduje na przełomie stycznia i lutego.


Zobacz również: Johnson bierze odwet na sądach w Wielkiej Brytanii po upokorzeniu w sprawie Brexitu

Brexit rozpoczyna najtrudniejszą fazę negocjacji

Premier Wielkiej Brytanii Boris Johnson postrzega Brexit jako szansę na wyrwanie się z (w jego ocenie) restrykcyjnych zasad UE. Jednak negocjatorzy UE coraz mocniej obawiają się potencjalnego konkurenta, który rośnie w siłę tuż pod ich nosem. Jak ostrzegła w tym miesiącu przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen, przyszły dostęp Wielkiej Brytanii do jednolitego rynku zależy od tego, na ile Johnson zgodzi się przestrzegać zasad bloku.

Osiągnięcie kompromisu niewątpliwie będzie bardzo trudne, a urzędnicy UE ostrzegają, że może „polać się krew”. Decyzja Johnsona o wykluczeniu przedłużenia okresu przejściowego – który utrzymuje Anglię zamkniętą na unijnych przepisach do końca 2020 roku – oznacza, że ​​negocjatorzy będą musieli ustalić priorytety najważniejszych elementów przyszłej umowy handlowej w nadchodzącym roku. Inne umowy będą musiały poczekać w długiej kolejce.

Istotą umowy będzie umowa o wolnym handlu, która umożliwia przepływ towarów między dwoma terytoriami bez taryf i kontyngentów. Oto podsumowanie najważniejszych stanowisk UE określonych w oficjalnych dokumentach i wywiadach z urzędnikami w Brukseli.

Harmonogram transakcji:

  • 31 stycznia: Wielka Brytania opuszcza blok;
  • 25 lutego: Oczekuje się, że 27 rządów pozostałych w UE przekaże mandat do negocjacji Komisji Europejskiej, umożliwiając rozpoczęcie formalnych rozmów;
  • Koniec czerwca: Ostateczny termin przedłużenia okresu przejściowego. Do tej pory obie strony muszą osiągnąć porozumienie w sprawie ryb, ochrony danych i usług finansowych;
  • 31 grudnia: Kończy się okres przejściowy. Jeśli obie strony nie uzgodnią umowy do tego czasu, Wielka Brytania będzie domyślnie handlować z UE na warunkach Światowej Organizacji Handlu.

Priorytetem dla UE jest to, co blok nazywa „równymi szansami”. Chodzi o to, aby powstrzymać Wielką Brytanię przed podcinaniem skrzydeł UE w celu uzyskania korzyści gospodarczych. Blok chce, aby Londyn nadal stosował unijne ograniczenia pomocy państwa dla gospodarki, uniemożliwiając mu pomoc przedsiębiorstwom, które zgodnie z przepisami UE zostałyby uznane za anty-konkurencyjne.

Uk i BrexitW innych obszarach, takich jak ochrona środowiska i podatki, UE chce, aby Wielka Brytania pozostała elastyczna. Bruksela chce, by Johnson zgodził się na „nie regresję” – innymi słowy, nie wycofywać się z obowiązującego w bloku prawa ochrony środowiska i prawa pracy. UE chce również, aby Wielka Brytania zobowiązała się do zaostrzenia niektórych swoich norm pracy i ochrony środowiska, jeśli UE zdecyduje się to zrobić w przyszłości.


Trading na profesjonalnym poziomie wymaga dostępu do prawdziwych rynków z prawdziwym brokerem.
SPRAWDŹ NAS

Wielka Brytania prawdopodobnie przeciwstawi się agresywnie temu stanowisku. Johnson w kampanii wyborczej wielokrotnie podkreślał, że jego kraj będzie wolny od przepisów UE. Ta bitwa prawdopodobnie określi kolejny rozdział negocjacji.

Walka o terytorium wodne i połów ryb z pewnością będzie takim polem do bitwy. UE chce utrzymać „wzajemny dostęp do wód i zasobów rybnych” – i twierdzi, że cała relacja w przyszłości zależy od zawarcia tej umowy. Obie strony zobowiązały się, że spróbują to zrobić przed lipcem, ale są tak daleko od wspólnego konsensusu, że nie będzie to łatwe.

Jeśli chodzi o sektor finansowy, Von der Leyen ostrzegł, że wszystko zmieni się dla City of London, gdy Wielka Brytania opuści UE. Instytucje finansowe nie będą już miały pozwoleń, aby oferować swoje usługi w całym bloku. Zamiast tego dostęp będzie zależał od tego, czy UE uzna, że ​​zasady obowiązujące w Wielkiej Brytanii są równoważne jej własnymi.

Z kolei obie strony uważają współpracę w zakresie bezpieczeństwa za priorytet. Ponieważ temat ten jest w mniejszym stopniu powiązany z umową o wolnym handlu, według urzędników UE łatwiej jest osiągnąć porozumienie.

Musimy dopilnować, abyśmy nadal współpracowali na rzecz pokoju i bezpieczeństwa w Europie i na całym świecie. Musimy zbudować nowe, kompleksowe partnerstwo w zakresie bezpieczeństwa, aby zwalczać zagrożenia transgraniczne, od terroryzmu przez cyberbezpieczeństwo po kontrwywiad – powiedział von der Leyen w Londynie.

Obie strony muszą zawrzeć porozumienie, które pozwoli organizacjom na swobodne przenoszenie danych o klientach do i z UE bez naruszenia zasad ochrony danych. Tak zwana decyzja w sprawie adekwatności dodałaby Wielką Brytanię do listy krajów, których przepisy dotyczące danych są akceptowane jako równoważne z tymi w Europie.

Kurs funta rozpoczyna tydzień od spadków. Na notowaniach GBPUSD panuje cisza przed burzą?

Notowania pary walutowej GBPUSD rozpoczynają nowy tydzień od deprecjacji. Kurs osuwa się o -0,24 procent do godziny 9:30 i znajduje się na dolnym ograniczeniu formacji trójkąta. Jej wybicie może wykreować silny impuls spadkowy z celem na strefę wsparcia 1,2750  -1,2780. Z drugiej strony ponowny wzrost powyżej 1,30 i wybicie górnego ograniczenia trójkąta otworzyłoby drogę do zeszłorocznego maksimum 1,3520.

Zobacz również: Funt przewartościowany? BoE bez zmian w styczniu, ale utrzymuje się presja na obniżkę – prognozy dużych banków

Kurs GBPUSD na interwale dziennym, tradingviewcom
Kurs GBPUSD na interwale dziennym, tradingviewcom


Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here