Naga Marketsizba gminWakacje dobiegły końca nie tylko dla uczniów, ale również dla premiera Wielkiej Brytanii Borisa Johnsona. Właśnie zaczął się tydzień, który może określić jak długo Johnson pozostanie premierem i jak lub czy w ogóle Wielka Brytania opuści Unię Europejską. W ostatnim czasie reguły niespisanej konstytucji Wielkiej Brytanii są naciągane do granic możliwości, ustanawiane są nowe, a decyzja premiera o zawieszeniu Parlamentu jest dla wielu głęboko wątpliwa i oburzająca. Niewątpliwie celem Johnsona jest utrzymanie władzy przez zjednoczenie twardych zwolenników Brexitu, podczas gdy przeciwnicy pozostają podzieleni.


Jedyna szansa opozycji na zablokowanie Johnsona?

W minionym miesiącu różne frakcje wśród brytyjskich parlamentarzystów, którzy chcą powstrzymać Wielką Brytanię przed wyjściem z UE bez porozumienia, proponowały i odrzucały różne plany powstrzymania Johnsona przed kontynuowaniem takiego kursu. Teraz wydaje się, że jest coraz bliżej do osiągnięcia konsensusu. Starsi członkowie Partii Konserwatywnej i opozycyjnej Partii Pracy stwierdzili, że są gotowi podjąć zdecydowane działania, gdy Parlament powróci do pracy 3 września.Boris JohnsonW zeszłym tygodniu Johnson próbował sabotować przeciwników, prosząc królową o zawieszenie parlamentu na miesiąc od 12 września. Wprawdzie skraca to czas działania parlamentarzystów – Wielka Brytania ma zamiar odejść z UE już 31 października – to jednak sprawia, że ​​niezdecydowani politycy zdają sobie sprawę, że mają jedyną szansę na zjednoczenie.

Ten tydzień może zakończyć się:

  • Zwycięstwem Johnsona, co może zmusić UE do negocjacji, jeśli chce uniknąć braku porozumienia;
  • Upokorzeniem premiera przez własną partię;
  • Kolejnymi wyborami.

Podstawowy wybór jest następujący: czy staniesz po stronie Jeremy’ego Corbyna i tych, którzy chcą odwołać referendum? Czy może zamierzasz stanąć po stronie tych, którzy chcą uszanować demokratyczny werdykt ludu i pogrążyć ten kraj w chaosie? – zapytał Johnson.

Tysiące ludzi w sobotę przyłączyło się do protestów w Wielkiej Brytanii przeciwko decyzji o zawieszeniu parlamentu. Demonstranci używali hasła „Stop the Coup”, aby zaprotestować przeciwko ograniczeniu debaty.

Kilku konserwatywnych posłów zareagowało gniewnie w weekend na doniesienia, że ​​mogą zostać wydaleni z partii, jeśli zagłosują przeciwko rządowi. Były kanclerz skarbu Philip Hammond zwrócił uwagę, że kilku członków Gabinetu Johnsona, w tym sam Johnson, głosowało przeciwko rządowi w sprawach europejskich na początku tego roku.

– Czasami trzeba osądzać między własnymi interesami osobistymi, a interesem narodowym. Interes narodowy musi być na pierwszym miejscu – powiedział były sekretarz sprawiedliwości David Gauke w Sky News w niedzielę.

Jeremy CorbynTego lata Partia Pracy zaproponowała powołania Corbyna jako lidera z mandatem do zwołania wyborów powszechnych. Pomysł został odrzucony przez konserwatystów i chociaż głosowanie nad wotum zaufania jest możliwe, Corbyn dla wielu stanowi zbyt duże ryzyko, aby zostać premierem. Premier w ostatnich dniach ogłosił miliardy funtów nowych wydatków na edukację, opiekę społeczną i transport, zwiększając spekulacje, że przygotowuje się do wyborów.

Dwa tygodnie temu Johnson odwiedził Berlin i Paryż, aby przedstawić swoją ofertę europejskim partnerom. Główny negocjator UE, Michel Barnier, oznajmił gazecie Sunday Telegraph, że „nie jest optymistą”, jeśli chodzi o uniknięcie hard Brexitu.

Kurs funta blisko trzyletnich minimów

Notowania pary walutowej GBP/USD spadły w zeszłym tygodniu o okrągły procent tym samym znosząc niemal cały wzrost poprzedniej świecy. Dalsza presja sprzedających może doprowadzić kurs w okolice trzyletniego minimum 1,1920. Z drugiej strony dopiero powrót powyżej oporu 1,2380 pozwoliłoby na wyhamowanie dominacji sprzedających.

Kurs funta do dolara w poniedziałek na interwale tygodniowym 2 9 19
Kurs funta do dolara w poniedziałek na interwale tygodniowym. Wykres GBPUSD dostarcza TradingView


Jesteśmy w Google News. Szukaj to co ważne i bądź na bieżąco z rynkiem! Obserwuj nas

Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here