Naga MarketsKurs funta (GBP/USD) się umacnia. W co gra Unia Europejska i Wielka Brytania jeśli chodzi o Brexit?Brexit, oficjalna data opuszczenia Unii Europejskiej przez Wielką Brytania ustalona została na 31 stycznia 2020 roku. Od tego czasu, aż do końca obecnego roku obowiązuje okres przejściowy, w którym miało zostać wypracowane porozumienie odnośnie przyszłej współpracy. Do końca tego okresu zostało już tylko 41 dni, a umowy jak nie było, tak nie ma. W co gra UE i UK?

  • UE i UK pod presją terminu końca okresu przejściowego
  • Każda ze stron liczy na ustępstwa
  • Notowania funta zyskują podczas ostatniej sesji tygodnia

Przepychanki między UE i UK

Premier Wielkiej Brytanii najpierw ustalił termin wypracowania porozumienia z Unią Europejską na czerwiec br. Jak jednak wiemy, nie udało się tego dokonać, a impas trwał dalej. Kolejny, już “ostateczny” termin miał przypadać na połowę października, znowu jednak nie udało się zawrzeć żadnej umowy.

Zobacz też: Wyznaczanie wsparcia oporu powinno być łatwe. Te kroki Ci w tym pomogą

Każda ze stron obwinia drugą za celowe opóźnienia. Urzędnicy Wielkiej Brytanii często odnoszą się do tego, co uważają za znaną taktykę UE w negocjacjach handlowych, polegającą na prowadzeniu rozmów jak najbliżej terminu końcowego, aby obawiając się porażki, druga strona wpadła w panikę i była skłonna do ustępstw w ostatniej chwili.

Jednakże, osoby zaznajomione z negocjacjami twierdzą, że jest to sztuczka, której dopuszczają się obie strony. Jak ujął to jeden z urzędników UE, biorą udział w grze w tchórza uciekającego przed nadjeżdżającym pociągiem – ale bez powszechnego zrozumienia, ile czasu mają, zanim zostaną potrąceni.

W ostatnich dniach pojawiły się pogłoski, że umowa może zostać zawarta już na początku przyszłego tygodnia. Nie potwierdza tego jednak ani UE ani Wielka Brytania.

– Jesteśmy teraz rzeczywiście na ostatnim etapie – powiedział dziennikarzom w środę w Brukseli Valdis Dombrovskis, wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej. Ostrzegł jednak przed wyznaczeniem konkretnej daty, w której miałoby dojść dojść do zawarcia umowy.

Kurs funta zyskuje do dolara

Na wykresie dziennym pary walutowej GBP/USD uformował się wczoraj byczy pin bar, a dziś kurs funta rośnie. Wciąż jednak kupujący mają do pokonania kluczowy opór w okolicach 1,3270 oraz ostanie szczyty.

Ja na tym instrumencie handluję u brokera XM, który posiada w swojej ofercie ponad 1000 instrumentów finansowych. Sprawdź warunki brokera.

Jeśli im się to uda, cena może kierować się do strefy oporu w obrębie poziomu 1,3500. W przeciwnym razie odsłonięte pozostanie wsparcie przy 1,3100.

Autor poleca również:Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here