Naga MarketsBrexit: umowa handlowa korzystna, ale nie za wszelką cenę, twierdzi minister z UKWielka Brytania oraz Unia Europejska mają coraz mniej czasu na osiągnięcie porozumienia w sprawie nowej umowy handlowej, która miałaby wejść w życie po zakończeniu okresu przejściowego przed finalnymi Brexitem z początkiem 2021 roku. Obie strony negocjacji zdają się nadal prezentować swoje twarde podejście co do kluczowych kwestii sporu.

  • Kurs euro w czwartek przed południem jest powyżej 1,1900 dol.
  • Listopad przyniósł jak do tej pory zwyżkę euro o 2,25%
  • Sygnały płynące z UK oraz UE wskazują na postępy w drodze do porozumienia w sprawie nowej umowy handlowej

Porozumienie, ale nie za wszelką cenę

Rishi Sunak, brytyjski minister finansów, podkreślił w czwartek, że zgoda obu stron nie powinna zostać zdobyta za wszelką cenę.

Te artykuły również Cię zainteresują
– Wraz z konstruktywnym nastawieniem i dobrą wolą po obu stronach powinniśmy w końcu dotrzeć do porozumienia. Jest jasne, jak powinna wygląda ta umowa. – oświadczył Sunak w wywiadzie dla telewizji Sky.

W innej rozmowie, minister finansów stwierdził, że choć Wielkiej Brytanii opłaca się doprowadzić do podpisania wspólnej umowy, to nie powinno się odbyć w związku z ewentualnymi niekorzystnymi dla UK zapisami.

– Absolutnie nie powinniśmy starać się o tą umowę za wszelką cenę, to nie jest właściwa droga postępowania. – przestrzegł Rishi Sunak.

Parada stanowczości zdaje się trwać po obu stronach, bowiem dzień wcześniej w środę, przewodnicząca Komisji Europejskiej, Ursula Von Der Leyen, dobitnie zaznaczyła, że Unia Europejska jest gotowa na zakończenie rozmów z Wielką Brytanią bez osiągnięcia porozumienia pomimo obecnego sporego progresu rozmów.

Jak wynika z przecieków napływających ze strony europejskiej dyplomacji, zatwierdzenie umowy może mieć miejsce jeszcze w przyszłym tygodniu. Michel Barnier, szef delegatury Unii Europejskiej w sprawie negocjacji dealu, ma opublikować oświadczenie na temat postępu rozmów w piątek rano.

Zobacz również: Unia Europejska bliżej porozumienia z UK. No-deal Brexit jednak wciąż możliwy

Kurs euro (EUR/USD)

Brexit: umowa handlowa korzystna, ale nie za wszelką cenę, twierdzi minister z UK
Notowania kursu EUR/USD. Źródło: tradingview.com

Kurs euro względem dolara amerykańskiego w czwartek rano podjął kolejną próbę wybicia w kierunku oporu w zakresie 1,19500-1,19600 dol. Ponownie, jak w poprzedniej sesji, zakończyła się ona niepowodzeniem, jednak na ten moment utrzymany zostaje poziom 1,19000 dol.

Polityczne zamieszanie w Stanach Zjednoczonych uległo pewnemu zmniejszeniu po tym, jak Donald Trump częściowo zaakceptował swoją porażkę w wyborach i rozpoczął proces przekazywania stanowiska swojemu rywalowi, Joe Bidenowi. Jednak nie przekształciło się to w umocnienie amerykańskiej waluty, wręcz przeciwnie – indeks dolara zmierza w czwartek rano w kierunku 31-miesięcznych minimów, co okazało się pewną szansą dla wzrostu euro.

Stabilność sytuacji politycznej w Unii Europejskiej może zostać potwierdzona już niedługo, jeśli zatwierdzona zostanie nowa umowa handlowa z Wielką Brytanią. Gdy tak się stanie, może to być impuls do aprecjacji euro.

Bank of America we wtorek przedstawił swoje nowe prognozy dla euro. Ten rok, europejska waluta ma w ocenie banku zakończyć na poziomie 1,18 dol.

Natomiast do marca 2021 roku kurs euro wzrośnie do 1,20 dol. i stopniowo będzie zdobywał kolejne poziomy z każdym kwartałem, jak twierdzą analitycy BofA. W czerwcu 2021 r. dobić ma do 1,22 dol., wrześniu 2021 r. do 1,24 dol., a w grudniu do 1,25 dol.

Autor poleca również:Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here