Naga MarketsjohnsonMimo osiągniętego w ubiegłym tygodniu porozumienia pomiędzy Borisem Johnsonem a Unią Europejską, brytyjski premier zmuszony został do wysłania do Brukseli listu z prośbą o kolejne przesunięcie daty Brexitu. Okazało się bowiem, że mimo, iż członkowie wszystkich pozostałych, 27 państw państw członkowskich UE zaakceptowali wypracowane porozumienie, to brytyjska Izba Gmin zgłosiła poprawkę, która uniemożliwiła przeprowadzenie głosowania nad umową Brexitową.


Johnson składa wniosek i prosi UE o jego odrzucenie

Bors Jonson, który zarzekał się, że nie wyśle do Brukseli listu z prośbą o ponowne przesuniecie daty Brexitu, ostatecznie wysłał nie jeden, a dwa pisma. Pierwsze, w którym brakowało jego podpisu było formalnym wnioskiem o przesunięcie daty rozwodu. W drugim liście (już podpisanym) wskazał on natomiast, że przedłużanie procedury wyjścia Zjednoczonego Królestwa jest skrajnie nieodpowiedzialne. Jego zdaniem mogłoby to zaszkodzić interesom Wielkiej Brytanii i późniejszym stosunkom z UE.

Brexit już 31 października?

Mimo, iż według doniesień medialnych żadne z 27 państw członkowskich UE prawdopodobnie nie zgłosi sprzeciwu wobec wniosku o przedłużenie Brexitu, gdyż to wiązałoby się z wzięciem odpowiedzialności za chaos, który mógł nastąpić później, jeden z najstarszych ministrów w rządzie Johnsona wciąż uważa, że UK opuści UE 31 października br.

– Wyjedziemy do 31 października. Mamy środki i możliwości, by to zrobić – powiedział w rozmowie z Sky News Michael Gove, minister odpowiedzialny za przygotowania do Brexitu. Dodał on także, że ten list został wysłany, ponieważ parlament wymagał jego wysłania…. ale parlament nie może zmienić zdania premiera, parlament nie może zmienić polityki rządu ani jego determinacji.

Izba Gmin podzielona

Oliver Letwin, będący autorem sobotniej poprawki do umowy brexitowej przyznał w niedzielę, że wierzy, iż Johnson może doprowadzić do podpisania porozumienia:

– Jestem całkowicie za rządem, dopóki będzie on kontynuował prace nad tą ustawą, będzie kontynuował pracę nad umową. Poprę ją, zagłosuję za nią.

Zgoła odmienne zdanie nt. działań Borisa Johnsona ma natomiast opozycyjna Partia Pracy, która oskarżyła go o działanie ponad prawem.

– Jest dziecinny. Prawo jest bardzo jasne, że powinien był podpisać jeden list… Jeśli się rozbijemy, z powodu tego, co zrobił z listami, w ciągu 11 dni bez umowy ponosi za to osobistą odpowiedzialność – powiedział Keir Starmer telewizji BBC, dodając, iż jest pewien, że skończy się to w sądzie.

Kurs funta (GBPUSD) najwyżej od pięciu miesięcy

Kurs funta zyskuje względem dolara amerykańskiego (i nie tylko) niemal nieprzerwanie od blisko 2 tygodni. To właśnie wskutek tej aprecjacji doszło do pokonania kilku technicznych poziomów oporu, w efekcie czego kurs pary walutowej GBPUSD znajduje się obecnie na najwyższym poziomie od połowy maja br. Jeżeli tylko tendencja ta będzie kontynuowana, w najbliższym czasie oczekiwać moglibyśmy ponownego przetestowania poziomu 1.3310.

Weź udział w darmowym kursie inwestowania i zdobądź międzynarodowy certyfikat

Kurs pary walutowej GBPUSD
GBPUSD Daily

Naga Markets jest autoryzowany i regulowany przez CySEC. NAGA Markets jest członkiem założonej w 2015 roku, notowanej na niemieckiej giełdzie grupy FinTech THE NAGA Group AG. Ze względu na bezpieczeństwo funduszy, obsługę klienta na wysokim poziomie oraz szybką realizację zleceń, broker posiada ogromne zaufanie wśród traderów na całym świecie.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Poprzedni artykułRynek czeka w tym tygodniu na posiedzenie EBC – Rynkowe bitwy Admirałów
Następny artykułBuy or Sell: Maksimilian Bączkowski z prognozami na nadchodzący tydzień
Arkadiusz Jóźwiak redaktor Comparic.pl
Education Team Manager Comparic.pl. Autor licznych webinarów i felietonów oraz tekstów edukacyjnych poruszających szeroką tematykę inwestycyjną począwszy od psychologii a na analizie technicznej i fundamentalnej skończywszy. Jako menadżer działu edukacji w Comparic Media Group wykorzystuje wykształcenie pedagogiczne i stawia ogromny nacisk na prostotę przekazywanych informacji i wiedzy. Skrupulatność i konsekwencja w działaniu zostały docenione przez wielu traderów i inwestorów, co skutkowało m.in. nominacją w konkursie organizowanym przez fundację Invest Cuffs w kategorii Dziennikarz Roku 2019. Jego artykuły znaleźć można również w magazynach FxMag oraz I Love Crypto, gdzie prowadzi swoją stałą rubrykę. To także prelegent podczas licznych konferencji m.in. Festiwalu Inteligencji Finansowej, Seminarium XM w Warszawie czy Expo Invest Cuffs. Członek Rady Nexusów przyznającej wyróżnienia osobom i podmiotom, które w największym stopniu przyczyniają się do rozwoju branży blockchain i kryptowalut a także twórca i główny prowadzący cotygodniowych, niedzielnych odpraw traderów, w których regularnie uczestniczy kilkaset osób oraz analityk kryptowalutowy w serwisie Krypto Raport.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here