Naga Markets


Drogowskaz Brexit na tle Big BenaPremier Theresa May wraca do Brukseli w ostatniej próbie ratowania wynegocjowanej do tej pory umowy ws. Brexitu, ponieważ przedsiębiorstwa wyrażają rosnące zaniepokojenie nadchodzącym rozwodem Wielkiej Brytanii z Unią Europejską. W tym samym czasie kurs funta zyskuje we wtorek najsilniej od listopada i powraca nad poziom 1,30.


May ma nadzieję, Juncker twierdzi, że „traci czas”

Rząd brytyjski postrzega spotkanie premier May z przewodniczącym Komisji Europejskiej, Jean-Claude Junckerem, jako kluczową szansę na prawnie wiążące zmiany odnośnie tak zwanego irlandzkiego backstopu granicznego, który okazał się największą przeszkodą w osiągnięciu porozumienia. Urzędnicy UE bagatelizują jednak perspektywy zbliżającego się przełomu, mówiąc, że spotkanie jest tylko inscenizacją wznowienia rozmów.

“Nie ma wystarczających argumentów, abym mógł oczekiwać, że będzie to dyskusja z konkretnym wynikiem” – powiedział Juncker na konferencji prasowej w Stuttgarcie. W późniejszym panelu dyskusyjnym wyraził frustrację z powodu stanu rozmów. “Tracę czas z tym Brexitem”, dodał.

Jeśli rozmowy w tym tygodniu pójdą zgodnie z planem, zespół May ma nadzieję, że zmieniony układ Brexitu zostanie poddany pod wiążące głosowanie w Parlamencie na początku przyszłego tygodnia – jeszcze przed 27 lutego. Jest to data, kiedy przedstawiciele Izby Gmin sprzeciwiający się opuszczeniu bloku przez Wielką Brytanię bez porozumienia (tzw. hard Brexit) mieliby szansę na odebranie premier tej karty przetargowej

Trudna misja May ma miejsce w okresie rosnącego zaniepokojenia ze strony przedstawicieli prywatnych biznesów, którzy martwią się o Brexit, a do opuszczenia Unii Europejskiej 29 marca pozostało już tylko pięć tygodni. „Impas musi się skończyć, a my potrzebujemy jasności tak szybko, jak to możliwe”, powiedział Stephen Phipson, dyrektor naczelny głównej grupy produkcyjnej w Wielkiej Brytanii, MakeUK. „Musimy powstrzymać ten bałagan w Parlamencie”.

Brytyjski przemysł motoryzacyjny otrzymał we wtorek kolejny cios, kiedy Honda Motor Co. potwierdziła plany zamknięcia swojej fabryki w Swindon, 100 kilometrów na zachód od Londynu, która zatrudnia około 3,5 tysiąca pracowników. Już w styczniu dwie inne marki samochodowe – Ford i Jaguar – podawały, że związku z Brexitem mogą zwolnić nawet do 10 tysięcy osób.

Zobacz również: Brexit dzieli Brytyjczyków! Największy rozłam w Partii Pracy od 1981 r.

Kurs funta całkowicie uodpornił się na doniesienia ws. Brexitu?

Od momentu gdy pod koniec stycznia kurs funta do dolara amerykańskiego (GBP/USD) testował poziom 1,32 (najwyższy od listopada), cena stopniowo się osuwała, dochodząc do 1,28. Wtorkowa sesja przyniosła jednak najsilniejsze jednodniowe odbicie od trzech miesięcy, w efekcie czego GBP/USD powraca nad 200 EMA oraz okrągły poziom 1,30, które powinny pełnić obecnie rolę istotnego wsparcia.

kurs funta do dolara GBP USD
Kurs funta silnie zyskiwał we wtorek do dolara. Źródło: Tradingview.com

Silna aprecjacja kursu funta była widoczna nie tylko na parze z dolarem, ale również w stosunku do złotego. GBP/PLN niemal testował poziom 5 złotych, obserwowany ostatni raz 2 lata temu.Coinquista

Zostaw komentarz logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here