Naga MarketsKurs funta na nowych maksimach. Umowa o wolnym handlu po przeprowadzeniu Brexitu?Kurs funta do dolara rośnie piątą sesję z rzędu. Jedną z przyczyn jest słabnący dolar, natomiast nie bez znaczenia pozostaje optymizm odnośnie uporządkowanego Brexitu. Jak wynika z sondażu Reutera, ekonomiści spodziewają się, że po opuszczeniu Unii Europejskiej (UE), Wielka Brytania podpiszę z nią umowę o wolnym handlu.

Ankietowani strategowie rynku Forex w przeważającej większości wyrażają swoją względną pewność, co do tego, że “rozwód” UK z UE będzie podparty porozumieniem. W sondażu prowadzonym między 29 listopada a 4 grudnia, prawdopodobieństwo hard-Brexitu spadło do 15% z 20% jakie odnotowano w zeszłym miesiącu.

Rynki liczą na wygraną Johnsona

Strategowie przekonani o przeprowadzeniu Brexitu z porozumieniem liczą na wygraną partii Borisa Johnsona w wyborach powszechnych zaplanowanych na 12 grudnia 2019 r. Większościowy rząd Konserwatystów mógłby wtedy przeforsować umowę w Izbie Gmin.

Sam Boris Johnson w swoim oświadczeniu obiecał Brytyjczykom załatwienie sprawy rozwodu do końca, jeśli Konserwatyści utworzą po wyborach rząd większościowy:
– W ciągu zaledwie siedmiu dni Brytyjczycy będą musieli dokonać wyboru pomiędzy działającym, większościowym rządem lub jeszcze jednym zablokowanym parlamentem. Jeśli w przyszłym tygodniu pojawi się większość konserwatywna, to Brexit zostanie ukończony do końca stycznia. Wtedy rok 2020 będzie rokiem, w którym wreszcie zostawimy za sobą argumenty i niepewność co do Brexitu. Rozpoczniemy pracę Parlamentu.

Reuters w swoim sondażu, zadał ekonomistom dodatkowe pytanie, a mianowicie o to, czy UE i UK zawrą umowę o wolnym handlu. Wszyscy (35 ankietowanych) zgodnie odpowiedzieli, że liczą na taki scenariusz, który jest z resztą najbardziej prawdopodobny od czasu referendum z czerwca 2016 roku.

Kurs funta zmierza do kolejnego kluczowego oporu

Silny wzrost notowań funta do dolara podczas wczorajszej sesji zaowocował pokonaniem kluczowej strefy oporu w obrębie 1,3000. Jak widać na wykresie dziennym GBPUSD poniżej, dziś aprecjacja brytyjskiej waluty jest kontynuowana, a maksima sesji wypadają około 25-pipsów od kluczowego oporu przy 1,3170. To właśnie z tego poziomu w maju br. rozpoczęła się dynamiczna wyprzedaż.

Szukasz regulowanego brokera (ASIC oraz CySEC) z niskimi spreadami? Być może oferta brokera Royal jest właśnie dla Ciebie! Spready od 0-pipsów i ponad 125 instrumentów>>

Wykres dzienny pary walutowej GBPUSD - 05.12.2019 r.
Wykres dzienny pary walutowej GBPUSD – 05.12.2019 r.


Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here