Naga MarketsKurs funta do dolara GBPUSD w góręW minionym tygodniu odbyło się spotkanie kluczowych negocjatorów ws. Brexitu. Europejscy urzędnicy uznali to spotkanie za jedno z najtrudniejszych jakie przyszło im odbyć w ciągu ostatnich trzech lat. Funt (GBP) osłabia się do poziomów widzianych ostatnio w 2017 roku, a sezonowość wskazuje na potencjał do jeszcze większych spadków.

Negocjacje dotyczące Brexitu znowu stają się ważnym tematem, zwłaszcza, że w przyszłym tygodniu poznamy nowego premiera UK. Zarówno Boris Johnson jak i Jeremy Hunt, którzy ubiegają się o fotel premiera, nie chcą, by ich kraj opuścił Unię Europejską bez umowy. Zaznaczają jednak, że są na to gotowi.

Unia Europejska rozważa ustępstwa

Według unijnych urzędników, kraje bloku zdają sobie sprawę z tego, że Wielka Brytania próbuję zmusić je do ustępstw w porozumieniu. Chociaż UE twierdzi, że umowa nie podlega renegocjacjom, to możliwe, iż znajdą się jeszcze środki, które pozwolą na “ulepszenie” porozumienia, tak by bardziej odpowiadało Brytyjczykom.

Sen z powiek obu kandydatom na premiera UK spędza zapis odnośnie irlandzkiego backstopu. Jak uważają, środek ten musi zniknąć, a w grę nie wchodzą tu żadne ulepszenia.

Funta na ponad dwuletnich minimach

Kwadrans przed godziną 13-tą, notowania funta do dolara przekroczyły 1,2418 i tym samym znalazły się na poziomach widzianych ostatnio w kwietniu 2017 roku. Spadkom kursu sprzyja sezonowość, z której wynika, że funt jest najsłabszy o tej porze roku.

W sierpniu może być jeszcze gorzej, badania sezonowe pokazują, że przez ostatnie 5 lat, za każdym razem funt tracił w tym miesiącu wobec dolara. Najsilniejsze spadki widoczne były w 2015 oraz 2017 roku.

Zobacz też: Bank Rezerw Australii gotowy do kolejnej obniżki stóp procentowych, o ile zajdzie taka potrzeba

Możliwe zatem, że czeka nas powtórka z rozrywki, ponieważ z jednej strony wybrany zostanie nowy premier UK, a z drugiej w brytyjskim parlamencie będzie miała miejsce przerwa wakacyjna. Ponadto, wciąż ucieka czas do opóźnionego terminu Brexitu, który wyznaczony został na 31 października.

Szukasz regulowanego brokera (ASIC oraz CySEC) z niskimi spreadami? Być może oferta brokera Royal, partnera głównego kongresu InvestCuffs 2019 jest właśnie dla Ciebie! Spready od 0-pipsów i ponad 125 instrumentów>>

Kurs funta do dolara (GBP/USD) - wykres tygodniowy - 16 lipca 2019
Kurs funta do dolara (GBP/USD) – wykres tygodniowy – 16 lipca 2019


tokeneo

Zostaw komentarz logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here